Predstavujeme vám najstarších žijúcich ľudí na svete, ktorí prežili ťažký, krásny, no predovšetkým dlhý život 

1196

Smrť detí je vždy smutnou a bolestnou záležitosťou, najmä pre zainteresovaných, ale i pre ostatných, nakoľko predčasne vyhasol mladý život. Naproti tomu sú tu však ľudia, ktorí sa dožili alebo dožívajú krásnych jubileí. Niet pochýb o tom, že mnohí z nich si ešte dokážu užívať život takmer naplno, možno aj so svojimi prapravnúčatami. 

Veľa z nás pozná i osobne ľudí, ktorých vek sa blížil či presiahol deväťdesiatku. V dnešnom článku vám však predstavíme ľudí, ktorí mali to jedinečné šťastie prejsť míľnikom 100 rokov, alebo i o peknú „desiatku“ viac. 

Medzi najstarších ľudí na svete patria v drvivej väčšine ženy – táto informácia snáď nikoho neprekvapila. Väčšina takisto pochádza zo Spojených štátov amerických, Japonska alebo Talianska.

Chceli by ste sa dožiť viac ako 100 rokov? Ako si predstavujete svoj život na dôchodku, čo všetko by ste chceli dokázať a zvládať? Podeľte sa s nami. 

Koku Istambulova

Zdroj: shutterstock

Ide pravdepodobne o ženu, ktorá sa dožila najvyššieho veku, avšak uznaná Guinessovou knihou rekordou nie je. Pochádzala z Ruska, konkrétne z oblasti Čečenska, kde sa podľa jej slov narodila 1.júna 1889. Celý čas tvrdila, že žila až príliš dlho, čo považovala za svoje prekliatie, taktiež tvrdila, že vo svojom živote zažila iba jeden jediný šťastný deň – keď vstúpila do domu, ktorý si postavila vlastnými rukami, po návrate z exilu v Kazachstane. Zomrela v roku 2019 v neuveriteľných 129 rokoch, jej príbuzný tvrdia, že jej smrť bola pokojná. Zomrela s modlitbou na perách.

Misao Okawa

Zdroj: ranker.com

Misao Okawa pochádzala z Japonska a narodila sa 5. marca 1898, zomrela v apríli roku 2015 na zlyhanie srdca a zástavu dychu, a teda sa dožila krásnych 117 rokov. Bola dcérou výrobcu kimon a počas svojich posledných narodenín vyhlásila, že jej život pripadal krátky. Tvrdila, že kľúčom k dlhovekosti je spať aspoň 8 hodín a jesť veľa sushi. 

Jeralean Talley

Zdroj: ranker.com

Jeralean Talley zo Spojených štátov amerických sa narodila 23. mája 1899 a zomrela v roku 2015, takže sa dožila neuveriteľných 116 rokov. Aktívna však bola do veľmi vysokého veku. Do svojich 104 rokov chodievala pravidelne hrávať bowling, no potom jej nohy zoslabli, a tak sa musela tejto svojej vášne vzdať. Napriek tomu chodila na ryby a vo svojich 114 rokoch dokázala uloviť 7 sumcov. Žila podľa hesla: „Správaj sa k druhým tak ako chceš, aby sa oni správali k tebe.” Nebola príliš vzdelaná, no vždy tvrdila, že sa snaží používať zdravý sedliacky rozum, ktorý jej Boh nadelil. 

Emma Morano-Martinuzzi

Zdroj: ranker.com

Emma Morano-Martinuzzi sa narodila 29. novembra 1899 a dožila sa úctyhodných 117 rokov. Narodila sa v provincii Vercelli v Taliansku a bola najstaršou z ôsmich detí. Jej manželstvo nebolo šťastné, najskôr pracovala v továrni, no neskôr sa zamestnala ako kuchárka, kde zostala až do odchodu do dôchodku. Tvrdila, že nikdy nebrala drogy, jedla 3 vajcia denne a vypila pohár domácej pálenky. 

Saturnino De la Fuente Garcia

Zdroj: wikimedia common

Na záver vám predstavíme najstaršieho muža na svete menom Saturnino De la Fuente. Ten sa dožil 112 rokov, čo je na muža naozaj neobyčajne vysoký a pekný vek. Známy bol aj ako „El pepino” a narodil sa v roku 1909 v Španielsku. Meral iba niečo cez 1 a pol metra, vďaka čomu sa vraj vyhol narukovaniu do občianskej vojny v 1936 tom, namiesto toho si založil prosperujúcu obuvnícku firmu. Neskôr sa jeho vášňou stal futbal. V živote sa snažil konať len dobro, čo bola podľa neho podstata dožitia vysokého veku. 

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre