Najsmiešnejšie dôvody, prečo boli niektoré knihy zakázané

272

Knihy boli stále kľúčovou súčasťou spoločenského prostredia, a preto sa často stávali ohniskami rôznych kultúrnych vojen. Nie raz sa stalo, že dokonca aj tie populárne knihy boli nakoniec vyhlásené za zakázané, pretože podľa niektorých ľudí predstavovali nebezpečenstvo pre istú skupinu – zvyčajne deti. Ale niekedy sú tie dôvody, kvôli ktorým boli v istých častiach tieto konkrétne knihy zakázané, naozaj bizarné.

V Kansase zakázali knihu Šarlotina pavučina, pretože hovoriace zvieratá sú „rúhavé“

Hovoriace zvieratá sú opakujúcim sa motívom v mnohých detských knihách, od Medvedíka Pú až po Šarlotinu pavučinu. Posledná menovaná kniha ponúka dojemný, hrdinský príbeh hovoriaceho prasaťa, ktorému zachráni život hovoriaci pavúk. Hoci hovoriace hospodárske zvieratá sú určite kľúčom k tomu, že kniha – a jej animovaná filmová adaptácia – sa stali takými populárnymi, boli aj zdrojom značnej kritiky. V roku 2006 skupina rodičov v Kansase vzbudila pobúrenie a žiadala, aby bola kniha zakázaná, pretože obsahuje zvieratá, ktoré vedia hovoriť. Skupina tvrdila, že táto konkrétna forma antropomorfizmu je rúhavá: „Humany sú najvyšším stupňom Božieho stvorenia a sú jedinými tvormi, ktoré môžu komunikovať hlasom. Zobrazovanie nižších foriem života s ľudskými schopnosťami je svätokrádežné a neúctivé voči Bohu“.

Zdroj: Charlotte’s Web/Flickr

Jakub a obrovská broskyňa

Mnohé diela britského spisovateľa Roalda Dahla sa stali súčasťou kánonu detskej literatúry, od Charlieho a továrne na čokoládu po Matildu. A vzhľadom na to, že jeho knihy sa často zaoberajú temnou tematikou, nie je prekvapujúce, že čelili kritike a pokusom o ich zákaz. Patrí sem aj Jakub a obrovská broskyňa, ktorý sa, ako už názov napovedá, zameriava na chlapca, ktorý sa vydáva na fantastickú cestu na palube obrovskej broskyne so skupinou hmyzu a pavúkovcov. Očarujúce a občas aj znepokojujúce strašidelné postavičky sa často stali zdrojom nespokojnosti. Najmä pavúk si vyslúžil hnev malého mesta vo Wisconsine. V roku 1986 obyvatelia nesúhlasili so spôsobom, akým Dahl opísal pavúka, ktorý si oblizuje pery, a tvrdili, že táto scéna má sexuálny podtón.

Zdroj: Andy Purviance/Flickr

Červená čiapočka bola v kalifornskej škole zakázaná, pretože ilustrácia zobrazovala Červenú čiapočku nesúcu fľašu vína

Rozprávky patria k najsilnejším a všadeprítomným prvkom populárnej kultúry. Hoci mnohé z nich majú hlboké korene v rôznych spoločnostiach, často sa objavujú v nových verziách vo filmoch, televíznych seriáloch a knihách. Každá verzia prináša do týchto zavedených príbehov niečo nové, no nie všetky sú verejnosťou vrelo prijímané. Napríklad Červená čiapočka, príbeh malého dievčatka, ktorého návšteva u babičky sa strašne zvrtne, keď sa stretne s vlkom, ktorý sa živí ľuďmi, sa stal terčom kritiky, aj keď nie z takej strany, ako by sme očakávali. Napríklad školský obvod Culver City Unified v Kalifornii vyjadril nesúhlas s tým, že nová ilustrovaná verzia obsahuje fľašu vína medzi dobrotami, ktoré titulná hrdinka nosí svojej starej mame. Hoci mnohí ďalší ľudia v komunite vrátane učiteľov školy s týmto rozhodnutím nesúhlasili, kniha zostala na zozname zakázaných.

Zdroj: picryl

Tarzan bol zakázaný, pretože ľudia verili, že Tarzan a Jane žijú spolu bez manželstva

Tarzan je v mnohých ohľadoch archetypom divokého muža. Uväznený v džungli a vychovaný opicami sa stal hlavnou postavou série románov, ktoré nesú jeho meno a ktoré napísal Edgar Rice Burroughs. Opičí muž sa objavil aj vo viacerých filmoch vrátane animovanej verzie od Walta Disneyho a hraného dobrodružného filmu s Alexandrom Skarsgårdom v hlavnej úlohe. Akokoľvek bola táto postava zábavná a obľúbená, v kalifornskom Downey sa dostala do rozporu s cenzúrou. Hoci seriál môže byť občas násilný, nebol to tento aspekt, ktorý vyvolal ich hnev. Namiesto toho to bol vzťah medzi Tarzanom a jeho láskou Jane. Keďže neexistuje žiadny textový dôkaz o tom, že by sa Jane a Tarzan zosobášili predtým, ako spolu začali žiť v džungli, mnohí ľudia mali námietky proti tomuto očarujúcemu zobrazeniu nezákonných vzťahov.

Zdroj: picryl

Harry Potter bol zakázaný, pretože náboženské skupiny sa domnievali, že knihy by mohli viesť deti k okultizmu

Len málo fantasy kníh dosiahlo taký úspech ako séria o Harrym Potterovi. Príbeh o mladom chlapcovi, ktorý zistí, že je čarodejník, a zapletie sa do čoraz násilnejšieho konfliktu so zlým čarodejníkom Voldemortom, zasiahol fanúšikov tohto žánru. Nanešťastie, vďaka svojmu dôrazu na mágiu sa čoskoro dostala do nemilosti viacerých náboženských skupín, z ktorých mnohé tlačili na školské rady a knižnice, aby ju zakázali. Najmä evanjelickí kresťania mali námietky proti tomu, aby sa v románoch používal okultizmus. V jednom významnom prípade v okrese Gwinnett v štáte Georgia sa znepokojený rodič pokúsil dosiahnuť, aby bola séria o Harrym Potterovi odstránená z verejných škôl, ale školská rada to odmietla.

Zdroj Shayna Douglas

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre