Kĺbová výživa pre psov – Aké látky majú zmysel pre zdravie vášho psa a ako vybrať tú najlepšiu?

4196

Pozorujete  v poslednej dobe u svojho psa zhrbený postoj, krívanie, pomalšiu chôdzu či neochotu behať, na vine môžu byť problémy s kĺbmi Ako ich správne vyživovať a spomaliť zdravotné problémy tohto druhu? Spoznajte naše zaujímavé tipy a poradíme vám ako vybrať najlepšiu kĺbovú výživu pre vášho psa v prípade problémov.

V skratke: najlepšia kĺbová výživa pre psov má nezávadné a čisté zloženie, pochádza od overeného predajcu a  vyznačuje sa vysokou efektivitou  o ktorej svedčia recenzie a skúsenosti majiteľov psov.  Kvalitná kĺbová výživa pre vášho psa by mala byť vysoko vstrebateľná . A v neposlednom rade by mala psovi chutiť.

Víťaz nášho porovnania


Podľa nás je produkt Hyalutidin od značky Livisto tá najlepšia kĺbová výživa na našom trhu. Stoja za ňou iba pozitívne recenzie užívateľov. Má skvelú vstrebateľnosť a psíkom chutí.  A ide o slovenský výrobok!

 

psie klby
Zdravé kĺby sú podobne ako u ľudí tak aj u psov cesta k spokojnejšiemu životu. zdroj: zaujimavysvet

 

Druhy liečiv a kĺbových výživ pre psov

Aj pre zvieratá existujú na trhu stovky rôznych produktov. Pred výberom toho najsprávnejšieho produktu presne pre vášho psíka sa najprv určite poraďte s veterinárom. Aj pre psíkov bez zjavných príznakov je kĺbová výživa najvhodnejšia ako forma prevencie, ideálne je začať už od šteňacieho veku.

Taktiež u psíkov, ktorí sa aktívne, ba dokonca profesionálne venujú športovým aktivitám je dôležité kĺbom venovať väčšiu pozornosť, keďže často dochádza k ich zvýšenej záťaži. Ak už váš psík má problémy s kĺbmi akéhokoľvek druhu – napr. opuchy kĺbov, degeneratívne či iné ochorenia kĺbov, dysplázia bedier, úraz, výživu a dĺžku liečby je potrebné prispôsobiť presne podľa ochorenia.

Forma prípravkov existuje buď v tabletách, prášku alebo v tekutom sirupe. Takmer všetci majitelia sa stretávajú so situáciou, kedy psík prirodzene odmieta skonzumovať tieto prípravky. V tom prípade mu ich neváhajte zamiešať do jeho bežnej potravy. 

pes čaká
Autor tejto fotografie je R+R Medicinals

Aké látky sú dôležité pre zdravie kĺbov vášho psa?

Zistite, čo je dobré pre kĺby vášho psa. Najlepší efekt majú viaczložkové komplexné preparáty s obsahom glukozamínu, chondroitinu, kyseliny hyalurónovej a kolagénu. 

Chondroitín sulfát

Základná stavebná zložka chrupavky ktorá má redukčný vplyv a protizápalový účinok. Dodáva kĺbovým chrupavkám pružnosť, pôsobí pomaly ale dlhodobo.

 

Kolagén pre psov

Ide o jednu z najzákladnejších bielkovín v kĺboch ako u ľudí, tak i zvierat – cicavcov. V organizme u ľudí i psov tvorí kolagén až 30% všetkých bielkovín v tele, 80% hmoty v koži a 70% chrupaviek. Taktiež spojivové tkanivá v kostiach, šľachách a kĺboch sú významne tvorené kolagénom. Jeho dostatočné množstvo u zvierat sa odzrkadlí na hustej, lesklej srsti a pevných pazúrikoch. Tento dôležitý proteín si telo tvorí prirodzene najmä v mladom veku, avšak s pribúdajúcim vekom samoprodukcia kolagénu klesá.

V živočíšnej ríši je to podobne. Jedinou možnosťou, ako telu kolagén dodávať je z vonka. Pravdaže, najprirodzenejšia forma príjmu kolagénu je prostredníctvom stravy, avšak žiaľ, obvykle je to primálo. Ideálnym spôsobom, ako ho doplniť, je užívať ho vo forme výživového doplnku pre psov. 

Glukozamín sulfát

Látka, ktorá napomáha regenerácii kĺbových tkanív, jeho účinky bojujú proti zápalom a tiež spomaľujú vývoj osteoartrózy. Táto látka sa vo forme medikamentov odporúča podávať dlhodobo, nástup účinku prichádza o niekoľko týždňov od začiatku podávania, účinok však ale pretrváva až 4 mesiace po ukončení liečby.

MSM

A štvoricu najpriaznivejších látok uzatvára MSM, pomáha pri hojení kĺbových zranení, hojí zápaly, urýchľuje a podporuje regeneráciu svalov, uvoľňuje kŕče a zmäkčuje zjazvené tkanivo.

 


Porovnanie najlepších kĺbových výživ pre psov

Kĺbovú výživu možno voľne kúpiť vo zverimexe alebo objednať cez internet pre výhodnejšiu cenu . Pri jej výbere je dôležité, aby spĺňala špecifické potreby vášho psíka a bola preňho účinná. Rovnako je potrebné preštudovať a porovnať zloženia rôznych druhov produktov. V najlepšej kĺbovej výžive pre psa nesmie chýbať už spomínaný glukozamín alebo chondroitín – dôležité látky pre zdravé chrupavky.

adult chocolate Labrador retriever
Autor tejto fotografie je James Barker

Hyalutidin – kvalitná kĺbová výživa ako sirup pre vášho psa

Táto kĺbová výživa je od slovenského predajcu kvalitných kŕmiv pre psov je naša voľba číslo 1. Zárukou kvality je pre nás eshop, ktorý predáva iba kvalitné a overené prípravky pre psov a vlastné kvalitné krmivá, ktoré patria k tým najlepším na trhu.  Výhody kĺbovej výživy Hyalutidín:

 • Je vhodná aj pre šteniatka
 • Vhodné aplikovať aj po úrazoch či operáciách
 • Výborné hodnotenia produktu
 • Vhodná pre veľké aj malé plemená
 • Výborná vstrebateľnosť vďaka kvapalnému skupenstvu
 • Psíkom táto sirupová kĺbová výživa chutí
 • Vhodná na dlhodobé a preventívne užívanie
skúsenosť
Recenzia z eshopu

Skúsenosti a recenzie tohto produktu najviac oceňujú, že psíkom chutí a nemajú problém s jej konzumáciou. Samozrejmosťou sú aj pozitívne ohlasy ohľadom vyriešenia problému napríklad po úraze alebo kvôli opotrebovaniu pri psoch senioroch.

 

 

Kĺbová výživa Alavis 5 pre psov

Táto „kĺbovka“ šetrí a stará sa o kĺby psíkov všetkých vekových kategórií i veľkostných rozmerov. Obsahuje bohatú koncentráciu základných dôležitých zložiek pre výživu kĺbov, chrupaviek a spojivových tkanív. Takisto obsahuje vitamín C, ktorý je významným faktorom pri procese syntézy kolagénu v tkanivách. Vitamín C je vhodné podávať ideálne priamo v strave, napríklad formou varenej zeleniny, aj u rastúcich šteniatok pre správny vývoj ich kostí a chrupaviek. Značka Alavis je dlhodobo známym hráčom na poli kĺbových výživ pre zvieratá. Ich kĺbovú výživu pre kone dokonca užívajú aj ľudia .

Mohlo by vás zaujímať: Ako fungujú probiotiká pre psov?

Nomaad / Vitaar ArtiVit Forte

Komplexnú kĺbová výživa, ktorá navyše obsahuje výťažok z kadidlovníka pílovitého. Vďaka zložkám z tejto v našich končinách sotva známej rastliny dokáže okrem rýchlej a efektívnej výživy kĺbov aj tíšiť bolesť. Tieto účinky sú vysoko oceniteľné, najmä ak pes kríva, je po úraze či prípadne prekonal operáciu. ArtiVit obsahuje tiež vitamín C a vysokú dávku hydrolyzovaného kolagénu pre rýchlu regeneráciu a intenzívnu revitalizáciu kĺbov.

ArtiVit Forte

 

Aulin gel

Tento produkt patrí do skupiny doplnkov s protizápalovými a bolesť tlmiacimi účinkami. Je určený k lokálnej liečbe pri bolestivých a poúrazových stavoch, ako je napríklad zápal šliach. Kúpite tu.Ďalší výrobok, ktorý predstavíme, nájdete na trhu pod názvom Canvit Chondro Super. Poslúži najmä štvornohým kamarátom nad 25kg. Stručne by sme tento produkt popísali ako kvalitnú prevenciu za rozumnú cenu. Canvit je vhodný na dlhodobé používanie. Odporúča sa tiež ako súčasť pooperačnej rekonvalescencie. Na predaj ho nájdete u tohto overeného predajcu.

pes
zdroj:pixabay

Ďalšie kĺbové výživy pre psov, ktoré stoja za zmienku

 

 • Giom intenzívna kĺbová výživa je intenzívna výživa pre kĺbovú chrupavku. Má protizápalový účinok a priaznivo pôsobí pri arthrotickom poškodení kĺbov.
 • Terra Canis Bylinky na kĺby, liečivé byliny a kvety pozitívne vplývajúce na kĺby, obnovujú a udržujú produkciu kĺbneho mazu. Produkt obsahuje diablov pazúr, ktorý je ďalšou bylinkou prírodnej medicíny, ktorá sa používa pre úľavu od bolesti. Bachove kvety, medzi ktoré patria okolík, horec a ruža šípová, poskytujú dodatočnú podporu. Medikament bol vyvinutý v spolupráci s veterinárnym lekárom a odborníkom z Európskej akadémie pre prírodnú a environmentálnu medicínu. 

 

Okrem krásnych a nezabudnuteľných momentov, ktorých si so svojim štvornohým miláčikom užijete určite nespočetne veľa, je veľmi dôležité starať sa aj o jeho zdravie, aby mohol byť vašim verným priateľom ešte mnoho ďalších rokov. 

Čo hovoria skúsenosti a recenzie majiteľov psov ?

Ako to je s užívaním výživových doplnkov pre psov na kĺby vo všeobecnosti? Čo hovoria recenzie a skúsenosti na internete a pomohlo ich už užívanie psíkom? Pozreli sme sa na najčastejšie skúsenosti a vyšlo nám z toho nasledujúce:

 • Je potrebné nájsť značku, ktorá bude psovi chutiť
 • Kvapalné sirupy sú lepšie ako tabletové formy kvôli konzumácií a vstrebateľnosti
 • Vážne problémy je lepšie pred užívaním doplnkov výživy skonzultovať s veternárom
 • Je vhodné dopĺňať užívanie kĺbovej výživy špeciálnou stravou napríklad s vývarom z kostí pre zdravie kĺbov vášho psa

Aké vitamíny sú dôležité pre zdravie kĺbov u psa ?

 

Živina Význam Prirodzené zdroje
Vitamín C Antioxidant, ktorý pomáha pri tvorbe kolagénu, dôležitého pre chrupavku. Ovocie a zelenina ako pomaranče, jahody a papriky.
Vitamín E Antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti oxidačnému stresu a zápalu v kĺboch. Špenát, mandle, sladké zemiaky a slnečnicový olej.
Omega-3 mastné kyseliny (EPA & DHA) Dôležité pre zníženie zápalu a podporu zdravia kĺbov. Rybie oleje (losos, sardinky), ľanové semienka a chia semienka.
Glukozamín a Chondroitín Podpora štruktúry chrupavky a kĺbového mazu. Suplementy. Prírodné zdroje zahŕňajú potraviny bohaté na chrupavku, ako sú kuracie nožičky, hovädzia trachea a škrupiny morských plodov.
Metyl-sulfonyl-metán (MSM) Zlúčenina síry, ktorá pomáha znižovať bolesť kĺbov a zápal. Komerčne dostupné v rôznych doplnkoch pre zdravie kĺbov psa.
Vápnik Dôležitý pre zdravie kostí, čím nepriamo podporuje zdravé kĺby. Mliečne výrobky, brokolica a obohatené potraviny. Pozor na mliečne výrobky u psov s intoleranciou na laktózu.
Vitamín D Pomáha pri absorpcii vápnika, čím podporuje zdravie kostí a nepriamo kĺbov. Ryby ako losos, vajcia a obohatené potraviny. Tiež expozícia slnku, ktorá pomáha psom syntetizovať vitamín D v ich koži.

 

Tablety vs. sirup – čo zvoliť ?

Nižšie vám ponúkame prehľad v akej podobe kĺbovú výživu zvoliť. U nás je jednoznačne víťaz sirupová kĺbová výživa.

Aspekt Tablety Sirup
Ľahkosť podávania Ťažšie podávanie Vo všeobecnosti sa ľahšie podáva
Presnosť dávkovania Poskytuje presné dávkovanie. Mierne výzvy pri meraní presnej dávky.
Absorpcia a biologická dostupnosť Absorpcia sa môže líšiť. Obvykle rýchlejšie a efektívnejšie absorbované.
Chuť Často psom nechutia Často príjemnejšia chuť pre psy
Trvanlivosť a stabilita Má dlhšiu trvanlivosť. Môže vyžadovať špeciálne podmienky skladovania.
Cena Môže byť nákladovo efektívnejšie. Často drahšie.
Vhodnosť pre rôzne vekové kategórie a veľkosti Môže byť problém pre malé psy alebo šteňatá. Ľahko upraviteľné dávkovanie pre všetky druhy psov

Prevencia pred vznikom problémov s kĺbmi u psa

Samozrejme výživové doplnky pre psov alebo kĺbové výživy nie sú všetko.  Samotný názov nám napovedá, že ide o „doplnok“ k liečbe. A na tú je najlepšia prevencia.  Ako prevenciu zdravých kĺbov u vášho psa skúste tieto tipy:

Pravidelný pohyb

pes beží
Autor tejto fotografie je Trac Vu

Vo všeobecnosti platí aktívny pes = šťastný pes. Pravidelný pohyb u psa znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a prispieva ku šťastnej nálade. Pohybové aktivity je potrebné prispôsobiť potrebám a stavbe tela vášho psíka. Ako i ľudia, tak i psy sú jedinečné a každý je spôsobilý na niečo iné. Jeden môže bez problémov zvládnuť celodennú túru, iný preferuje ľahšie prechádzky. Pri snahe udržať kĺby zdravé treba brať do úvahy, čo váš pes zvládne a čo už je preňho naozaj namáhavé cvičenie. Treba zohľadniť vek, rasu, stavbu tela, skúsenosti a podľa toho vybrať vhodnú pravidelnú aktivitu, pri ktorej budete môcť spolu s vašim priateľom zabudnúť na čas.

 Zdravá váha

Nadváha a obezita nie je iba estetický problém. Kilá navyše sú pre psie kĺby zbytočnou záťažou a tak sa aj prechádzka okolo domu môže premeniť na namáhavú udalosť. Udržiavať psa na zdravej a telu prirodzenej váhe je prospešné pre jeho celkové zdravie a zabraňuje kĺbovým ťažkostiam.

Kvalitné granule

Zdravá strava podávaná vášmu štvornohému miláčikovi v primeranom množstve môže byť účinnou prevenciou pred vznikom ťažkostí s kĺbmi (napríklad pre artritídou alebo zápalmi). Okrem potrebných živín pre správne fungovanie organizmu sa odporúča v strave nezanedbať dve dôležité látky. Glukozamín a chondroitín

O čo ide? Glukozamín a chondroitín budú v tomto článku ešte častokrát skloňované, keďže sú to najdôležitejšie látky potrebné pre zdravé kĺby u psov. Glukozamín napomáha rastu chrupavky a jej zotaveniu po prípadnom úraze. Chondroitín slúži ako prevencia pred zápalom a podporuje funkciu glukozamínu. Pri výbere granúl nie je na škodu čítať zloženie a hľadať v ňom tieto dve dôležité látky. Prečítajte si ako vybrať najlepšie granule pre psa.

šteniatka
zdroj:pixabay

Je potrebné dodávať psovi aj kolagén?

Kolagén pre psov je výborný spôsob ako udržať psiu srsť a kĺby v poriadku. Pes si kolagén vytvára sám. V niektorých prípadoch však je potrebné kolagén dodávať vo forme doplnku výživy. Kolagén môže pomôcť aj pri zažívacích problémoch a navyše psíkom chutí keďže sa robí zo živočíšnych surovín.  Kolagén je považovaný za bezpečný doplnok výživy a aj keď je jeho užívanie vhodnejšie skôr pre starších psov jeho užívaním v mladšom veku môžete predísť rôznym problémom.

Je kĺbová výživa vhodná pre šteniatka?

Často platí, že čím starší pes tým je užívanie „kĺbovky“ vhodnejšie. Neznamená to však, že mladšie psy (šteniatka) nemôžu mať problémy s kĺbmi. Zdravie kĺbov ovplyvňuje z veľkej často aj genetika. Ak vaše šteniatko kríva prípadne trpí na zápal kĺbov, môže veterinár odporučiť užívanie kĺbovej výživy.

Ako dávkovať?

Dávkovanie každého doplnku výživy na kĺby je individuálne. Závisí tiež od toho, či kĺbovú výživu podávate psovi preventívne alebo ako súčasť liečby. Ak vám neodporučí dávkovanie váš veterinár riaďte sa pokynmi na obale produktu.

 

Zhrnutie

Psie plemená väčšieho vzrastu a psíci v seniorskom veku sú náchylnejší na ochorenia kĺbov a s tým spojené komplikácie. Kĺbová výživa môže byť dobrou voľbou pri liečení týchto ochorení. Dôležitejšie ale je dopriať vášmu vernému priateľovi pravidelný pohyb, prispôsobený jeho schopnostiam a kondícii, kvalitnú stravu a dbať na jeho zdravie dlhodobo. Pri akýchkoľvek príznakoch, ktoré môžu naznačovať problém s kĺbmi je potrebné čím skôr navštíviť odborníka – veterinára.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroje

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre