Najlepšie dokumenty poslednej dekády: Amy, Free Solo alebo Icarus!

101

Vitajte pri rebríčku s názvom najlepšie dokumenty poslednej dekády. V dnešnom zozname nájdete tituly ako Amy, Free Solo alebo Icarus.

Fyre: The Greatest Party That Never Happened

Najlepšie dokumenty poslednej dekády začíname počinom Fyre: The Greatest Party That Never Happened. Je to podľa mnohých jeden z najlepších dokumentov, ktoré vyšli počas roka 2019. Film pojednáva o silnom hudobnom zážitku na súkromnom ostrove.

They Shall Not Grow Old

Dokument They Shall Not Grow Old ukazuje zábery z prvej svetovej vojny tak, ako žiadny iný pred ním. Tento historicko-dokumentárny vojnový film bol natočený v roku 2018 a vznikal na Novom Zélande a vo Veľkej Británii. O réžiu sa postaral známy Peter Jackson.

Autor fotografie je Gage Skidmore

Amy

Vysoko hodnotený počin, ktorý nemôže chýbať v zozname najlepšie dokumenty poslednej dekády. Amy je hudobno-životopisný dokumentárny film o speváčke Amy Winehouse, ktorá zomrela vo veku 27 rokov. Snímka vznikla v roku 2015 v Británii.

Autor fotografie je Douglas Cason Art´s

Free Solo

Free Solo je americký športový dokument z roku 2018. Opisuje príbeh horolezca menom Alex Honnold, ktorý sa bez istenia pokúsi zdolať vysokú a známu skalnú stenu El Captain.

Autor fotografie je Christopher.Michel

Life Itself

Životopisný dokument Life Itself vznikol v roku 2014 v USA. Snímka ponúka pohľad na zákulisie a život filmového kritika Rogera Eberta, na fotke vpravo v okuliaroch.

Autor fotografie je Articulate MediaWorks

Icarus

Medzi najlepšie dokumenty poslednej dekády jednoznačne patrí aj počin Icarus. Je to americký dokumentárny thriller z roku 2017, pri ktorom sa o réžiu, scenár i hlavnú postavu postaral Bryan Fogel. Film sa zameriava na pozadie dopingu vo svete športovej cyklistiky, ale veľmi rýchlo sa presunie aj do politických sfér.

Autor fotografie je Maxxaamillion

Banksy: Exit Through the Gift Shop

Legendárny street umelec a graffiti writer Banksy režíroval tento americko-britský dokument z roku 2010. Sám si v ňom aj zahral a film pojednáva o kultúre pouličných umelcov, tzv. street artists.

Blackfish

Pomyselnú bronzovú priečku v tomto zozname najlepšie dokumenty poslednej dekády obsadzuje Blackfish. Je to americký dokument z roku 2013, ktorý opisuje príbeh samca kosatky dravej menom Tilikum. Ten bol zabitý v ľudskom zajatí.

13th

13th je vysoko hodnotený krimi-dokument z roku 2016, ktorý poukazuje na kriminalitu v Spojených štátoch amerických. Film sa zameriava aj na históriu a zrušenia otroctva v USA, ale aj na vysoký počet amerických väzňov po celom svete.

Autor fotografie je Koard, Peter

The Act of Killing

Najlepšie dokumenty poslednej dekády ukončujeme počinom The Act of Killing. Je to historický a dokumentárny krimi film z roku 2012, ktorý sa nakrúcal v Dánsku, v Nórsku a vo Veľkej Británii. Tento počin opisuje mrazivé udalosti počas roku 1965 v Indonézii, kedy vláda násilne prevzala moc a obrovské množstvo ľudí bolo zavraždených.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre