Ako vybrať najlepšie slnečné okuliare podľa typu tváre či šošovky? V móde sú Ray-Ban, Polaroid či Michael Kors

664

Výber správnych slnečných okuliarov môže byť niekedy naozaj náročná úloha. Slnečné okuliare sú nielen módnym doplnkom, ale najmä nevyhnutnosťou a to preto, lebo chránia naše oči pred škodlivým ultrafialovým žiarením (UV) – vrátane UVA a najmä UVB- ktoré poškodzujú povrchové tkanivá oka, rohovku a šošovku a v priebehu času, ak sú naše oči neustále poškodzované a vystavované tomuto UV žiareniu, môže dôjsť k šedému zákalu, makulárnej degenerácii, či iným problémom so zrakom.

Slnečné okuliare tiež znižujú únavu zraku v príliš jasných podmienkach a chránia oči pred všelijakými lietajúcimi nečistotami vo vzduchu. Okrem toho, ako sme už v úvode spomínali, plnia aj estetickú funkciu.

Slnečné okuliare, ktoré vám pristanú, automaticky zlepšia váš vzhľad a to aj vtedy, ak máte na sebe len obyčajné tričko a džínsy. Nájdenie správnych slnečných okuliarov vám tiež zaručí pocit pohodlia, či už v prípade šoférovania alebo prechádzky v lese.

slnečné okuliare

Typy slnečných okuliarov podľa rôznych príležitostí

Určite budete chcieť investovať do slnečných okuliarov, ktoré budú plniť svoju ochrannú funkciu, estetickú funkciu, a zároveň budú také, ktoré budete môcť nosiť dlhé roky. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame niekoľko základných prvkov, na ktoré by ste sa pri kúpe nových slnečných okuliarov mali zamerať na základe rôznych parametrov.

Slnečné okuliare na bežné nosenie

Tieto slnečné okuliare sú vhodné na každodenné nosenie, či už idete do práce, školy, obchodu, na prechádzku a základné rekreačné aktivity. Výborne chránia vaše oči pred slnečným žiarením. Vo všeobecnosti je tento typ slnečných okuliarov navrhnutý tak, aby zvládol intenzitu akčných športov.

Športové slnečné okuliare

Tento typ okuliarov je prispôsobený pre rôzne športové aktivity ako je beh, turistika, cyklistika. Majú nízku hmotnosť, materiály rámu ako aj šošoviek sú odolnejšie voči nárazom a vo všeobecnosti sú aj flexibilnejšie ako okuliare na bežné nosenie. Slnečné okuliare určené na športové aktivity majú aj protišmykový rám, resp. akési chrániče na nose a v okolí spánkov, teda na koncových častiach okuliarov, čo napomáha udržiavať rám okuliarov na svojom mieste,  aj keď sa spotíte. V niektorých prípadoch majú športové slnečné okuliare aj možnosť vymeniteľných šošoviek, čo je výhodou, keďže si šošovky môžete prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam.

Slnečné okuliare na ľadovce

Ako už z názvu vyplýva, tento typ slnečných okuliarov je navrhnutý špeciálne na ochranu očí pred intenzívnym jasným svetlom vo vysokých nadmorských výškach a najmä pred slnečným žiarením, ktoré sa odráža od snehu. Okuliare majú aj schopnosť obopnúť sa okolo tváre, čím sa blokuje prenikanie svetla po stranách okuliarov.

šošovky

Vlastnosti šošoviek slnečných okuliarov

Pri kúpe slnečných okuliarov sa vždy uistite, že poskytujú 100% UV a to pred svetlom UVA ako aj UVB. Zistíte to podľa štítku alebo nálepky nachádzajúcej sa na okuliaroch. V niektorých prípadoch môžete nájsť informáciu „absorpcia UV so 400 nm“ – znamená to to isté ako 100% absorpcia UV žiarenia.

Pozor! Pri hľadaní slnečných okuliarov sa nenechajte zmiasť tým, že čím tmavšie šošovky tým vyššia ochrana. Tmavé slnečné okuliare neznamenajú automaticky vyššiu UV ochranu.

Polarizačné šošovky:

Tieto šošovky znižujú intenzitu oslnenia avšak nie vždy blokujú UV žiarenie. Je potrebné overiť si to u výrobcu. Ideálne sú na použitie v prípade vodných športov, jazdy autom, člnkovanie, golf alebo ak ste citliví na oslnenie. Polarizačné šošovky sú navrhnuté tak, aby znižovali odraz svetla od odrazových plôch akými sú cesta alebo voda a zároveň poskytujú lepší vizuálny zážitok pri aktivitách spomenutých vyššie.

Existujú však aj polarizačné šošovky, ktoré môžu obsahovať filter blokujúci UV žiarenie. V takomto prípade je potrebné skontrolovať informáciu na štítku okuliarov. Dôležité je tiež upozorniť na to, že v niektorých prípadoch môžu polarizačné šošovky reagovať s odtieňmi či tónmi farieb na čelných sklách, a tak vytvárať slepé miesta a znižovať čitateľnosť LCD panelov. V takomto prípade je treba zvážiť zrkadlové šošovky ako náhradu zabezpečujúcu znižovanie intenzity oslnenia.

Fotochromatické šošovky:

Výhodou týchto šošoviek je ich schopnosť prispôsobiť sa meniacej sa intenzite svetla a okolitým podmienkam. Znamená to, že šošovky sú počas jasných dní tmavšie a v prípade tmy sú svetlejšie. Nevýhodou je, že fotochromatický proces prebieha dlhšie v chladných podmienkach a nefunguje v prípade, že šoférujete, pretože UV lúče neprenikajú cez čelné sklo.

Vymeniteľné šošovky:

Výhodou týchto šošoviek, ako to už z názvu vyplýva, je možnosť odnímať a meniť šošovky podľa rôznych farieb. Táto skutočnosť je veľkým bonusom a to preto, lebo vám umožní použiť práve tie šošovky, ktoré sú najvhodnejšie pre tú ktorú aktivitu, a tak vám šošovky zabezpečia ochranu vašich očí v čo najvyššej možnej miere. Použitie týchto šošoviek je ideálne v prípade, že sa vaše aktivity striedajú a potrebujete pri nich podať spoľahlivý výkon.

Najlepšie slnečné okuliare podľa farby šošovky

To, akú farbu majú šošovky, ovplyvňuje, aké množstvo z viditeľného svetla dopadne do vášho oka, ako dobre je vaše oko schopné rozoznať iné farby ako aj to, ako dobre vníma kontrast.

Šošovky tmavých farieb (hnedá, šedá, zelená)

Tieto šošovky  sú ideálne pre každodenné používanie a na väčšinu vonkajších aktivít. Tmavšie odtiene sú určené na to, aby znížili intenzitu odleskov a tak znížili namáhanie zraku v mierne svetlých až svetlých podmienkach. Šošovky hnedej a zelenej farby neskresľujú farby, hnedé šošovky môžu spôsobovať menšie skreslenie.

Šošovky svetlých farieb (žltá, zlatá, jantárová, ružová, rumelkovočervená)

Tieto šošovky sú skvelé do prostredia s miernym až slabým svetlom. Často sa používajú pri lyžovaní, snowboarding-u alebo iných zimných športoch. Zvýrazňujú kontrasty v komplikovaných podmienkach s plochým svetlom, zlepšujú viditeľnosť objektov, okolie pôsobí jasnejšie a zabezpečujú tiež skvelý dojem hĺbky.

Pokrytie alebo ochranná vrstva na šošovkách slnečných okuliarov

Vo všeobecnosti platí, že čím drahšie slnečné okuliare máte, tým viac ochranných vrstiev budú mať. Môže ísť o:

 • hydrofóbny povlak, ktorý odpudzuje vodu
 • povlak proti poškriabaniu, ktorý zaručuje odolnosť
 • povlak proti zahmlievaniu vhodný pre nosenie vo vlhkých podmienkach alebo pri aktivitách, ktoré si vyžadujú vyššiu spotrebu energie
 • zrkadlový povlak – ten znamená aplikáciu reflexnej vrstvy (filmu) na vonkajšiu časť okuliarov. Výrazne znižuje oslnenie a to tým, že odrážajú veľkú časť svetla, ktoré dopadá na povrch šošoviek. Pri nosení týchto okuliarov sa vám predmety zdajú byť tmavšie, ako v skutočnosti sú, a preto sa pri tomto type okuliarov zvyčajne používajú svetlejšie odtiene skiel.

dámske slnečné okuliare

Materiály používané na výrobu šošoviek slnečných okuliarov

To, z akého materiálu sú šošovky vašich slnečných okuliarov ovplyvní ich čistotu a schopnosť prepúšťať, váhu, odolnosť a cenu.

 • Sklo: výhodou je skvelá optická čistota a odolnosť voči poškriabaniu. Nevýhodou je to, že je to materiál ťažší a drahší. Sklo má pri dopade tiež tendenciu úplne sa rozbiť (na skle vytvorí sa akási „pavučina“), nielen odštiepiť alebo rozpadnúť na kusy.
 • Polyuterán: zabezpečuje vynikajúcu odolnosť pri náraze a vynikajúcu optickú ostrosť. Tento materiál je prispôsobivý, ľahký čo sa týka váhy, ale drahý.
 • Polykarbonát: vyniká odolnosťou proti nárazu a veľmi dobrou optickou jasnosťou. Zároveň je to materiál cenovo dostupný, ľahký čo sa týka váhy, ale menej odolný voči poškriabaniu.

Priepustnosť šošoviek slnečných okuliarov

Hrúbka, farba, materiál, a povrchová úprava šošoviek ovplyvňuje tiež to, aké množstvo svetla šošovkami prejde. Ide o jav nazývaný ako „priepustnosť viditeľného svetla“ (VLS – Visible Light Transmission) a udávaný v percentách.

 • 0 – 19% VLT – ideálne pre jasné slnečné podmienky
 • 20 – 40% VLT – vhodné pre všestranné použitie
 • 40 + % VLT: ideálne pre zamračené a slabé svetelné podmienky
 • 80 – 90 + % VLT: ide prakticky o čisté šošovky používané vo veľmi tmavých a nočných podmienkach

pánske slnečné okuliare

Materiály používané na výrobu rámov slnečných okuliarov

Ako výber šošoviek, tak aj výber samotného rámu je pre slnečné okuliare veľmi dôležitý. Je to preto, lebo samotný rám prispieva k celkovému pohodliu pri nosení okuliarov, odolnosti, a bezpečnosti okuliarov.

 • Kov: ľahko prispôsobivý vašej tvári a menej rušivý čo sa týka vášho zorného poľa. Ide o materiál, ktorý je drahší, menej odolný a neodporúča sa pri činnostiach, kedy hrozí akýsi vyšší dopad alebo padanie okuliarov. Kov môže byť tiež veľmi horúci na nosenie, obzvlášť v letných mesiacoch. Medzi špecifické kovy používané na výrobu rámov slnečných okuliarov patria nehrdzavejúca oceľ, hliník a titán.
 • Nylon: výhodou je, že je lacný, ľahší a odolnejší voči nárazom oproti kovu. Nylonové rámy však  nie sú nastaviteľné, pokiaľ nemajú nejaký zabudovaný systém nastavenia.
 • Acetát: ide o rôzne variácie plastov v rôznych farbách, obľúbené najmä pri okuliaroch „vysokého štýlu“. Nie je vhodný pre vysoko aktívne športy. Materiál je tiež menej prispôsobivý.
 • Polymér založený na báze ricínu: je materiál ľahký a odolný.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať najlepšie okuliare proti modrému svetlu ?

Aký tvar slnečných okuliarov vám pristane podľa typu tváre?

Jedným zo skvelých pravidiel, ktorým by ste sa mali riadiť pri kúpe slnečných okuliarov je, že tvar vašich slnečných okuliarov by mal byť opačný ako tvar vašej tváre. Nižšie nájdete zopár tipov, aký tvar okuliarov pristane rôznym typom tvárí.

Slnečné okuliare pre tvár v tvare štvorca/hranatá tvár:

Táto tvár vyznačuje sa dominantnou čeľusťou, ktorá je rovnako široká ako vaše čelo a brada je zároveň nie príliš výrazná. Pre tento typ tváre sú ideálne okrúhle rámy slnečných okuliarov alebo klasické letecké slnečné okuliare.

Slnečné okuliare pre okrúhlu tvár

Najširšia časť tohto typu tváre je pri lícach a tvár nie je veľmi hranatá. Ideálne sú obdĺžnikové slnečné okuliare, čo spôsobí, že sa vaša tvár bude javiť hranatejšia, ako v skutočnosti je a tiež dlhšia. V prípade, že máte tmavšie vlasy, vhodné sú okuliare tmavších farieb a obdĺžnikového tvaru. Pri svetlejšej pokožke alebo vlasoch sa odporúča farba hnedá alebo žltá s miernym zaoblením.

 • Na výber pre tmavšie vlasy a pleť:
 • Na výber pre svetlejšie vlasy a pleť:

Slnečné okuliare pre oválnu tvár

Tvár je zreteľne dlhšia ako širšia. Vhodné sú okuliare, ktoré akoby „rozbijú“ vašu tvár a spôsobia efekt väčšej proporcionality. Hľadajte okuliare, ktoré nepresahujú najširšiu časť vašej tváre, v opačnom prípade by vaša tvár vyzerala ešte štíhlejšie, ako v skutočnosti je. Ideálne je držať sa rámov, ktoré majú pomer šírka k dĺžke 1:1.

 • Na výber z typu moderný Clubmaster:
   • Ray-Ban Clubmaster
   • Ray-Ban Clubmaster
 • Na výber z okuliarov zaobleného tvaru:
   • Marc Jacobs
   • Oakley Latch

Slnečné okuliare pre trojuholníkovú/srdcovú tvár:

Brada je špicatá alebo ohraničená a čelo oveľa širšie ako brada. Vhodné sú slnečné okuliare obdĺžnikového tvaru, aby sa vyrovnal pomer brady a čela. Ak je vaše čelo menšie, siahnite po menších šošovkách. Ak má vaša tvár výraznejšie črty, zvoľte tiež väčšie šošovky.

   • Ray-Ban Original Wayfarer Classic
   • Oakley Holbrook

 

najlepšie slnečné okuliare

Ako na najlepšie slnečné okuliare + tipy

 • Rám slnečných okuliarov by vám mal tesne priliehať k nosu a ušiam, avšak nie ich „škrtiť“.
 • Hmotnosť slnečných okuliarov by mala byť rozložená rovnomerne medzi vašimi ušami a nosom. Rámy by mali byť dostatočne ľahké, aby ste predišli prílišnému treniu v oblasti nosa a uší.
 • Mihalnice očí by sa nemali dotýkať skla na okuliaroch
 • Rám je možné opatrne ohýnať na mostíku, čo vám umožní prispôsobiť si ho vaším potrebám
 • Slnečné okuliare nemusia byť drahé, aby boli bezpečné a účinné.
 • Normálne slnečné okuliare však nechránia vaše oči pred určitými zdrojmi svetla ako je svetlo v soláriu, pri zváraní a niekedy aj „snehové polia“. Nechránia vaše oči tiež v prípade, že pozeráte priamo do slnka a to aj počas zatmenia slnka. V tomto prípade môže dôjsť k fytokeratitíde, čo je vážny a bolestivý stav. Môže tiež viesť k poškodeniu sietnice, čo vedie k strate centrálneho videnia.

Dámske slnečné okuliare: Michael Kors Isle of Palms

Michael Kors Isle of Palms

Polarizačné slnečné okuliare sú navrhnuté špeciálne pre ženy s okrúhlou tvárou a dostupné v rôznych farbách. Materiál rámu týchto slnečných okuliarov je odľahčený plast, čo zaručuje spoľahlivosť a odolnosť. Šošovky sú navrhnuté tak, aby pohlcovali 100% škodlivých UV lúčov. Okuliare sú ideálne na letné mesiace ale aj pri šoférovaní, horskej turistike, vodných či zimných športoch.

 

Pánske slnečné okuliare: Ray-Ban RB3498 006/81

Pánske slnečné okuliare: Ray-Ban RB3498 006/81

Tieto obdĺžnikové  slnečné polarizačné okuliare sú vhodné pre mužov, ktorí majú okrúhlu alebo oválnu tvár. Rám je z ušľachtilého kovu, čo dodáva okuliarom perfektný vzhľad, zabezpečuje odolnosť a pevnosť. Šošovky, ktoré sú dostupné v rôznych farbách, pohlcujú 100% škodlivých UV lúčov. Slnečné okuliare sú opäť vynikajúcou voľbou počas letných mesiacov, šoférovaní, turistike čo vodných a zimných športoch.

 

Dámske slnečné okuliare Polaroid PLD4105/G/S DDB/JQ Polarized

Dámske slnečné okuliare Polaroid

Elegantné dámske slnečné okuliare okrúhleho tvaru sú ideálne pre hranaté a srdcové tváre. Rám je zhotovený z ocele, ktorá ponúka vyváženú tvrdosť, pružnosť a odolnosť. Šošovky pohlcujú 100% škodlivých UV lúčov. Okuliare sú skvelou voľbou vzhľadom na pomer kvality a ceny a dostupné sú v rôznych farbách.

 

 

Užitočné zdroje:

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre