Najväčšie televízne a novinové hoaxy, ktorým ľudia skutočne verili

6197

Prečítate si nadpis a nechce sa vám veriť, že by to bola pravda. Možno ide o hoax, ktorý voľne môžeme preložiť ako novinárska kačica alebo falošná správa. Novinári sa snažia prinášať relevantné informácie a svoje fakty by si mali vždy overiť, ale z času na čas sa stane, že v snahe priniesť čitateľom, čo najšokujúcejšiu správu, jednoducho prestrelia.

jdbgmgr.exe

pixabay.com, public domain

V roku 2002 prišiel mnohým ľuďom výstražný email. V ňom sa písalo, že by si mali okamžite vymazať z počítača súbor s názvom jdbgmgr.exe, pretože ide o malware. Ďalej email uvádzal, že ani najlepšie antivírusové programy nedokážu tento súbor detekovať. Pravdou je, že antivírusové programy tento súbor naozaj nepovažovali za malware, pretože o malware ani nešlo. Išlo o platný súbor, ktorý využíva operačný systém Windows.

Antikampaň o vode

pixabay.com, public domain

Dihydrohen monoxid. Na prvý pohľad zložitý názov, ale keď ho zapíšeme ako chemický vzorec, hneď nám bude všetko jasné – H2O. Jednoducho povedané, ide o vodu. Mladý 14-ročný študent využil fakt, že množstvo ľudí nepozná chemické názvoslovie a v 90. rokoch rozpútal veľkú antikampaň proti užívaniu dihydrogen monoxidu. Varoval ich, že každý človek, ktorý užíval dihydrogen monoxid, zomrel. Samozrejme, že áno. Ale nie preto, že by sa ním otrávil. Ale na starobu. Veď každý pije vodu a každý raz zomrie.

Živý koncert kapely U2

pixabay.com, public domain

V roku 2009 sa v nákupnom centre v írskom meste Cork objavili stovky fanúšikov kapely U2. Mysleli si, že kapela odohrá koncert na streche nákupného centra. Aké bolo ich sklamanie, keď zistili, že koncert naozaj bude, ale nie kapely U2 ale miestnej kapely U2opia. Koncert organizovalo miestne rádio, ktoré tak nešťastne (alebo šťastne) interpretovalo správu o koncetre, že poplietlo stovky ľudí.

Múdry Hans

pixabay.com, public domain

Písal sa začiatok 20. storočia a Wilhelm von Ostenbol bol nemecký učiteľ matematiky, ktorý chcel vedecky dokázať, že zvieratá sú inteligentné. A tak sa rozhodol, že naučí koňa menom Hans počítať. Kôň skutočne dokázal kopytom vypočítať takmer každý príklad. Ľudia boli v nemom úžase. Čoskoro koňa nevolali inak ako „múdry Hans“. Neskôr psychológovia prišli na to, že Wilhelm svojou mimikou prezrádzal koňovi výsledok. Najzvláštnejšie na tom všetko je, že to Wilhelm nerobil zámerne. Správa o koňovi, ktorý dokázal počítať bola klamlivá, ale rozhodne išlo o mimoriadne vnímavé zviera, ktoré vedelo aj najmenšie odchýlky v gestách a mimike identifikovať ako komunikáciu.

Bonsai „mačiatka“

pixabay.com, public domain

Dlhý príbeh, ktorý vám povieme v skratke. Existovala webová stránka, ktorá ponúkala na predaj bonsai mačiatka. Ste šokovaný. Áno, skutočne existoval web, ktorý reklamoval pestovanie mačiatok v pohári. Ľudia boli pobúrení. Na konci dňa spoločnosť uverejnila, že celá ponuka je iba výmysel. Našťastie, pre mačiatka.

Špagenty rastúce na stromoch

pixabay.com, public domain

Dňa 1. apríla 1957 si televízia BBC vystrelila zo svojich divákov a odvysielala reportáž o malom švajčiarskom mestečku, kde rastú špagety na stromoch. Netrvalo dlho a množstvo ľudí začalo do televízie telefonovať a pýtali sa, ako si doma vypestujú vlastné špagety. Nuž prvoaprílový žart si našiel svoje obete.

Letisko v Central Parku

pixabay.com, public domain

Nadácia Manhattanského letiska navrhla zrušiť Central park a namiesto neho vybudovať letisko. Prehlasovali, že pôjde o najväčší stavebný projekt v New Yorku od čias, kedy vybudovali Central park. Nič z toho, čo nadácia tvrdila, nebola pravda. Celá akcia bola iba paródiou na vládnych lobbistov.

Jednorožce na Mesiaci

pixabay.com, public domain

A to najlepšie nakoniec. V roku 1835 newyorské noviny The Sun uverejnili reportáž o tom, že astronómovia objavili jednorožce na Mesiaci. Akokoľvek neuveriteľne a hlúpo to znie, ľudia im verili.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Velkepelko
3. júna 2019 10:24

Deviluq

Malepelko
3. júna 2019 10:25
Odpovedať  Velkepelko

Mas prabdz