Najdrahšie fotografie, aké sa kedy predali! Pozrite si ako vyzerali.

2088

V modernej dobe má každý človek fotoaparát zabudovaný vo svojom mobilnom telefóne, a tak urobiť fotografiu nie je žiadna veda. V minulosti to však ani zďaleka nebola samozrejmosť. V tom čase boli fotografie extrémne vzácne, čo znamená, že každá jedna, ktorá sa z minulých čias zachovala má enormnú hodnotu. Sú totiž vnímané ako umelecké diela – podobne ako obrazy či sochy.

No a potom sa vždy nájdu ľudia, ktorí sú ochotní a môžu si dovoliť takéto skvosty kúpiť aj za milióny eur. Zaujíma vás ako vyzerajú fotografie, ktoré sa predali za astronomické ceny? Čítajte ďalej a dozviete sa.

‚Billy the Kid Ferrotype‘ – 2,1 milióna eur

Zdroj: wikimedia common

Ide o osobu, ktorá bola za svojich čias známa po celom Divokom západe. Napriek tomu, že sa dožil len 21 rokov, hovorí sa, že zabil viac ako 20 ľudí. Podarilo sa mu ujsť z väzenia, spáchal viaceré lúpeže a rôzne iné zločiny. Jeho život ukončil šerif Pat Garrett. Avšak, našli sa aj ľudia, ktorí spochybnili, že išlo skutočne o telo neľútostného vraha, pretože existovala iba jedna jediná jeho fotografia. Väčšina ľudí teda vôbec nevedela ako naozaj vyzerá.

Táto jeho fotografia sa v roku 2011 predala za neuveriteľných 2,1 milióna eur. Boli by ste aj vy ochotní dať takú sumu peňazí za fotografiu (aj v prípade, že by ste toľko peňazí mali)?

„The Flatiron“ – 10,8 milióna eur

Zdroj: wikimedia common

Ide o pomerne vzácny príklad analógovej fotografie urobenej v roku 1904. Fotografiu urobil Edward Steichen, len dva mesiace po tom, čo túto budovu dokončili.

Fotografia sa predala v roku 2022 (a nebola jediná, rok 2022 bol na predaj vzácnych fotografií vo veľkej miere bohatý).

„Noire et Blanche“ – 2,8 milióna eur

Zdroj: wikimedia common

Niektoré zo vzácnych drahých fotografií, ktoré sa predali majú naozaj už čo – to odžité. Konkrétne táto fotografia má takmer 100 rokov. Autorom bol američan Man Ray, ktorý strávil v Paríži istý čas. Tu stretol svoju lásku Kiki de Montparnasse, ktorá je ženou zobrazenou na fotografii.

Fotografia bola vydražená v roku 2017, pričom malo o ňu vážny záujem hneď sedem ľudí!

„The Pond-Moonlight“ – 2,6 milióna eur

Zdroj: wikimedia common

Fotografia s názvom Pond-Moonlight šokovala umelecký svet, keď sa v roku 2006 predala za 2,6 milióna eur. Fotografia opäť pochádza od známeho amerického fotografa Edwarda Steichena, ktorý ju vyhotovil ešte v roku 1904.

V súčasnosti máme na svete 3 kópie tejto fotografie – jedna v Múzeu moderného umenia a dve v Metropolitnom múzeu umenia. Preto sa nepredpokladalo, že by sa predala za veľký peniaz, no rozhodne prekvapila a určite i potešila.

„Le Violon d’Ingres“ – 11,4 milióna eur

Zdroj: wikimedia common

Le Violon d’Ingres sa nedávno stala najdrahšou predanou fotografiou. V roku 2022 sa predala za sumu 11,4 milióna eur. Snáď nebude náhoda, že autorom fotografie je úspešný fotograf Man Ray. Zhotovená bola v roku v 1924. Ikonickou sa stala práve pre hudobné znaky, ktoré sa nachádzajú na modelkinom nahom chrbte.

Cena, za ktorú sa fotografia predala bola dvojnásobne vyššia ako sa predpokladalo, že bude.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre