5 najšialenejších lekárskych škandálov všetkých čias

886

V priebehu histórie sa medicína považovala za maják nádeje a pokroku, ktorý sa venuje liečeniu a zlepšovaniu životov. Za touto ušľachtilou fasádou sa však skrýva tienisté podhubie šokujúcich škandálov, ktoré otriasli lekárskou komunitou a zanechali svet v nedôvere. V tomto článku sa ponoríme do ríše lekárskych škandálov a osvetlíme zopár najškandalóznejších a najviac zarážajúcich incidentov, ktoré pošramotili povesť zdravotníckeho odvetvia.

Cigaretová astma

Tak ako vieme, že slnko môže spôsobiť úpal a včela bodnutie, vieme aj to, že cigarety spôsobujú ochorenia pľúc a rakovinu. Je teda zvláštne predstaviť si svet, v ktorom to nebolo všeobecne známe. Bolo to na začiatku 20. storočia a svet ešte stále veľmi nevedel o tom, aké účinky môžu mať zlé návyky na naše telo. Fajčenie je toho dokonalým príkladom. Keď sa fajčenie rozmohlo, nebolo len cool, ale predpisovalo sa aj ako liek na niektoré ochorenia dýchacích ciest, napríklad na astmu. Pageove inhalátory neboli nič iné ako lekársky predpísané cigarety určené na dočasné zmiernenie záchvatov astmy, sennej nádchy a obyčajného podráždenia nosa.

woman holding lighter with red light
Autor tejto fotografie je Jorge Rojas

Rakovinové injekcie 

Keď Chester Southam navrhol pokračovanie štúdie o rakovine, ktorú robil už viac ako desať rokov, spočiatku sa to zdalo ako dobrý nápad. Southam pokračoval v tom, že pacientom povedal, že dostávajú ľudské bunky v rastúcich skúmavkách. Až keď sa traja jeho kolegovia odmietli zúčastniť na štúdii a odstúpili zo svojich pozícií, vyšiel škandál najavo. Southam bol obvinený, že pacientom v nemocničnom zariadení, ktoré bolo známe liečbou starších ľudí a ľudí, ktorí potrebovali fyzickú starostlivosť, injekčne podával bunky rakoviny pečene len preto, aby pokračoval vo svojej štúdii o rakovine. Nakoniec boli rakovinové bunky podané 22 pacientom. Southam nebol nikdy trestne stíhaný, ale dostal podmienečný trest na jeden rok. Southam skončil ako prezident Americkej asociácie pre výskum rakoviny len niekoľko rokov po tom.

person in white pants and white shirt holding clear glass tube
Autor tejto fotografie je Mika Baumeister

Krv HIV

Keď unikla nahrávka, na ktorej Akihito Matsumura a jeho kolegovia diskutujú o možnosti, že u svojich pacientov používajú tepelne neupravené krvné produkty, škandál bol odhalený. Vláda v spolupráci s Červeným krížom nedokázala zastaviť používanie týchto produktov, čo v konečnom dôsledku viedlo k tomu, že v 80. rokoch minulého storočia sa v dôsledku prijímania krvi kontaminovanej vírusom HIV nakazilo viac ako 1 800 hemofilikov, z ktorých 400 odvtedy zomrelo na AIDS. Nebolo to tým, že by neexistovala technológia úpravy krvi. Ale boli tu peniaze, ktoré by sa stratili, keby museli zlikvidovať zásoby neupravených produktov. Po rokoch sa traja vrcholoví manažéri priznali k vine a dostali rôzne tresty odňatia slobody – dva roky, 18 mesiacov a 16 mesiacov.

a bunch of red bubbles floating in the air
Autor tejto fotografie je ANIRUDH

Chybný silikón

Tak ako nemôžete vziať kľukový hriadeľ starého Nissanu Skyline, roztaviť ho v dielni, vytvarovať z neho akúsi konzolu a použiť ju pri operácii výmeny bedrového kĺbu, nemôžete na výrobu silikónových prsných implantátov použiť čokoľvek, čo nájdete voľne ležať. V skratke, presne to urobila francúzska spoločnosť Poly Implants Prothése, keď predávala priemyselný silikón, ktorý sa mal používať pri operáciách na zväčšenie pŕs. Implantáty boli stiahnuté z trhu v roku 2010 po tom, čo vyšlo najavo, že silikón bol nízkej kvality, čo spôsobovalo riziko prasknutia. Zistilo sa tiež, že silikón nelekárskej kvality bol kontaminovaný vyššími dávkami niekoľkých cyklických siloxánov, čo viedlo k vyšetrovaniu možných toxikologických následkov. Odhaduje sa, že vo Francúzsku bolo touto pomôckou vybavených 30 000 žien. Vyšetrovanie po stiahnutí z trhu uznalo bývalého majiteľa Jeana-Clauda Masa vinným z podvodu s priťažujúcimi okolnosťami. Bol odsúdený na štyri roky väzenia a musel zaplatiť pokutu 75 000 eur.

nude woman figurine
Autor tejto fotografie je Victoria Strukovskaya

Obchod s orgánmi

Všetci sme počuli legendu, keď po noci s priateľmi, odpadnete a na druhý deň ráno sa prebudíte vo vani plnej ľadu a s lístkom, že vám boli odobraté obličky. V roku 2008 vyšlo najavo, že v priebehu takmer deviatich rokov sa uskutočnilo podozrivých 400 alebo 500 transplantácií obličiek. Obete boli predovšetkým chudobní robotníci z dedín v blízkosti Dillí. Tí, ktorí sa vzopreli, boli zdrogovaní a obličky im boli odobraté proti ich vôli. Po zatknutí piatich páchateľov, dvoch z USA a troch Grékov, v luxusnom penzióne, ktorý prevádzkoval lekár, sa domček z kariet začal rúcať.

brown human organs learning equipment
Autor tejto fotografie je Robina Weermeijer

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.