Najlepšie okuliare proti modrému svetlu (blue light) – Ako vybrať dámske či pánske a naozaj dokážu filtrovať škodlivé žiarenie?

4336

Modré svetlo, nazývané tiež  ako modré lúče, je špecifický druh viditeľného svetla na svetelnom spektre. Má krátku vlnovú dĺžku, 415 až 450 nanometrov, čo spôsobuje, že lúče modrého svetla obsahujú viac energie ako iné typy svetla.

Tento typ svetla je vyžarovaný z obrazovky počítača, notebooku, mobilného telefónu, televízora s plochou obrazovkou a mnohých ďalších zariadení s obrazovkou. Tieto zariadenia sú súčasťou nášho každodenného moderného života. Obzvlášť v čase pandémie a s ňou spojeného obmedzeného stretávania sa sú tieto technológie využívané omnoho viac, či už je účel pracovný alebo osobný. V dôsledku toho pociťujeme, že naše oči sú viac unavené.

Čoraz viac sa tak hovorí o okuliaroch proti modrému svetlu, ktorých úlohou je chrániť naše oči pred poškodením vplyvom škodlivého žiarenia. Ako fungujú a ako vybrať tie najlepšie?

modre svetlo

 

Porovnanie

ZnačkaVýhodyCena
Pánske okuliare Ray-Ban RX6375Nadčasový dizajn
Veľký výber variácií
Známa a kvalitná značka
Pánske okuliare Polaroid PLDD356Ekonomická voľba
Dámske okuliare: Eyerim collectionVýborný pomer cena / kvalita
Dámske / Unisex Ray-Ban RX7140 Skvelý nadčasový dizajn
Okuliare na PC: Polaroid PLDD379Vhodné na prácu v kancelárií za počítačom
Okuliare pre deti: PLDD815 RCJOkuliare určené pre deti za dobrú cenu

 

Ako fungujú okuliare proti modrému svetlu?

Jednou z možností, ako chrániť naše oči pred svetelným žiarením vyžarujúcim z rôznych zariadení, sú aj okuliare proti modrému svetlu. Aj napriek tomu, že vedci našli dôkazy o tom, že tieto okuliare môžu byť užitočné je potrebný ďalší výskum. Pozrime sa však na niektoré z doposiaľ uskutočnených štúdií a ich výsledky.

 1. Štúdia z roku 2011  bola zameraná na diódy emitujúce svetlo (LED), ktoré produkujú veľa modrého svetla. Zistil sa ich vplyv a dlhodobé účinky na zdravie, vrátane chronického namáhania očí a oslabenia časti zvanej makula, ktorá nám pomáha pri zaostrovaní obrazu.
 2. V štúdii z roku 2015 bolo zistené, že prílišné vystavenie sa modrému svetlu v noci môže prerušiť spánkový cyklus a ovplyvniť bdelosť na nasledujúci deň.
 3. Štúdia z roku 2015 zistila, že používanie okuliarov na modré svetlo niekoľko hodín pred spaním môže pomôcť k ľahšiemu zaspávaniu.
 4. Výskum z roku 2017 pozostávajúci z troch klinických štúdií zistila slabé dôkazy, ktoré by podporili používanie okuliarov blokujúcich modré svetlo ako ochrana zdravia očí a prevencia suchého oka.
 5. V štúdii z roku 2017  jedna tretina účastníkov výskumu uviedla, že používanie okuliarov blokujúcich modré svetlo má nejaký benefit. Títo účastníci tvrdili, že používanie okuliarov znižovalo prudké svetlo a zlepšovalo ich videnie v čase, keď sa pozerali na svoje obrazovky. Tento výskum bol financovaný súkromne. To podľa niektorých mohlo viesť k určitému skresleniu výsledkov štúdie.
 6. Iná štúdia z roku 2017 uskutočnená Univerzitou v Houstone zistila, že účastníci, ktorí nosili okuliare na modré svetlo, preukázali približne 58%-né zvýšenie nočnej hladiny melatonínu. Podľa nich používaním okuliarov blokujúcich modré svetlo je možné zlepšiť spánok aj napriek tomu, že budeme používať zariadenia dlhšie počas dňa. Takto môžeme pracovať dlhšie a byť produktívni aj v noci.

Neustále však prebiehajú komplexnejšie výskumy o výhodách  tzv. „blue light“ okuliarov, čo v budúcnosti môže zmeniť celkový názor na ich používanie.

okuliare na modré svetlo

Ako vybrať najlepšie okuliare proti modrému svetlu ?

Ak ste sa rozhodli pre užívanie týchto špeciálnych okuliarov, nižšie nájdete zopár tipov, ktorými sa môžete riadiť ak hľadáte ten najlepšie okuliare proti modrému svetlu:

 1. Používa daný výrobok skutočne prvky ochrany pred modrým svetlo? Niektoré „blue light“ okuliare propagujú ochranu, ale v skutočnosti nespĺňajú kritéria stanovené výskumníkmi.
 2. Je výrobok kvalitný? Na trhu možno nájsť okuliare blokujúce modré svetlo, ktoré nie sú kvalitne vyrobené.
 3. Čo sa uvádza na trh pre mužov a čo pre ženy? Pri výbere okuliarov je potrebné pozerať na všetky kategórie a zistiť, čo je dostupné. Aj keď sa produkty zvyčajne predávajú špeciálne pre mužov a pre ženy, kúpte si to, čo vám naozaj vyhovuje.
 4. Pochádza produkt z udržateľných surovín a je udržateľne vyrábaný? Niektoré zo značiek majú ekologické poslanie alebo iniciatívy na podporu udržateľnej výroby alebo výbere zamestnancov.
 5. Čo je pre vás najdôležitejšie a pri výbere okuliarov rozhodujúce? Cena? Nulové zväčšenie? Predpísané šošovky? Možnosť vrátenia tovaru? Kedy a kde chcete okuliare používať?
 6. Chcete okuliare na počítač alebo aj na čítanie a slabé videnie? Prezrieť si ich môžete tu.
 7. Prečo chcete blokátory modrého svetla? Ide o zníženie bolesti hlavy, zmiernenie namáhania očí, pomoc pri zaspávaní alebo niečo iné? Hľadajte produkty, ktoré majú vo svojom popise spomenuté vyššie uvedené charakteristiky.
 8. Čo hovoria ľudia, ktorí okuliare blokujúce modré svetlo použili? Pozrite si recenzie (negatívne aj pozitívne) týkajúce sa tých najdôležitejších faktorov. Venujte špeciálnu pozornosť nedávnym skúsenostiam  v prípade, že výrobcovia zmenili svoje produkty alebo stratégiu.
 9. Má očný lekár nejaké odporúčania? Ak nosíte predpísané okuliare alebo máte možnosť hovoriť s optikom, opýtajte sa ho, či by vám odporúčal nejaké konkrétne okuliare blokujúce modré svetlo.
 10. Je jasné, kde boli okuliare vyrobené a kto ich vyrobil? Ak nemôžete nájsť konkrétne informácie o výrobcovi, môžu ísť o falzifikáty. Nekupujte okuliare proti modrému svetlu  u neznámeho predajcu alebo značky.

Okuliare blokujúce modré svetlo sa pohybujú v rôznych cenových hladinách od 15 do 70 eur. Cena závisí od značky, kvality a iných parametrov okuliarov.

 

Náš tip : Eyerim collection

Pokiaľ ide o pomer cena / kvalita a značka výrobcu tak Eyerim jednoznačne vedie. Ide o slovenského predajcu a renomovanú značku na trhu s okuliarmi.  Jednoducho si viete vyfiltrovať rôzne druhy okuliarov nielen tým, ktoré modré svetlo filtrujú .

Ak sa rozhodnete ísť do drahších značiek ako je napríklad Tommy Hilfiger kľudne môžete. Ale pre tých, ktorý hľadajú nižšiu cenu a stále kvalitný produkt tak značka Eyerim je tá správna voľba.

Zlatá stredná cesta: Rayban RX6375

Ak hľadáte okuliare v najlepšom pomere cena / kvalita určite by ste mali zamerať svoju pozornosť na značku RayBan.  Ide o značku, ktorá ponúka svoje okuliare do 100 EUR. Vyznačuje sa nadčasovým dizajnom a dobrou kvalitou. Ich okuliare sú často unisex (pre mužov aj ženy) Napríklad model RX6375 je presne ten druhov okuliarov, ktoré nemáte problém nosiť do práce aj na bežné nosenie. Ide o dioptrické okuliare. Vhodné ak máte hranatú alebo tzv. srdcovú tvár.  Rám je vyrobneý z kovu. A čo viac? Doprava zdarma a vrátenie až do 30 dní.

 

Sú lacné okuliare dobrá voľba?

dioptrické okuliare proti modrému svetlu
Ak máte problém so zrakom zvážte dioptrické okuliare na pc s filtrom proti modrému svetlu

Tak ako všade platí „nie sme tak bohatí aby sme kupovali lacné veci“. Aj pri tomto produkte, ktorý sa týka predovšetkým vášho zdravia je dôležité vyberať tak, aby ste sa nepopálili. Lacné okuliare proti modrému svetlu môžu byť síce lákavé ale ide o váš zrak! Siahnite po známej značke u overeného predajcu. Ktoré značky okuliarov  odporúčame?

 • Eyerim
 • Ray-Ban
 • Razer
 • Barner
 • DEV1S

Ceny týchto okuliarov proti modrému svetlu sa pohybujú od 30 EUR. Určite nešetrite na lacných neoverených produktoch. Za zváženie stoja aj drahšie značky okuliarov ako je napríklad Tommy Hilfiger, Polaroid, Swarowski, či Ray Ban.

Skúsenosti a recenzie

V tejto časti nebudeme zachádzať do detailov. V našom druhom článku rozoberáme recenzie a skúsenosti dopodrobna.  Vo všeobecnosti sa skúsenosti delia na dva tábory. Jedna skupina užívateľov radí počkať kým výskum blokácie modrého svetla postúpi viac a druhá si tieto okuliare pochvaľuje. Okrem toho odporúčajú užívatelia dodržiavať prestávky, jesť jedlo bohaté na vitamíny pre oči, a netráviť veľa času pred obrazovkou.

Rovnako sa obidve skupiny užívateľov  zhodujú v jednej zásadnej veci. A tou je, že za vyskúšanie nič nedáte! Okuliare s filtrom modrého svetla vám uškodiť nemôžu – to je isté. Ak máte skúsenosť s týmto produktom tiež, zanechajte ho dole v diskusií pod článkom. Recenzií je zatiaľ pomerne málo keďže ide o nový produkt.

Prečítajte si tiež: Ako vybrať najlepšie slnečné okuliare?

Okuliare na počítač

Mnoho mladých ľudí ale aj pracujúcich vyhľadáva kvôli práci v kancelárií okuliare na PC. V dnešnej dobe či už pri zábave alebo celodennej práci sú naše oči neustále namáhané. Veď si len spočítajte čas, ktorý strávite za počítačovou obrazovkou, pripočítajte k tomu čas strávený pre smartfónom a ešte večerné sledovanie Netflixu. Vyšlo vám celkom pekné číslo však?

Takzvaný syndróm počítačového videnia je stále viac spomínaný problém.

Líšia sa nejak okuliare na PC od iných anti-blue light produktov? Ani nie.  Ak hľadáte blokáciu modrého svetla proste siahnite po akýchkoľvek okuliaroch, ktoré sa vám páčia. Samozrejme môžete nájsť špecializované značky určené napríklad pre hráčov.

V tomto prípade je to len vec vkusu a nie funkčnosti. Najlepšie sú tie, ktoré sa vám hodia dizajnom. Medzi výrobcov okuliar na počítač alebo pre hráčov patrí napríklad známa značka: DEV1S a predáva ich predajca Alza, ktorý tvrdí, že zlepšujú reakčný čas hrania. Či sú tieto tvrdenia podložené výskumom nevieme.

Medzi ďalších známych výrobcov patrí spoločnosť Xiaomi. Ich produkt Xiaomi Mijia sa stal celkom hit. Ich dostupnosť je na Slovensku ale otázna.

 

Ceny okuliarov proti modrému svetlu

Ceny okuliarov proti modrému svetlu sú naozaj široké. Ovplyvňujú ho predovšetkým faktory ako:

 • Kvalita materiálu
 • Kvalita šošoviek
 • Dizajn a značka

Ceny podľa Heuréky:

Podľa vyhľadávača cien heureka.sk sme sa dozvedeli, že najlacnejšie okuliare na pc alebo s blokáciou modrého svetla vás môžu stáť len 39 EUR.  Vo všeobecnosti platí, že „blue light“ okuliare sú lacnejšie pre deti ako pre dospelých. Veľmi lacné okuliare proti modrému svetlu:

 • Okuliare Barner
 • Okuliare Meller

Dámske anti-blue light okuliare

Dámske okuliare na PC alebo proti modrému svetlu sú rovnako v širokej ponuke tak ako ako aj pánske. Stačí si pri filtrovaní produktov zapnúť resp. zašrktnúť možnosť „filtrácia modrého svetla“.  Medzi dámske okuliare proti modrému sveltlu, ktoré sú lacné patrí tiež značka eyerim collection.  Podľa heureka je ešte lacnejšia značka Wayfarer ale ide zrejme o verziu bez dioptrií. Medzi kvaltinejšie ale zároveň drahšie okuliare s modrým filtrom patria:

 • Bvlgari
 • Tommy Hilfiger
 • Guess
 • Michael Kors

Náš tip: Dámske Polaroid PLDD382 HZJ

Pekný elegantný dizajn rámov a renomovaná značka Polaroid.  Na výber máte z dvoch dizajnov: fialovej a striebornej. Rám je takzvaný „mačací“ a ide o posledný trend v očnej optike pre dámy. Rám je vyrobný z ocele. Cena spolu so šošovkami začína na 114 EUR. Dostupné aj ako pekné priehľadné okuliare.

Okuliare proti modrému svetlu pre deti:

Ak chcete potencionálne ochrániť aj svoje deti, môžete siahnuť po dioptrických okuliaroch (alebo aj po tých bez šošovky), ktoré majú blokáciu modrého svetla.

Mnoho značiek ako Ray-Ban či polaroid robia detské okuliare tak, aby deti zaujali a používajú pestré farby. Tiež sa detské okuliare proti modrému svetlu vyznačujú nezlomiteľným rámom.  Ide napríklad o značky

 • Web
 • Polaroid Junior
 • Safilo
 • Seventh Street

Náš tip pre deti: Polaroid Junior

Náš druhý tip, tentokrát pre deti padol znova na značku Polaroid. Ich kolekcia Polaroid Junior je určená práve pre tých najmenších. Keď ide o deti, nechcete neoverenú značku.  Keďže ide o produkt pre deti tak je cena viac ako priaznivá. Najlacnejšie začínajú už na 33 EUR. Materiál, ktorý bol použitý na rám je odľahčený plast. Okuliare sú robené už v tradičných farbách pre najmenších : ružovej a modrej.

Blue light okuliare bez dioptrií

„Blue light“ okuliare si môžete zakúpiť aj bez dioptrií. A nebudete prvý! Dnes si chce chrániť zrak čoraz viac mladých ľudí a to aj takých, ktorí nemajú žiadne problémy s očami. V tomto prípade si viete u rôznych predajcov kúpiť špeciálne okuliare s filtrom označované aj ako „na počítač“.

Kúpite ich aj u predajcov elektrotechniky a v obchodoch určených hráčom počítačových hier (napr. alza). Nutné dodať, že takéto okuliare sú často o dosť lacnejšie keďze ich výroba je oveľa menší náklad pre značku.

Náš tip: Nedioptrické okuliare Meller

Nedioptrické okuliare značky Meller patria podľa Heuréka.sk k tým najpredávanejším dizajnovým okuliarom proti modrému svetlu bez dioptrií. Výhodou je ako sme spomínali skvelá cena kedže začínajú už na 27,96 €. Medzi ostatné okuliare vhodné pre ľudí, ktorý nepotrebujú dioptrie patria:

 • Dubo – Bežné nosenie
 • DEV1S – Cielené na vývojárov, počítačových nadšencov
 • Moonlight – Bežné nosenie
 • Gunnar – So „sépiovým filtrom“

Pozor na priehľadné okuliare

Zaujímavé video na platforme YouTube ozrejmuje bližšie problematiku priehľadných okuliarov proti modrému svetlu. V zaujímavom teste dokazuje Hendryk Medrický, že priehľadné okuliare nemusia vôbec blokovať modré spektrum skôr fialové. Takéto okuliare sú podľa videa vhodné skôr do kancelárskeho prostredia. Neznamená to však, že priehľadné okuliare sú vyslovene zle. Pred spaním odporúča kanál užívať skôr červené okuliare prípadne žlté len tak si zaistíte ozajstnú blokáciu modrého svetla.

Viac o modrom svetle:

Modré svetlo nie je produkované iba umelými zdrojmi. Vidíme ho prirodzene vždy, keď sa pozrieme na modrú oblohu. Po tisíce rokov boli ľudia vystavení modrému svetlu iba v čase, keď bolo na oblohe slnko, teda bol deň. Náš mozog interpretuje modré svetlo ako signál toho, aby bol čulý, energický a aby naše telá boli pripravené na akciu.

Modré svetlo, spánok a melatonín

okuliare pre deti

Spánok je jedným z pilierov optimálneho zdravia. V súčasnosti ľudia spia oveľa menej ako v minulosti a aj kvalita spánku je nižšia. Zlý spánok súvisí zo srdcovými chorobami, cukrovkou, depresiou a obezitou. Používanie umelého osvetlenia a elektroniky v noci môže výrazne prispieť k problémom so spánkom.

Cyklus bdenia a spánku môže byť rozhodený vplyvom vysokého vystavenia sa modrému svetlu – napríklad z umelého zdroja (smartfónu) v inak tmavom prostredí a náš mozog si tak môže myslieť, že je deň. Modrým svetlom môže byť tiež narušená produkcia spánkového hormónu melatonínu v tele.

Tento hormón je vylučovaný epifýzou prirodzene, keď sa stmieva a nášmu telu dáva signál, že sa má unaviť a ísť spať. Avšak v prípade používania zariadenia v noci dochádza k narušeniu hladiny tohto hormónu, čo môže sťažiť zaspávanie a znížiť samotnú kvalitu spánku.

Melatonín má vplyv nie len na kvalitu spánku, ale v prípade jeho narušenia môže byť rozhodená celá hormonálna rovnováha v našom tele. Vplyvom zlej kvality spánku sa môže zmeniť aj spôsob, akým naše telo reaguje na stres.

Syndróm počítačového videnia

Štúdia z roku 2016  naznačuje, že vystavovanie sa modrému svetlu môže časom viesť k omnoho väčším následkom, ako sú namáhané oči a únava.

Prieskum z roku 2011  uvádza, že až 90% používateľov počítačov má tzv. syndróm počítačového videnia. Ide o súbor príznakov, ktoré sa u ľudí objavia v dôsledku času stráveného pred obrazovkou. Medzi takého príznaky patrí:

 1. Namáhanie očí a únava
 2. Suché oko spojené so zníženou frekvenciou žmurkania
 3. Rozmazané videnie
 4. Bolesti hlavy

Odborníci tiež predpokladajú, že pri zvýšenom využívaní technológií a tak väčšiemu vplyvu modrého svetla na naše oči, môže dôjsť k tzv. makulárnej degenerácií súvisiacej s vekom a vyskytujúcej sa najpravdepodobnejšie u ľudí po 60. roku života, už aj skôr.

okuliare blokujúce modré svetlo
Okuliare na modré svetlo môžu byť rôzne: dioptrické, slnečné alebo proste len okuliare na pc či tv

Kedy je potrebné navštíviť lekára ?

Ako sme spomínali vyššie, vystavenie sa modrému svetlu môže spôsobiť, že naše oči budú unavené a suché. Lekára by sme mali určite navštíviť, ak sa objavia nasledujúce príznaky: dlhotrvajúce a časté príznaky suchého oka, zníženie kvality videnia, rozmazané videnie, dlhodobý pocit unavených očí.

 

Optika vo vašom meste

Ak nechcete objednávať z internetu je možné si okuliare s filtrom modrého svetla zaobstarať aj priamo vo väčšom okresnom meste ako je napríklad aj hlavné mesto Bratislava. Rátajte ale s tým, že si za nich priplatíte a nákup cez internet je vždy výhodnejší.  Dnešné očné kliniky sú už skoro vždy spojené aj s optikou a tak zákazník pri objednávke dioptrií dostane možnosť si priplatiť za extra filter.  Medzi takéto očné optiky patria napríklad:

 • Optika Neovízia
 • Optika Fokus

Možnosť zakúpiť dioptrické okuliare proti modrému svetlu spolu s možnou konzultáciou zrejme ponúkajú aj iné okresné mestá ako Prešov, Košice, Nitra, Trnava, Bánska Bystrica a podobne.

 

Kúpiť alebo nekúpiť blue light okuliare?

Štúdie sú momentálne na začiatku, ak trpíte závažnejším ochorením očí alebo máte podozrenie naň určite sa poraďte so svojím lekárom. Ak sú vaše oči zdravé a chcete sa len chrániť kúpa renomovanej značky okuliarov na počítač môže byť vhodná investícia do vášho zdravia. Dôležité je podotknúť, že  takéto okuliare filtrujúce modré svetlo neškodia , a či pomáhajú vám zrejme napovie najlepšie osobná skúsenosť alebo skúsenosti ľudí vo vašom okolí keďže ide o pomerne nový produkt.

 

Užitočné zdroje:

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Martin
11. novembra 2021 17:23

Ja som skúšal okuliare proti modrému svetlu značky Barner. Ešte neviem posúdiť ich účinok ale prišli v poriadku.

Agata
11. novembra 2021 17:25

Okuliare proti modrému svetlu sú dobrá voľba ale ľudia čakajú, že si ich kúpia a vyrieši sa im tak napríklad problém so spánkom. Tieto problémy sú však komplexná vec a aj keď si kúpite najlepšie okuliare aké sú za stovky EUR musíte zmeniť aj svoj životný štýl. Ak sedíte a robíte dlho za PC je potrebné aby ste sa aj viac hýbali, zdravo jedli a dokázali manažovať vlastný stres. Iba tak sú okuliare s filttrom modrého svetla dobrá voľba