Ako vybrať tú najlepšiu misku pre psa ? Na výber sú kovové, plastové ale aj keramické

1201

Ako dlho ste strávili výberom kuchynského náradia ako hrnce, taniere či hrnčeky? Väčšina ľudí berie dôraz na materiál, prevedenie a dizajn. Podobne by ste mali zmýšľať aj pri výbere misiek na vodu a jedlo pre svojho štvornohého miláčika.  Každý materiál, prevedenie či dizajn má svoje plusy a mínusy. V tomto článku si predstavíme zopár tipov ako vybrať správne misky pre vášho psa.

miska pre psa

Faktory ovplyvňujúce výber najlepšej misky pre psa

Ako teda vybrať tú správnu misku pre nás a najmä nášho chlpatého kamaráta? Mali by sme zohľadniť niekoľko kritérií.

  • Vek psa – ak máte šteniatko myslite na to, že je to taká malá demolačná. Teda mu nebude robiť problém napríklad taký plast zrovnať so zemou. Taktiež prispôsobíte veku teda jeho veľkosti aj veľkosť misky.
  • Spôsob kŕmenia – kŕmite granulami, konzervami či surovým mäsom? Všetky tieto parametre sú dôležité. Pri kŕmení mäsom či už z konzervy alebo surovým by ste mali zohľadniť údržbu
  • Materiál – kŕmite granulami, konzervami či surovým mäsom? Všetky tieto parametre sú dôležité. Pri kŕmení mäsom či už z konzervy alebo surovým by ste mali zohľadniť údržbu materiálu. Keďže práve pri tomto type je veľmi dôležité správne misky umyť vždy po jedle aby sa zamedzilo množeniu baktérií. Najviac to platí práve pri kŕmení BARFOM.
  • Veľkosť misky – snáď každému dôjde, že bernardín a čivava potrebujú rozdielnu veľkosť misky. Teda hlavným parametrom pri výbere veľkosti misky je práve veľkosť psa. Je potrebné to prispôsobiť práve jemu. Malé šteniatko či malý dospelý pes nedosiahne cez vysoký okraj misky, to je jasné.

TIP na článok: Ako vybrať psí pelech?

Materiál použitý pri výrobe misky pre psa

Výber materiálu je dôležitý bod pri výbere správnej misky. Povieme si o základných materiáloch z ktorých sú nádoby vyrábané a taktiež o ich výhodách a nevýhodách.

Plastové misky

plasova miska pre psa

Najlacnejší materiál z ktorého môže byť miska vyrobená. Teda u základných prevedení a typoch misiek. Jednoduchý na údržbu avšak nemusí byť vždy dostatočne odolný. Záleží na použitom druhu plastu. Plastové misky majú niekoľko pozitív. Cena a dostupnosť sú asi tie najzásadnejšie. Nájdete ich vo všetkých zverimexoch vo všetkých farebných a veľkostných variáciách na ktoré si len spomeniete. Ale aj  pri nich nájdeme isté negatíva. Relatívne nízka odolnosť, prípadne aj hmotnosť misky ako takej. Odolnosť môže byť problém napríklad u šteniat a mladých psov. V opojení svojej mladosti a energie môže nastať, že ich môžu zničiť svojimi zubami. Mohlo by nastať nebezpečenstvo prehltnutia úlomkov. Hmotnosť misky môže byť problém pri náruživých jedlíkoch, ktorí v priebehu jedenia prejdú z jedného konca miestnosti na druhý.

 

Keramické misky

Jeden z najstarších materiálov na výrobu nádob. Svoje miesto si našla aj vo svete potrieb pre našich miláčikov. Keramické misky majú svoje stále miesto v potrebách pre psy už nejaký ten piatok. Sú dostatočne pevné a ťažké. Nedochádza k posunu misky pri jedení či pití. Existujú nielen fádne sivé, ale hrajú už všetkými farbami a tvarmi. Ich nevýhoda je ľahkosť rozbitia. Ak vám spadne plast pravdepodobne nič prevratné sa nestane. Ak spadne keramika v lepšom prípade sa rozbije v horšom vám spadne na nohu. Tiež je potrebné dávať pozor na možné úlomky. Veď to poznáte, tu sa trochu odštiepi tam sa ulomí a hrany sú kostrbaté. Dané úlomky by sa mohli dostať do potravy pre zviera a problém je na svete.

Kovové misky

kovová miska pre psa

Hľadáte odolnosť, ľahkosť ale zároveň odolnosť? Tak je tu pre vás kovová miska. Znovu ako pri predchádzajúcich materiáloch aj tu je niekoľko typov a prevedení. Nesporná výhoda je odolnosť proti psím zubom. Teda ak je tenšia asi nejakú tu jamku zub do kovu urobí, ale nič neodlomí. Jednoduchosť čistenia je legendárna. Sú ideálne ak BARFujete, teda kŕmite surovou stravou. Môžete ich jednoducho umyť či dokonca vydezinfikovať zaliatím vriacej vody. Často majú na spodnej hrane alebo dne z vonku protišmykové gumy proti pohybom misky.

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Aká kĺbová výživa pre psov je najlepšia?

 

Typy misiek pre psov

Pod pojmom typy misiek si nepredstavujete ich tvar ( okrúhle, hranaté, oválne), ale skôr ich účelovosť teda aké požiadavky máme na misku,

pes

Cestované misky

Nie na vašu dovolenku nemusíte ťahať trojkilovú keramickú misku. Stačí si zaobstarať misku na cestovanie. Samozrejme nie je len jeden druh, ale hneď niekoľko prevedení. Silikónové skladacie, látkové z nepremokavého materiálu a dokonca špeciálne fľaše na vodu so zabudovanou miskou. Niektoré majú aj karabíny – zavesíte na batoh a dobrodružstvo môže začať.

Proti-hltacie misky

Boli ste niekedy v pet-shope a zamýšľali ste sa nad podivnou miskou s rôznymi výstupkami a drážkami. Tak už viete, že je to miska proti hltaniu jedla. Ak má pes veľký apetít a papá veľmi rýchlo, môžete si obstarať práve túto misku. Jedlo sa rozptýli medzi jednotlivé drážky a psovi zaberie viac času ju nájsť a zjesť.

Misky so zásobníkom

Väčšinou sú plastové s veľkým zásobníkom umiestneným do výšky. Niektoré je dokonca možné nastaviť časovačom. Takže pokiaľ viete, že potrebujete kŕmiť v určitú dobu, ale nestihnete to domov. Toto je skvelé riešenie. Avšak je to istá investícia. Misky bez tohto časovača určené na krmivo by som neodporúčala pre extrémnych jedlíkov, ktorí jedia, jedia a nevedia prestať. Koledujete si tak o vznik obezity u vášho miláčika. Taktiež nie je vhodná pokiaľ bývate v byte. Mohlo by byť komplikované načasovať venčenie pretože kŕmenie by bolo nepravidelné a tým aj psie vyprázdňovanie.

Ak sa jedná o misku so zásobníkom na vodu to je už iná vec. Práve je začiatok leta a horúčavy sú v plnom prúde. Aby nedošlo k vypitiu misky počas dňa, keď ste v práci, môžete si obstarať práve takýto typ misky. Nezabudnite na správne umiestnenie a nevstavujte plastový barel priamemu slnečnému žiareniu.

Psie fontány

Tento druh nie je určený na jedlo, ale len na vodu. Niektoré psy uprednostňujú tečúcu vodu. Pre nich tu je možnosť zakúpenia práve fontány na vodu pre psa. Voda je cirkulovaná a tým je atraktívnejšia. Avšak niektoré psy sa jej môžu zo začiatku báť.

Vyvýšené misky pre psov

Pre psy, ktoré sú pomerne veľké ako napríklad dogy, bernardíny, írske vlkodavy a podobné plemená, je pohodlnejšie prijímať potravu z prirodzenejšej výšky. Teda úrovne ich hrudníka. Prijímanie potravy a vody je pohodlnejšie, príjemnejšie a dokonca aj zdravšie. Tieto misky zoženiete s priloženým stojanom. Ale sú aj také, ktoré je možné pripevniť napríklad na psiu búdu alebo o stenu koterca.

Špeciálne typy misiek pre psov – chladiace, vyhrievane či vyvyšené

Krásne uši kokršpaniela alebo baseta majú svoje čaro ale je tu veľké ALE! Jednoducho im často zavadzajú pri jedle. Práve pre tento prípad sú úzke, ale hlbšie misky. Práve preto aby sa im nedostávali permanentne do jedla alebo vody.

Pre šteniatka zasa existujú misky s veľmi nízkym okrajom, aby dosiahli cez okraj a zároveň ich priemer je dostatočne veľký na to, aby sa mohli napapať všetky spolu.

Chladiace misky sú určené na horúce letné dni. Väčšina funguje na princípe chladiaceho gélu. Miska má vonkajšiu a vnútornú časť. Vnútorná sa dá vybrať a v jej vnútri sa nachádza práve spomínaný gél. Pre chladivý efekt ju vložíme na as do chladničky.

Podobne ako chladiace misky existujú aj vyhrievané misky pre psov, ktoré sú vhodné ak je vonku mrazivé počasie a vášmu psovi neustále zamŕza voda. Vďaka tomu sa voda udrži v kvapalnom skupenstve.

Vyvyšené misky pre psov sú väčšinou kupované s osobitným stojanom, ktorý priblíži potravu vášmu miláčikovi. Vhodné to je napríklad pre veľmi veľké psy alebo staršie, ktoré majú zdravotné problémy.

 

Rady a tipy na záver

Nezabúdajte psie misky pravidelne umývať. Predídete množeniu baktérií. Rovnako je dôležité pravidelne meniť vodu za čerstvú každý deň. Ak sa miska poškodí vymeňte ju za novú, aby ste predišli poraneniu psa. Rovnako nenechávajte nedojedené jedlo v miske celý deň. Platí to najmä pre vlhké krmivo ako konzervy a kapsičky počas horúcich letných dní. Jednoducho sa skazí čo je zdravotné riziko.

Pri výbere misiek zohľadnite svoje požiadavky a najmä potreby psa. Áno dizajn je krásna vec a chceme, aby sa nám páčili a pasovali do interiéru. Ale najprv myslite na štvornohého kamoša a potom na to, ako budú ladiť s kuchynskou linkou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.