Najstrmšie ulice sveta – dajú zabrať autám aj chodcom

846

Máte radi vzrušenie z rýchlej jazdy po strmej ulici? Alebo sa bojíte výstupu po ceste, ktorá mieri niekam do neba? Či už kráčate, bicyklujete alebo šoférujete do kopca, určite si všimnete, že budovy sa akosi zvláštne nakláňajú a gravitácia je omnoho citeľnejšia. Mnohé cesty na svete majú stúpanie viac ako 30%. Niektoré sú tiché a obývané, iné sa vďaka svojim extrémnym sklonom stali turistickými atrakciami. O rekordoch sa ešte stále diskutuje, no na prvých priečkach sa často umiestňuje Baldwin Street v Dunedine na Novom Zélande, ktorá prekonala Ffordd Pen Llech v Harlechu, vo Walese.

Zdroj Danique Veldhuis

Baldwin Street (Dunedin, Nový Zéland)

Mesto Dunedin na Južnom ostrove Nového Zélandu je známe svojou architektúrou a univerzitami. V roku 2020 si získalo pozornosť aj tým, že má podľa Guinessovej knihy rekordov najstrmšiu ulicu na svete – Baldwin Street. Je dlhá asi 350 metrov a má maximálny sklon 34,8%. Jej najnižší bod je 30 metrov nad morom a najvyšší 100. Baldwin Street vyvoláva diskusie o tom, či je skutočne najstrmšia, kvôli rôznym meraniam. Desať rokov si držala svoj titul. No na krátku dobu ho v roku 2019 stratila kvôli waleskej ulici, ale neskôr ho získala späť. Prechádzka po tejto ulici je náročná a dá zabrať každému chodcovi.

Zdroj s13_eisbaer

Canton Avenue (Pittsburgh, Pensylvánia)

Pittsburgh je kopcovité mesto s mnohými kľukatými cestami. Canton Avenue má údajný sklon 37%. Ak je tento sklon presný, Canton Avenue by bola najstrmšou ulicou na svete. Obyvatelia Pittsburghu to tvrdia, ale Guinnessova kniha rekordov ešte nie. Môžu však požiadať o oficiálne posúdenie. Bez ohľadu na to, či Canton Avenue získa svetový rekord, je dostatočne strmá na to, aby bola výzvou pre cyklistov. Každoročné cyklistické preteky Dirty Dozen, dlhé asi 80 kilometrov, zahŕňajú najstrmšie ulice oblasti, vrátane Canton Avenue.

Zdroj spumerbike

Ffordd Pen Llech (Harlech, Wales)

V historickom meste Harlech vo Walese bola Ffordd Pen Llech v roku 2019 krátko držiteľkou titulu najstrmšej ulice na svete podľa Guinnessovej knihy rekordov. Tento titul však po roku vrátili Baldwin Street na Novom Zélande. Pôvodne sa uvádzalo, že Ffordd Pen Llech má sklon okolo 37,45%. Po preskúmaní na žiadosť zástupcov Baldwin Street Guinness zmenil smernice a meral sklon zo stredu cesty, čím nový oficiálny sklon Ffordd Pen Llech stanovili na 28,6%.

Zdroj Ian Capper

Filbert Street (San Francisco, Kalifornia)

San Francisco je známe strmými ulicami. Filbert Street medzi Hyde a Leavenworth má sklon 31,5% a spolu s 22. ulicou medzi Church a Vicksburgom je najstrmšou ulicou v meste. Filbert Street je často považovaná za najstrmšiu v oblasti. Turisti a miestni obyvatelia často navštevujú tento úsek nielen kvôli jeho sklonu, ale aj pre krásny výhľad na North Beach, Coit Tower a Bay Bridge.

Zdroj fakelvis

Vale Street (Bristol, Anglicko)

Spojené kráľovstvo má s jeho kopcovitým terénom jednu z najstrmších ulíc na svete. Vale Street v Bristole sklon takmer 22 stupňov, čo je približne 40%. Jazda po tejto ceste je náročná, najmä keď sú ostré zákruty zľadovatené. Obyvatelia parkujú autá kolmo na svah a v prípade ľadu ich priväzujú k stĺpom verejného osvetlenia, aby neskĺzli.

Vale Street je lemovaná terasovými domami z 19. storočia a má betónové schodisko. Raz ročne sa cesta uzavrie pre automobilovú dopravu pre komunitnú rolku veľkonočných vajíčok, kde obyvatelia súťažia, kto dôjde najďalej s uvareným vajíčkom.

Zdroj nicksarebi

Tieto strmé ulice sú nielen technickými výzvami, ale aj miestnymi ikonami, ktoré priťahujú mnoho turistov. Bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, sú dôkazom ľudskej schopnosti prispôsobiť sa a vytvárať fascinujúce mestské prostredia.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre