Motýle alebo zriedkavo lepidoptéry (lat. Lepidoptera) sú rad holometabolného hmyzu. Je to druhý najväčší rad hmyzu, hneď po chrobákoch. Sú rozšírené po celom svete okrem Antarktídy.

Odhadujeme, že motýľov bolo dosiaľ opísaných a pomenovaných vyše 180 000 druhov (cca 127 čeľadí). Tu sú tie najkrajšie z nich. 

Heliconius charithonia

Zdroj: freepik

Toto je druh, ktorý sa vyskytuje v Južnej a Strednej Amerike až po južný Texas a Floridu v Spojených štátoch.

Ako už názov napovedá, tento motýľ má čiernu farbu so zebrovitými pruhmi v svetložltej farbe. Majú rozpätie krídel medzi 7,2-10 cm a spodná časť krídel je oveľa svetlejšia ako horná časť.

Majú nezvyčajnú stravu, ktorá pozostáva z peľu jedovatých rastlín, vďaka čomu sú ich telá toxické pre predátorov. 

Papilio ulysses

Zdroj: unsplash

Ide o pomerne veľkého motýľa s rozpätím krídel 14 cm (5,5 palca). Vrchná strana ich krídel má krásnu modrú farbu a spodná je čierno-hnedá.

Tieto krásne motýle obývajú tropické dažďové pralesy v Austrálii, na Papue Novej Guinei a na Šalamúnových ostrovoch.

Junonia almana

Zdroj: unsplash

Vyskytuje sa v Kambodži a južnej Ázii. Horná strana krídel má oranžovo-žltú farbu s hnedými okrajmi, nápadnými škvrnami a pruhmi. Dospelí jedinci majú rozpätie krídel 5,4-6,2 cm. 

Zaujímavým faktom je, že spodná strana krídel sa mení podľa sezóny. Počas obdobia sucha je hlavne hnedé, ale počas vlhkého obdobia sa na nich objavujú ďalšie škvrny a linky.

Papilio palinurus

Zdroj: shutterstock

Toto je bezpochyby jeden z najkrajších motýľov na svete. Pochádza z Ázie a má rozpätie krídel 8-10 cm. Je tmavozelenej až čiernej farby so smaragdovo zelenými pásikmi.

Spodná strana je čierna s oranžovými, bielymi a modrými škvrnami pozdĺž okrajov zadných krídel.

Spodná strana motýľa smaragdového lastovičníka je čierna s oranžovými, bielymi a modrými škvrnami pozdĺž okrajov zadných krídel.

Parthenos sylvia

Zdroj: unsplash

Najčastejšie sa vyskytuje v zalesnených oblastiach južnej a juhovýchodnej Ázie. Vyskytuje sa v Bangladéši, Západnom Gháte, Assame, Kambodži, Mjanmarsku a na Srí Lanke.

Je to rýchlo lietajúci motýľ s krásnou mozaikou farieb na krídlach.

Diaethria anna

Zdroj: shutterstock

Jedná sa o pôvodný druh vo vlhkých tropických lesoch Strednej a Južnej Ameriky. Svoj názov dostal podľa značiek na spodnej strane krídel, ktoré načrtávajú číslo „88“.

Horná strana je tmavohnedá s kovovým modrozeleným pásom na predných krídlach.

Danaus plexippus

Zdroj: shutterstock

Tohto motýľa spozná hneď, podľa hornej strany jeho krídel, ktoré majú oranžovú farbu s čiernymi žilkami a bielymi škvrnami. Spodná strana vyzerá veľmi podobne, ale má skôr hnedú farbu namiesto oranžovej.

Rozpätie krídel sa pohybuje od 8,9 do 10,2 cm a môžu dosiahnuť rýchlosť letu 9 km/h.

V Amerike sa motýľ monarcha vyskytuje od južnej Kanady až po sever Južnej Ameriky. Vyskytuje sa aj na Bermudách, Cookových ostrovoch, Havaji, Kube, Šalamúnových ostrovoch, Novej Kaledónii, Papui Novej Guinei, Novom Zélande, Austrálii, Azorských ostrovoch a Madeire v Portugalsku, Kanárskych ostrovoch v Španielsku, Gibraltári, Filipínach a severnej Afrike.

Kallima inachus

Zdroj: shutterstock

Pravdepodobne sa pozeráte na jedného z najzaujímavejších motýľov na svete. Vyskytuje sa v tropickom podnebí v Ázii od Indie po Japonsko.

To, čo robí tohto motýľa takým zaujímavým, je, že so zatvorenými krídlami vyzerá ako suchý list, ktorý používajú ako kamufláž. Horná strana krídel vyzerá úplne inak s čiernou, modrou a jasne žltou farbou.

Najbežnejšie krajiny, kde sa dajú pozorovať tieto nádherné motýle, sú India, Nepál, Bangladéš, Mjanmarsko, Bhután, južná Čína, Thajsko, Laos, Taiwan a Vietnam.

Caligo eurilochus

Zdroj: shutterstock

Známy je svojimi veľkými škvrnami na krídlach, ktoré vyzerajú ako oči sovy. Sú to pomerne veľké motýle a môžu dorásť až do 20 cm v rozpätí krídel.

Nachádzajú sa v dažďových pralesoch a sekundárnych lesoch v Mexiku, Strednej Amerike a Južnej Amerike.

Morpho menelaus

Zdroj: shutterstock

Po celom svete je známy ako jeden z najkrajších motýľov na svete, a to kvôli jeho jasne modrej farbe na hornej strane jeho krídel. Spodná strana krídel vyzerá inak s hnedou farbou a očnými škvrnami.

Tento druh sa najčastejšie vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike, ako aj v Mexiku.

Ornithoptera goliath

Zdroj: shutterstock

Ďalším nádherný motýľ sa nachádza na Novej Guinei a je druhým najväčším motýľom na svete s rozpätím krídel až 28 cm. 

Samce a samice sa navzájom líšia. Samce majú krídla čiernej, zelenej a žltej farby, zatiaľ čo samice majú tmavohnedú farbu so žltými znakmi na zadných krídlach.

Greta oto

Zdroj: shutterstock

Tento motýľ je známy svojimi jedinečnými priehľadnými krídlami, ktoré mu pomáhajú maskovať sa v prírode. Najčastejšie sa vyskytuje v tropických dažďových pralesoch Strednej a Severnej Južnej Ameriky.

Krídla môžu vyzerať veľmi jemne, ale v skutočnosti dokážu uniesť až 40-násobok svojej vlastnej hmotnosti. Je teda oveľa silnejší, ako sa zdá.

Lysandra bellargus 

Zdroj: shutterstock

Nachádza sa v palearktickej ekozóne, ktorá zahŕňa západnú Európu, strednú Európu, južnú Európu, južné Rusko, Irak, Irán, Kaukaz, Zakaukazsko a Turecko. Najčastejšie sa vyskytuje v kriedovom podhorí na teplých chránených miestach.

Samec a samica sa od seba líšia. Samičky majú nádhernú čokoládovo hnedú farbu, zatiaľ čo samčekovia majú krásnu žiarivo modrú farbu. Spodná strana samcov aj samíc je hnedosivá s čiernymi a oranžovými škvrnami.

Polygonia interrogationis

Zdroj: shutterstock

Tieto motýle sa nachádzajú v mestských parkoch a zalesnených oblastiach Severnej Ameriky. Radi sa zdržiavajú v oblastiach so stromami a otvoreným priestorom.

Spodná strana krídel vyzerá ako suchý list, ktorý poskytuje maskovanie potenciálnym predátorom. Vrchná strana krídel má krásnu oranžovo-červenú farbu s čiernymi škvrnami.

Chrysiridia rhipheus

Zdroj: shutterstock

Tento druh je endemický na Madagaskare. Vyskytuje sa vo väčšine častí ostrova a najlepší čas na ich nájdenie je medzi marcom a augustom.

Majú rozpätie krídel 7-9 cm, ale niekedy môžu dorásť až do 11 cm. 

Pri západe slnka majú krásnu čiernu farbu s červenými, modrými a zelenými znakmi.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.