Najškaredšia farba na svete môže pomôcť ľuďom prestať fajčiť

2910

Aká je najškaredšia farba na Zemi? Síce to môže znieť ako úplne banálna téma, ale britskí úradníci investovali prostriedky do tejto otázky, v nádeji, že odpoveď na ňu by mohla pomôcť všetkým ľuďom, ktorí chcú (aj nechcú) prestať fajčiť. Prieskum vo Veľkej Británii nedávno zistil, že farba Pantone 448C bola vyhlásená za najškaredšiu farbu na svete. Preto sa krajina rozhodla, že tento farebný odtieň zaradí na všetky balíky cigariet vyrábané v krajine.

http://www.smithsonianmag.com/
http://www.smithsonianmag.com/

Spojené kráľovstvo dostalo nápad potom, čo austrálska výskumná agentúra robila prieskum v roku 2012 s viac ako 100 fajčiarmi od 16 do 64 rokov. Úlohou prieskumu bolo zistiť ako urobiť cigaretové škatuľky neatraktívne. Respondenti rozhodli, že farba nazývaná „Opaque Couché“ im pripomína smrť a špinu. Ide o škaredý odtieň olivovo-zelenej. Na základe toho sa austrálski úradníci rozhodli použiť túto farbu na cigarerových obaloch.

Veľká Británia sa inšpirovala Austráliou. Nedávna zmena na škatuľkách cigariet už odstránila všetky konkrétne značky. Pantone 448C bude dominujúcou farbou a značky budú môcť používať štandardné písmo v jednotnej veľkosti a umiestnení na obale. 60% zo škatuliek bude pokrytých zdravotnými varovaniami. Tento krok, odstraňovania značky z obalov cigariet získava úspech po celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia nedávno vyzvala viac krajín, aby začali odstraňovať značky z cigariet a začali umiestňovať túto nevábnu farbu na obaly. Štúdia z roku 2013 zistila, že dospievajúci a mladí dospelí fajčiari, ktorí fajčia cigarety z bezznačkového balenia, vnímajú tento akt menej priaznovo ako jedinci, ktorí fajčia cigarety s označkovaného obalu. Jednoducho povedané, fajčenie cigariet, ktorých značka je vyzdvihnutá, ľuďom chutí viac a uspokojuje ich viac ako fajčenie cigariet bez značky.

Austrálský cigaretový obal, www.telegraph.co.uk
Austrálský cigaretový obal, www.telegraph.co.uk

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre