Lakomci, ktorí nemajú páru. Kam až boli títo ľudia schopní zájsť, aby ušetrili každý cent?

16636

Väčšina z nás sa už vo svojom živote niekedy stretla s človekom, ktorého by mohol označiť za lakomca. Je to ten typ človeka, pri ktorom vôbec nezáleží na tom, koľko peňazí má, aj tak chce mať stále viac, hromadí ich a míňa čo najmenej. Jednoducho ho teší to narastajúce číslo. Vtedy si nepotrebujú kúpiť niečo len tak pre radosť, tú im robia už nahromadené peniaze (spomeňme si na známu Vianočnú koledu a postavu Ebenezera Scroogea, dokonalý príklad lakomca). 

Teraz sa ale poďme pozrieť na reálnych ľudí a ich spôsob života – s heslom neminúť ani cent navyše. Verte, že sa vám pri čítate zavaria mozgové závity. 

Thomas Cooke jedol u priateľov a manželku nechal hladovať

Zdroj: ranker.com

Angličan Thomas Cooke bol medzi ľuďmi známy aj ako najopovrhnutiahodnejší lakomec, aký kedy žil. Jednoducho to vyplýva zo života, aký viedol. Sladkými rečami a vidinou peňazí dokázal oklamať vdovu po bohatom pivovarníkovi, ktorá mu uverila a vzala si ho za muža. Odmietal jej však dať akékoľvek peniaze, a tak neraz musela hladovať a žiť v biede. Sám Cooke sa chodil najesť k svojim priateľom, ktorým neustále sľuboval, že ich zahrnie do svojho závetu a po smrti im všetko splatí (čo samozrejme nebola pravda). Dokonca, aj keď ho postretla choroba, sa obliekol do starých handier, aby sa nad ním doktor zľutoval a neúčtoval mu vysokú sumu. Len vďaka tomuto spôsobu prežívania jeho majetok dosiahol výšku 650 tisíc eur. 

John Elwes aby ušetril, jedol staré a pokazené jedlo

Kto by bol povedal, že taký človek ako John Elwes bol členom parlamentu vo Veľkej Británii (povráva sa, že práve on bol inšpiráciou pre Dickensa pri vytváraní postavy Ebenezera Scroogea).

Za svoje bohatstvo vďačil svojmu príbuznému – vďaka nemu totiž dostal obrovské dedičstvo. Jeho správanie však neodpovedalo tomu, že bol bohatý a mohol si veľa dovoliť – chodil spávať pri západe slnka, aby ušetril na sviečkach, obliekal sa do starých šiat, no čo bolo najhoršie, mnohokrát jedol jedlo tak staré a pokazené, že sa na ňom vynímala pleseň a všade lietali muchy. 

Aj spôsob, akým býval bol veľmi prefíkaný – vždy si vyberal prázdne nájomné nehnuteľnosti, kde zostal, kým sa neprenajali, potom sa presunul ďalej (celkom mu stačila jedna posteľ a jedna stolička). 

Daniel Dancer nechal svoju sestru zomrieť, lebo nechcel zaplatiť za lekára

Zdroj: ranker.com

Dancer mal vo svojom živote šťastie – zdedil majetok svojho otca vo veľmi mladom veku – 20 rokov. To mu ale asi viac uškodilo ako pomohlo. Zo svojej sestry si urobil gazdinú (prinútil ju variť zvieratá z voľnej prírody, už dávno po smrti). Onedlho však zomrela, pravdepodobne pre to, že nebol ochotný zaplatiť lekára, ktorý by jej pomohol. Nikdy sa nekúpal, nepral si oblečenie a o kúskoch podľa najnovšej módy nemohlo byť ani reči. 

Multimilionár Wellington R. Burt poprel dvom generáciám ich dedičstvo

Zdroj: ranker.com

Začiatkom 20. storočia bol považovaný za jedného z najbohatších mužov v krajine. 

Na prvý pohľad sa možno nejavil ako lakomý človek, až pokiaľ ste sa nedostali k jeho závetom. V každom jednom sa nachádzala klauzula, ktorá obsahovala priam nesplniteľné podmienky – tak si zaručil, že ani jedno jeho deti ani vnúčatá nezdedia jeho majetok vo výške takmer 100 miliónov eur. 

Našťastie sa našli isté právne medzery, ktoré sa dali využiť, a tak jeho potomci videli aspoň časť z peňazí, ktoré im právom patrili. Prečo sa však takto rozhodol nie je presne známe, no pravdepodobne za to mohli rodinné spory. 

Bohatý prenajímateľ John Camden Neild odmietol opraviť domy svojich nájomníkov

Zdroj: ranker.com

Angličan John Camden Neild (1780-1852) bol vlastníkom nehnuteľností, ktoré prenajímal, avšak nebol ochotný do nich investovať ani jedinú mincu. 

Sám býval v dome, v ktorom by ste zariadenie museli hľadať snáď lupou. Mal tam iba nevyhnutné veci, pričom istú dobu dokonca spával na podlahe, keďže nemal posteľ. Rovnako sa správal aj k obydliam svojich nájomníkov, praskliny vypchal bavlnou, v zime tam išli ľudia zamrznúť, nefungovala toaleta, teplá voda bola vzácnosťou a zo strechy zatekala voda. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre