Prekvapujúci vinníci: 7 potravín, ktoré oberajú vaše telo o hydratáciu

679

Voda je základom života, tvorí takmer 60 % zloženia ľudského tela. Podľa Mayo Clinic správna hydratácia zabezpečuje bezproblémový chod všetkých základných telesných funkcií, ako je napríklad prenos živín, regulácia telesnej teploty, mazanie kĺbov a tak ďalej. Niektoré stravovacie návyky nás však môžu pripraviť o tento dôležitý zdroj, čo vedie k dehydratácii. K dehydratácii dochádza vtedy, keď telo stráca viac tekutín, ako prijíma, čo narúša rovnováhu minerálov v tele. Táto nerovnováha môže mať za následok únavu, svalové kŕče a dokonca aj vážnejšie zdravotné komplikácie.

Nižšie sa venujeme siedmim potravinám, ktoré môžu prispievať k dehydratácii. Nájdete tu aj jednoduché náhrady zdravších možností, ktoré sú podložené vedeckým výskumom.

Spracované potraviny

Všetci sme sa už niekedy chytili do pasce slaného občerstvenia: Jedna hrsť čipsov sa zmení na dve, potom na tri, a než sa nazdáme, sme na konci vrecka. Potraviny s vysokým obsahom sodíka, ako sú čipsy, praclíky a popcorn (nehovoriac o ďalších potravinách, o ktorých ste nevedeli, že obsahujú veľa soli), zvyšujú potrebu tekutín v tele. Je to spôsobené úlohou, ktorú sodík zohráva pri regulácii rovnováhy tekutín vo vašom tele. Jeho príliš veľké množstvo môže vyvolať stav dehydratácie, aj keď pijete veľa vody. Aby ste proti tomu bojovali, snažte sa vyberať si menej sodíkové verzie svojich obľúbených občerstvení – alebo ešte lepšie, keď budete potrebovať chrumkavé občerstvenie, prejdite na čerstvé ovocie a zeleninu. Pomôžu vám doplniť zásoby vody v tele a dodajú vám vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť predchádzať ochoreniam, ako sú srdcové choroby a rakovina.

brown chips on brown textile
Photo by Mustafa Bashari on Unsplash

Alkohol

Studené pivo alebo pohár vína sa môže zdať ako osviežujúci spôsob, ako si oddýchnuť počas horúceho dňa. Pravdou je, že alkohol pôsobí ako diuretikum, čo vedie k tomu, že vaše telo stráca viac tekutín, ako prijme – sčasti preto, že sa váš systém snaží vylúčiť nezdravé zložky nápoja. Takže ten zdanlivo uspokojujúci dúšok vás môže rýchlo priviesť k dehydratácii. Aby ste tomu zabránili, striedajte každý alkoholický nápoj s pohárom vody alebo si do pohára na koktail alebo víno nalejte veľké množstvo perlivej vody, aby ste do seba dostali trochu viac H2O. Ďalšou jednoduchou radou je vyhnúť sa pitiu alkoholu na slnku alebo keď je veľmi horúco, pretože už tak vám hrozí dehydratácia v dôsledku potenia (a nie veľmi príjemná bolesť hlavy zo slnka).

clear glass bottles on gray concrete floor
Photo by Andreas M on Unsplash

Kofeínové nápoje

Podľa údajov spoločnosti YouGov zo septembra 2022 pije kávu 75 % Američanov, takže môžeme s istotou povedať, že naše rána sú plné kofeínu. Či už je to ranné latte alebo energetický nápoj, kofeínové nápoje vás nielen povzbudia. Pôsobia aj ako diuretiká, čo vedie k zvýšenému močeniu a strate tekutín, takže vaše telo sa môže dostať do stavu dehydratácie… najmä ak ich konzumujete vo veľkom množstve. „Vysoké dávky kofeínu prijaté naraz môžu zvýšiť množstvo moču,“ vysvetľuje registrovaná dietologička Katherine Zeratsky, RD, LD, z Mayo Clinic. Zeratskyová dodáva: „Je to pravdepodobnejšie, ak nie ste na kofeín zvyknutí.“ To však neznamená, že káva a čaj nemajú potenciálne zdravotné výhody. Len nezabudnite popíjať veľa vody počas celého dňa – a predtým, ako si nalejete ten ranný hrnček, zvážte hydratáciu veľkým pohárom vody, aby ste nahradili vodu, ktorú vaše telo stráca počas spánku.

coffee bean lot
Photo by Mike Kenneally on Unsplash

Sladké nápoje

Môže sa to zdať protichodné – nepijete predsa limonádu, ľadový čaj vo fľaši alebo džús, aby ste uhasili smäd? Pozor si však musíte dávať na vysoký obsah cukru. Naše telo potrebuje na spracovanie cukru viac vody, čo znamená, že tieto sladké pochúťky vám môžu vodu z tela skôr odčerpať, než doplniť tekutiny. Tu je tip: osviežte si vodu ovocím, napríklad malinami, marakujou, mangom alebo ananásom.

person holding coca cola bottle
Photo by SJ Objio on Unsplash

Vysokobielkovinová strava

Proteíny sú síce nevyhnutné na výstavbu a obnovu tkanív, ale strava bohatá na bielkoviny môže zaťažovať obličky, ktoré potrebujú viac vody na odstránenie odpadových produktov. To môže viesť k dehydratácii, ak ju dostatočne nekompenzujete vodou. Snažte sa vyvážiť svoje jedlá ovocím a zeleninou, ktoré majú vysoký obsah vody.

person slicing a meat on brown wooden board
Photo by José Ignacio Pompé on Unsplash

Vyprážané potraviny

Vieme, smažené jedlá môžu byť veľmi lákavé. Majú tiež vysoký obsah tuku a často aj sodíka – na ich metabolizmus je potrebné značné množstvo vody, čím sa zvyšuje potreba tekutín v tele. Ak si chcete oddýchnuť pri letnom obede, zvoľte si šalát, dusenú zeleninu alebo inú prílohu ako hranolky.

potato fries
Photo by Gilly on Unsplash

Sójová omáčka

Sójová omáčka síce dodá jedlám chuť umami, ale má veľmi vysoký obsah sodíka. Aj malé množstvo sójovej omáčky môže spôsobiť výrazné zvýšenie príjmu sodíka, čo vedie k zvýšenej potrebe tekutín a môže spôsobiť dehydratáciu. Sójovú omáčku používajte striedmo a ak je k dispozícii, siahnite po jej nízkosodíkovej verzii. Môžete vyskúšať aj iné chuťovo výrazné alternatívy s nižším obsahom sodíka, napríklad bylinky, korenie a ocot.

person dripping black liquid from small white ceramic bowl to big white ceramic bowl
Photo by CA Creative on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre