Prežije aj armagedon: najodolnejší živočích na svete sa vám nebude páčiť

278

Tardigrades, drobné a odolné stvorenia známe ako „vodné medvede“, majú skutočne pozoruhodné schopnosti prežitia. V skutočnosti sú to prvé zvieratá, o ktorých je známe, že prežili vákuum vo vesmíre.

Zdroj AJC1

V septembri 2008 vedci vypustili tardigrades do vesmíru na palube ruského satelitu. Strávili desať dní na nízkej obežnej dráhe Zeme, približne 270 km nad morom. Počas svojho vesmírneho dobrodružstva boli v suchom stave spánku nazývanom „tun“. Táto vysušená forma však rozhodla o ich mimoriadnej výdži.

Telo tvorí z väčšej časti cukor trehalóza. Vďaka tomu môžu tardigrades uniknúť mnohým hrozbám, ktoré by ich inak zabili. Dokážu tiež vydržať také extrémy, ako sú teploty hlboko pod nulou, radiácia a dlhotrvajúce sucho.

Keď sa podmienky stanú nepriaznivými, tardigrades sa skrútia do dehydrovanej gule, čím sa zníži ich obsah vody na minimum. Tento kryptobiotický stav im umožňuje vydržať drsné a nehostinné prostredie vrátane vákua vo vesmíre. Ktoré nielenže prežili, ale po návrate na Zem sa im podarilo aj úspešne rozmnožiť.

So schopnosťou úplne vyschnúť sa prispôsobili neistému prostrediu kaluží a machu. Môžu spať aj roky bez toho, aby sa im niečo stalo. Na ich oživenie stačí len kvapka vody. Ako z rozprávky…

Zdá sa, že Tardigrades sú jednoducho nezničiteľné.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre