Najväčšie mýty o diamantoch, ktorým dodnes verí množstvo ľudí

5860

Okolo diamantov existuje množstvo domnienok, vďaka ktorým ich považujeme za vzácnejšie, luxusnejšie než naozaj sú. Nepochybne sú jedinečným výsledkom práce matky prírody, ale vďaka dômyselnej stratégii ťažobných spoločností, výrobcov a predajcov sme ochotný zaplatiť za ne ešte viac, ako treba.

Nie sú tradičným šperkom pri zásnubách

pixabay.com, CC0 Public Domain

Viac ako 80% Američanov si spája zásnuby s diamantovým prsteňom. V poslednom čase to vyzerá, ako keby diamanty boli tradičnou súčasťou žiadosti o ruku. Nie je to pravda. Tradícia zásnub siaha až do obdobia Rimanov, ale diamantové prstene majú úplne iný príbeh.

Okolo roku 1900 takmer nikto nenosil diamantový prsteň v krabičke. Celý boom naštartovala až ťažobná spoločnosť DeBeers. Podaril sa im excelentný marketinogvý kúsok a prepojili manželstvo s čistotou diamantov. Behom troch mesiacov narástol predaj diamantových prsteňov o 50%. Tak už viete, kde sa zrodil nápad minúť niekoľko mesačnú výplatu za prsteň.

Nie sú večné

pexels.com, public domain CC0

Diamanty nie sú ani večné. Môžu zhorieť. Ako všetci dobre vieme, diamant je vlastne iba inak usporiadaný uhlík, taký istý ako nájdeme v ceruzke. A rovnako ako grafit v ceruzke, môže aj diamant zhorieť. Pri teplote približne 900°C sa premení na plyn a „zmizne“. Nezostane po ňom ani prach. AK sa myslíte, že vaše diamanty sa nemajú ako stretnúť s takou vysokou teplotou, mýlite sa. Postačí veľký požiar v dome alebo výbuch propán-butánovej bomby.

Nie sú bezfarebné

Keď sa povie diamant, zvyčajne si predstavíme priehľadný kamienok. Vo svete diamantov sú práve tieto bezfarebné klenoty najlacnejšie. Diamanty existujú v najrôznejších farbách – v modrej, žltej, čiernej, hnedej či najvzácnejšej a najdrahšej ružovej. Farebné diamanty sú skutočne vzácne a ich cena je oveľa vyššia.

pixabay.com, CC0 Public Domain

V roku 2016 sa vydražil najdrahší diamant v doterajšej histórii. V aukčnom dome Christie’s v Ženeve kúpil 14,6-karátový skvost s názvom Oppenheimer Blue hongkongský podnikateľ Joseph Lau za neuveriteľných 58 246 847 dolárov. Unikátny diamant má sfarbenie Fancy Vivid, aké má iba jedno percento modrých diamantov. A koľko je modrých diamantov? Málo. Lepšiu predstavu budete mať, ak vám povieme, že iba jeden z 200 000 vyťažených diamantov má modré sfarbenie. Bohatý podnikateľ kúpil diamant pre svoju sedemročnú dcéru.

A možno nebudú ani také vzácne

pixabay.com, CC0 Public Domain

Dnes sú diamanty považované za vzácnu komoditu. Pravdou ale je, že ich dnes dokážeme vytvoriť bez problémov v laboratóriu. Umelo vytvorené diamanty sú na nerozoznanie od tých, ktoré vytvorila príroda. Sú také podobné, že aj skúsený expert na drahokamy sa poriadne zapotí pri ich rozoznávaní.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre