Vraj Adam a Eva boli prví ľudia. Ale aké boli prvé a teda najstaršie organizmy na svete?

1832

Život na Zemi je fascinujúci. Či už skúmanie najnovších novoobjavených druhov živočíchov, alebo bádanie a pripomínanie si tých najstarších. Každý druh je jedinečný, niečím zvláštny a fascinujúci. Niektoré formy života tu totiž boli už pred miliónmi rokov. Ako je vôbec možné, že dokázali prežiť tak dlhú dobu a meniace sa podmienky? To si rozhodne zaslúži obdiv. 

Predstavme si najstaršie živé bytosti na planéte, ktoré tu pravdepodobne zostanú žiť ešte dlho po tom, čo tu ľudstvo nebude. 

Sinice 

cyanobacteria photo u2
Zdroj: wikimedia common

Vek : 3,5 miliardy rokov

Vek boli vedci schopní odhadnúť na základe najstarších nájdených fosílií siníc, ktoré sa našli na archaeanských skalách v západnej Austrálii. Cyanobaktérie alebo modrozelené riasy sú typom organizmov, ktoré sú schopné využívať fotosyntézu na vytváranie energie. Predpokladá sa, že práve táto ich schopnosť zohrala veľkú rolu v tom, že dokázali prežiť tak dlhú dobu (a to aj počas nepriaznivých meniacich sa podmienok Zeme).

Hubky

sponge photo u4
Zdroj: wikimedia common

Vek : 580 miliónov rokov

Ide o naozaj prapôvodnú skupinu živočíchov, ktorých pôvod by sme mohli vysledovať kamsi až k počiatkom života na našej planéte. Najstaršie fosílie týkajúce sa hubiek sa našli v Austrálii, Číne a Mongolsku. 

Medúzy 

jellyfish photo u5
Zdroj: wikimedia common

Vek : 505 miliónov rokov

Medúzy patria do skupiny živočíchov nazývaných Cnidaria alebo Coelenterata. Do rovnakej skupiny patria aj koraly alebo morské sasanky. Fosílie sa z nich stávali len veľmi ťažko nakoľko obsahujú veľké množstvo vody, preto sa predpokladá, že v skutočnosti môžu byť medúzy ešte staršie.

Hrotnáče 

horseshoe crab photo u4
Zdroj: flickr

Vek : 450 miliónov rokov

Najstaršie fosílie tohto druhu živočícha sa datujú ešte do obdobia ordoviku (obdobie staršieho paleozoiku). Tieto morské článkonožce žijú na pobrežiach oceánu, kde sa nachádza mäkký piesčitý alebo bahnitý povrch. Avšak, alarmujúce je, že ich populácia klesá v dôsledku ničenia biotopov a ich nadmerného zberu za účelom konzumácie. 

Coelacanths

coelacanth photo u6
Zdroj: flickr

Vek : 400 miliónov rokov

Ide o vzácny rad lúčoplutvovcov, ktoré sú väčšmi príbuzné s plazmi a dokonca aj cicavcami ako s lúčoplutvovcami. Fosílie sú staré milióny rokov, ale spozorovať živý druh sa prvýkrát podarilo až v roku 1998. 

Ginkgo biloba

ginko strom 900x510 1
Zdroj: shutterstock

Vek : 270 miliónov rokov

Ginkgo patrí do skupiny nahosemenných rastlín, ktoré sa na našej planéte vyskytovali pred 270 miliónmi rokov v období permu. V dôsledku geologických katakliziem zostali z obdobia treťohôr (pred 65 miliónmi rokov) len tri alebo štyri druhy. Tento úpadok mohlo čiastočne spôsobiť vyhynutie dinosaurov, ktorí sa za života podieľali na náhodnom rozptyľovaní semien. 

Lodienka hlbinná

nautilus photo u2
Zdroj: wikimedia common

Vek : 235 miliónov rokov

Lodienka pochádza z obdobia neskorého triasu a je to morský mäkkýš. Názov (Nautilus) v gréčtine znamená „námorník“. Môžeme ju považovať za endemit, keďže jediné miesto, kde sa nachádza a môžeme ju nájsť je Indický a Tichý oceán. Žije v hlbokých koralových útesoch. 

Jeseter

sturgeon photo u4
Zdroj: wikimedia common

Vek : 200 miliónov rokov

Jeseter počas svojej fylogenézy prešiel mnohými aj keď malými morfologickými zmenami. Ak sa pýtate ako sa mohol jeho druh zachovať tak dlhú dobu, možno to bolo preto, že sa vyznačoval väčšou toleranciou voči širokému rozmedziu teplôt a slanosti vody. Takisto nemal priveľa predátorov, keďže svojou veľkosťou vynikal, a takisto bol obklopený dostatočným množstvom bentosu, ktorý bol ľahšou korisťou. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.