Historici sa zhodli na najhoršom roku v histórii. Ktorý to bol?

1979

Bol to rok, ktorý zaraďujeme do 6.-teho storočia a pochváliť sa môže viacerými výnimočnými udalosťami. Takými, ktoré prispeli k pokroku, ale potom sú tu aj tie, ktoré boli zaťažené tragédiou a spormi. Takže, historici skúmali, hľadali a nakoniec vybrali jeden naozaj najhorší čierny rok – rok 536! 

Tento rok patrí už do obdobia stredoveku, ktoré sa i vo všeobecnosti nazýva obdobím temna. Na celom svete, od Európy cez Áziu až po Južnú Ameriku, sa civilizácia zastavila, pretože sa ľudia vyrovnávali s ťažkosťami spôsobenými strašnými prírodnými udalosťami. 

Na Európu zostúpila hustá hmla

fogy sky
Autor fotografie je Nathan Anderson

Existuje viacero historický prameňov, ktoré sa pomerne presne zhodujú. Celý rok bol sprevádzaný akousi hmlou, akoby ani nesvietilo Slnko (pripomínalo to zatmenie) lúče síce dopadali na zemský povrch, no neboli také jasné, na aké boli ľudia zvyknutí. 

Celé toto obdobie trvalo presnejšie povedané 18 mesiacov. Ďalšie zdroje hovoria o závoji prachu. Keď sa dnešný historici lepšie pozreli na toto obdobie zistili, že dochádzalo k masívnym sopečným erupciam, čo tento stav mohlo vysvetliť. 

S temnotou prišlo rozšírenie hladomoru

a plant sprouts from the ground in the dirt
Autor fotografie je Tom Rogers

Nehostinná tma mala prirodzene vplyv aj na úspech v poľnohospodárstve (nielen v roku 536, ale aj v nasledujúcich rokoch). Bez dostatočného slnečného žiarenia totiž plodiny nerástli, zároveň klesla teplota zeme asi o 1,6 až 2,5 stupňov Celzia, čo tiež znižovalo úrodnosť. 

Počas toho roku zle dozeralo ovocie a celá krajina trpela hladom, ktorým prirodzene súviseli i ochorenia a smrť. 

Byzantskou ríšou sa prehnal mor

Zdroj: wikimedia common

Mor sa začal vo vtedajšom Konštantínopole, kde v deň vypuknutia nákazy zomrelo asi 5 tisíc ľudí, na druhý deň to bolo dvakrát toľko a čísla sa každým dňom rapídne zvyšovali. 

Nikto nemal vybudovanú imunitu. Ako prvý sa nakazili ľudia z chudobnej vrstvy, potom obchodníci a nakoniec šľachta. Symptómy zahŕňali tvorbu bolestivých praskajúcich vredov vyplnených hnisom.

V Číne a Mezopotámii údajne napadol v lete sneh

Zdroj: flickr

Okolo roku 536 prešlo podnebie v Číne niekoľkými zvláštnymi zmenami. Začalo sa to, keď z neba začala padať neurčitá žltá látka, ktorá pripomínala prach a dala sa naberať po hrstiach. Nasledovalo sneženie počas letných mesiacov spojené s letnými mrazmi, ktoré zničili úrodu v mnohých provinciách. Výsledkom bol opäť rozsiahly hladomor, ktorý trval asi dva roky a viedol k úmrtiu približne 70 – 80 % populácie. 

Následné sopečné erupcie veci len zhoršili

brown and black mountain under white clouds
Autor fotografie je Tetiana Grypachevska

Rok 536 započal éru sopečných erupcií, ktorá pokračovala ešte ďalších 10 rokov. Tým sa začalo obdobie nazývané aj ako antická doba ľadová – tá ochladila planétu na ďalšie desaťročie, ak nie viac. Výsledkom bol hladomor, choroby a smrť. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre