Ktoré zvieratá sú považované za najinteligentnejšie? Niektoré druhy vás prekvapia.

13292

Urobiť zoznam najinteligentnejších zvierat nie je vôbec jednoduché. Odhliadnuc od toho, že sa vždy bude jednať o z veľkej časti subjektívne hodnotenie, je ťažké vybrať stránku na základe ktorej budete vyberať a hodnotiť. My by sme preto chceli len poukázať na niekoľko druhov, na ktoré sa možno zabúda, alebo nie sú dostatočne uznávané pre svoju inteligenciu, avšak zameriame sa skôr na kreatívne myslenie týchto tvorov. Prekvapivé, však? Sami uvidíte, čo všetko dokážu a čím vedia svet i nás ľudí ohúriť. Možno nakoniec prehodnotíme tvrdenie, že ľudia sú najmúdrejšie tvory planéty. 

Slony

elephant walking during daytime
Photo od Nam Anh na Unsplash

Slony sú neuveriteľne inteligentné. Veď aj ich mozgy sú priam neuveriteľne veľké. Ich spôsob života je fascinujúci. Vyskytujú sa v skupinách, kde majú vytvorené veľmi komplikované sociálne vzťahy, súčasťou ktorých je aj altruizmus – schopnosť jedinca obetovať sa pre dobro ostatných. Samice slonov sú vynikajúce matky, pretože pre ochranu svojho mláďaťa sú ochotné urobiť čokoľvek. Menej známe je už to, že v prípade choroby si dokážu nájsť konkrétny strom, z ktorého listy im dokážu pomôcť v liečbe. Takisto majú zvláštny až rituálny spôsob pochovávania mŕtvych jedincov, čo sa vo zvieracej ríši príliš často nevidí. 

Slony sú ale aj veľmi hravé a dokážu byť poriadne zručné – určite ste už videli slona, ktorý len za pomoci svojho chobota, štetca a palety farieb namaľoval hotové umelecké dielo. Taktiež je dokázané, že sa dokážu rozpoznať v zrkadle, čo je znakom vyššej inteligencie.

Vrany 

blue and black bird on brown tree branch
Photo od Ahmed Fahmi na Unsplash

Vrany sú považované za najinteligentnejšie vtáky zo všetkých. Dokážu sa naučiť rozprávať, no to nie je ani zďaleka všetko, čo majú v repertoári svojich schopností. Vedia počítať, rozlišovať zložité tvary a tiež riešiť rôzne úlohy. Zistilo sa, že vrana novokaledónska si dokáže z listov a stebiel trávy vytvoriť ostrý nástroj podobný nožu alebo z nájdených kusov drôtu háčik, ktorý následne používa na vyberanie húsenic z úkrytov. 

Vrany tiež hádžu na cesty mušle alebo orechy a čakajú, kým ich prejdú okoloidúce autá, a tým rozdrvia tvrdé škrupiny, aby sa vrany dostali k potrave, ktorá je vo vnútri. Ale nie vždy konajú vrany na vlastnú päsť. Dokážu pracovať v skupinách, napríklad pri krádeži (používajú hľadačov i návnady). 

Papagáj sivý 

a grey parrot sitting on a branch in a tree
Photo od Bhanuka Dilshan na Unsplash

Možno ho niekto skôr pozná pod jeho prezývkou „Žako“. Ide o mimoriadne spoločenského papagáje, pôvodom z Afriky. Sú veľmi milujúci a inteligentní, o čom svedčí fakt, že sa dokážu naučiť stovky slov a zvukov. Povráva sa, že ich inteligencia sa vyrovná 5 ročnému dieťaťu. 

Skvelým príkladom je papagáj Alex, ktorého podrobili nenútenému experimentu v snahe zachovať hravú formu. V rámci testovania dokázal identifikovať asi 50 predmetov, sedem farieb, päť tvarom, poznal 150 slov a keď bol unavený z testov povedal, „Idem preč,” alebo ak náhodou výskumník prejavil podráždenosť Alex ho utešoval slovom, „Prepáč.”

Potkan 

a rat sitting on a piece of wood
Photo od Joshua J. Cotten na Unsplash

Sú ľudia, ktorí sa ich boja, iní ich považujú za nechutné hlodavce a najzbytočnejšie tvory na planéte. Možno vás ale prekvapí, že ich psychológia je podobná ľudskej a je jedným z dôvodov, prečo sa používajú na laboratórne experimenty. Potkany majú mentálnu schopnosť nazývanú metakognícia, ktorá sa vyskytuje iba u ľudí a niektorých primátov. 

Pre svoj veľmi dobre vyvinutý čuch a sluch sa môžu použiť aj na na detekciu nášľapných mín a bômb. Dokonca sa predpokladá, že vedia zo vzoriek ľudského spúta (hlienu z dýchacích ciest) identifikovať vzorky, ktoré obsahujú baktérie tuberkulózy. Tiež sa v rámci výskumu a pozorovaní potkanov zistilo, že vykazujú známky vzrušenia, bolesti zo straty, stres a dokonca aj výčitky svedomia. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.