Najhoršie alternatívne zdravotné postupy, ktorým by ste sa mali vyhnúť

744

V oblasti wellness a starostlivosti o seba je oblasť alternatívnych zdravotných postupov rôznorodá a kontroverzná. Medzi skutočne prospešnými prístupmi existuje aj temné podhubie neúčinných a potenciálne škodlivých postupov. Tu sa venujeme niekoľkým najhorším alternatívnym zdravotným praktikám, ktoré influenceri často propagujú, a objasňujeme fakty a fikciu, ktoré sa za každou z nich skrývajú.

Ušné sviečky

Jednou z údajných výhod sviečok je odstránenie prebytočného ušného mazu. Zástancovia tejto metódy veria, že teplo generované sviečkou vytvára podtlak, ktorý vyťahuje ušný maz a iné nečistoty z ušného kanála. Niektorí nadšenci tvrdia, že sviečkovanie uší môže pomôcť zmierniť preťaženie dutín a tlak. Niektorí veria, že okrem fyzických výhod môže mať sviečkovanie uší aj duchovné alebo energetické očistné účinky. Predpokladá sa, že tento proces odstraňuje negatívnu energiu a podporuje rovnováhu.

Zdroj: Bjørn Bulthuis/Flickr

Strkanie sviečky v tvare kužeľa do ucha na odstránenie mazu a toxínov sa môže zdať bizarne zaujímavé, ale zďaleka nie je účinné. „Sviečkovanie“ uší si získalo popularitu vďaka influencerom, ktorí vyzdvihujú jeho čistiace vlastnosti. Lekárski odborníci však pred touto praktikou varujú, pretože je známe, že môže spôsobiť popáleniny, upchatie zvukovodu a dokonca aj vážne poranenia, ako napríklad prepichnutie ušných bubienkov. Výskumy odhalili, že zvyšky, ktoré sa nachádzajú v „sviečkach“, nie sú v skutočnosti ušný maz, ale zvyšky samotného vosku zo sviečky. Údajné výhody nie sú ničím iným ako placebo efektom, takže táto prax je viac nebezpečná ako užitočná.

Detoxikačné čaje

Mnohé detoxikačné čaje sa predávajú ako pomocné prípravky na chudnutie a tvrdia, že pomáhajú zrýchliť metabolizmus a zbaviť sa nežiaducich kilogramov. Bylinné zložky, ako je zelený čaj a koreň púpavy, sú často zahrnuté pre ich potenciálne močopudné účinky.
Niektoré detoxikačné čaje sú propagované ako pomocné prípravky na trávenie, pričom zložky ako zázvor a fenikel údajne pomáhajú zmierniť tráviace ťažkosti a zlepšiť zdravie čriev. Detoxikačné čaje s prísadami, ako je bodliak a koreň púpavy, údajne podporujú prirodzené detoxikačné procesy pečene, hoci vedecké dôkazy o týchto účinkoch sú obmedzené.

Autor fotografie je Louis Hansel

Detoxikačné čaje sa predávajú ako spôsob, ako zbaviť telo toxínov a zhodiť kilá bez námahy. Influenceri sa často delia o svoje „zázračné“ cesty za chudnutím a svoj úspech pripisujú práve týmto čajom. Tieto produkty však často obsahujú preháňadlá, ktoré vedú k dočasnému úbytku hmotnosti prostredníctvom straty tekutín, a ich dlhodobé účinky sú všetko, len nie zdravé. Naše telo je vybavené sofistikovanými detoxikačnými systémami, predovšetkým pečeňou a obličkami, ktoré usilovne pracujú na odstraňovaní odpadových látok. Spoliehanie sa na detoxikačné čaje môže viesť k dehydratácii, nerovnováhe elektrolytov a narušeniu prirodzených procesov trávenia.

Homeopatia

Arnica montana je bežný homeopatický liek používaný na liečbu modrín, bolesti svalov a opuchov. Napriek jej popularite sú vedecké dôkazy podporujúce jej účinnosť stále nepresvedčivé. Ignatia sa často odporúča pri emocionálnych ťažkostiach vrátane smútku. Homeopati veria, že môže pomôcť zmierniť pocity smútku a emocionálneho zmätku. V homeopatii sa Rhus toxicodendron, pochádzajúci z jedovatého brečtanu, používa na liečbu bolesti a stuhnutosti kĺbov.

Autor fotografie je Kelly Sikkema

Homeopatia funguje na princípe extrémneho riedenia, pri ktorom sa látky riedia do takej miery, že z pôvodnej látky nezostávajú takmer žiadne molekuly. Hoci jej prívrženci prisahajú na jej účinnosť, vedecký konsenzus poukazuje na placebo efekt ako na hlavný zdroj vnímaných prínosov. Homeopatické lieky sa riedia tak, že konečný produkt často neobsahuje takmer žiadnu stopu pôvodnej látky. Spotrebitelia v podstate platia za vodu alebo cukrové tabletky. Napriek svojej popularite zostáva homeopatia praxou s minimálnou vedeckou podporou.

Vyplachovanie olejom

Kokosový olej je obľúbenou voľbou na vyplachovanie olejom vďaka svojim potenciálnym antimikrobiálnym vlastnostiam. Zástancovia tvrdia, že vyplachovanie úst kokosovým olejom môže pomôcť odstrániť škodlivé baktérie a zlepšiť ústnu hygienu. Niektorí zástancovia naznačujú, že táto praktika môže viesť k belším zubom a žiarivejšiemu úsmevu. Tento účinok sa často pripisuje schopnosti oleja odstraňovať škvrny zo zubov. Predpokladá sa, že tiež bojuje proti zápachu z úst odstraňovaním baktérií, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach. Zástancovia tohto postupu tvrdia, že čistejšie ústa môžu priniesť sviežejší dych.

Autor fotografie je Tijana Drndarski

Olejový pulling spočíva v tom, že si v ústach rozmiešate olej, ktorý údajne zlepšuje ústnu hygienu a celkové zdravie. Influenceri vyzdvihujú jeho schopnosť bieliť zuby a odstraňovať toxíny. Odborníci na zubné lekárstvo však tvrdia, že vyplachovanie úst olejom by nemalo nahrádzať tradičné postupy starostlivosti o zuby, ako je čistenie zubov kefkou a zubnou niťou. Hoci vyplachovanie olejom môže dočasne osviežiť dych, jeho deklarované výhody nie sú vedecky podložené. Namiesto spoliehania sa len na tento postup je rozumnejšou cestou k zdraviu ústnej dutiny udržiavanie pravidelných hygienických návykov a hľadanie rád u zubných lekárov.

Bankovanie

Terapia bankovaním sa často používa na odstránenie bolesti a napätia vo svaloch. Lekári prikladajú banky na konkrétne oblasti tela a vytvárajú podtlak, ktorý pravdepodobne podporuje prietok krvi, znižuje zápal a zmierňuje nepríjemné pocity. Niektorí zástancovia tvrdia, že terapia bankovaním môže pomôcť pri detoxikácii tým, že vyťahuje toxíny a nečistoty na povrch pokožky. Kruhové stopy, ktoré zanecháva bankovanie, sa často interpretujú ako dôkaz uvoľňovania toxínov. Predpokladá sa, že bankovanie zlepšuje krvný obeh, čo prispieva k celkovému zdraviu a uzdraveniu.

Autor fotografie je Katherine Hanlon

Bankovanie si získalo pozornosť vďaka celebritám, ktoré sa chválili kruhovými značkami ako znakom účinnosti tejto praktiky. Influenceri a praktizujúci lekári tvrdia, že bankovanie môže zmierniť bolesť, zlepšiť prietok krvi a podporiť hojenie. Tieto charakteristické znaky, ktoré zanecháva bankovanie, sú skôr dôsledkom praskania ciev pod povrchom kože než zázračného liečebného procesu. Hoci niektorí používatelia uvádzajú dočasnú úľavu, účinnosť je pravdepodobne spojená skôr s placebo efektom než s konkrétnymi fyziologickými zmenami.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre