Najtriviálnejšie dôvody, pre ktoré vstúpili krajiny do vojny! Pri tomto vám rozum postojí.

286

Ľudia sa niekedy hádajú o bizarné hlúposti, obyčajné maličkosti, až to niekedy vyzerá tak, že ani nejde o konkrétnu vec, ale princíp – ten môže za veľa nezhôd. No a kto stojí na čele štátov? No predsa ľudia, preto niet divu, že niektoré nezhody až vojny boli začaté pre úplnú hlúposť. Že sa vám tomu nechce veriť? Stačí, keď budete čítať ďalej, tam sa dozviete viac podrobností o tom, aký vedia byť ľudia malicherní až hlúpi!

Bologna a Modena chceli to isté dubové vedro

Zdroj Anne Nygård

Naozaj je to tak! Predstavte si viesť bitku o vedro! Obyčajné, ničím zvláštne prázdne vedro! Tieto dve talianske mestá sa oň sporili v roku 1325 po tom, čo napätie stále viac a viac narastalo. Ako k bitke prišlo? Modenskí vojaci sa vkradli do Bologne a z mestskej studne dubové vedro ukradli! Keď na to Bologna prišla, žiadala vedro vrátiť, čo Modena odmietla. Navzájom si teda vyhlásili vojnu. Bologna sa stala porazenou stranou, a tak vedro zostalo v Modene.

Británia a Španielsko šli do vojny o ucho

Zdroj Levi Meir Clancy

Nemyslite si, to nebolo len tak hocijaké ucho – to bolo Jenkinsovo ucho! V roku 1739 chceli Briti vyprovokovať Španielov a tak neustále kazili ich verejnú mienku. To však nestačilo, snažili sa provokovať ich výhodnejšími obchodmi, no stále to nestačilo na vyvolanie vojny.

Hľadali ďalej a dôvod našli – jeden incident spred ôsmich rokov – Španieli na britskej lodi z nejakého dôvodu odrezali kapitánovi lode Robertovi Jenkinsovi ucho. To bol dostatočný dôvod, pre ktorý vstúpilo Anglicko na deväť rokov do vojny so Španielskom.

Ťava spôsobila 40-ročnú vojnu

Zdroj Saj Shafique

Išlo o veľmi nemilú vojnu, ktorú by sme mohli charakterizovať ako krutý nástroj pomsty. Vojna totiž trvala 40 rokov a príčinou jej vzniku bola ťava! Jedna jediná ťava! Ťava patrila Al-Basusovi, no jedného dňa sa zatúlala na susedov dvor, aby sa primiešala k susedovým ťavám. Sused, člen kmeňa Taghlib z Arabského polostrova, netušil, že v jeho stáde je cudzia ťava, a tak keď zabíjal vlastné, zabil aj ju. Po tom, čo sa to Al-Basus dozvedel, svojho suseda a teraz už aj nepriateľa bez váhania zabil. Tým sa začala 40-ročná vojna.

Británia a Island sa rozčertili nad treskami

Zdroj John Werner

Takzvané “tresčie vojny” sa začali len celkom nedávno – v roku 1958, keď sa Island rozhodol uplatniť si vlastníctvo oceánskych vôd 19 kilometrov od svojho pobrežia namiesto pôvodných 6! Británia s tým však mala ako jediná problém. Bolo to preto, že tá oblasť zasahovala do jej lukratívnej rybárskej oblasti, ktorú nové hranice rozdelili, a tým pádom aj narušili celý chod. Británia sa teda rozhodla Island ignorovať a poslala svoje námorníctvo, aby chránilo rybárov, ktorí chytali ryby, po novom, na Islandskom území. Tak sa začala vojna.

Nikto neprišiel o život, no náklady boli značné. Navyše tak či onak prišli tamojší rybári o prácu.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
...
6. júna 2024 16:12

Nerozumiem tomu, preco to vedro nenechali tak. A o ostatnych ani nevravim. To najhorsie co sa nam ludom ako civilizacii moze stat ke, ze povstane clovek proti cloveku a zacne vojna, kde nik nebude moct nikomu doverovat. Je zivotne dolezite naucit sa odpustat ludom. Mudrejsi ustupi. Vojna je nieco hrozne priserne a najvacsi hnus je ze na to doplatia ludia, ktori za to nemozu. Musime sa naucit pomhat masim bliznym k tomu dopomahaj Boh.