7 najväčších sopečných erupcií za posledných 400 rokov

1759

História zaznamenala niekoľko monštruóznych sopečných erupcií, od ochladenia počasia sopkou Mount Pinatubo až po výbuch Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na ostrovnom štáte Tonga.

Sila takýchto erupcií sa meria pomocou indexu sopečnej výbušnosti (VEI), klasifikačného systému vyvinutého v roku 1980, ktorý je podobný stupnici magnitúdy pre zemetrasenia. Stupnica je od 1 do 8 a každé nasledujúce VEI je 10-krát väčšie ako predchádzajúce.

Za posledných 10 000 rokov tu neboli žiadne sopky VEI-8, ale ľudská história zaznamenala niekoľko silných a ničivých erupcií. Pretože je pre vedcov mimoriadne ťažké zaradiť silu erupcií do rovnakej kategórie VEI, uvádzame 7 najsilnejších sopečných erupcií od roku 1600.

volcano eruption during daytime
Photo by Yosh Ginsu on Unsplash

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, 2022 (VEI 5.7)

Kráľovstvo Tonga, ktoré sa nachádza v južnom Pacifiku, zažilo jednu z najväčších erupcií v zaznamenanej histórii v roku 2022. Podmorská sopka začala prvýkrát dunieť v decembri 2021, erupcia začala 13. januára 2022 a svoj parný vrchol dosiahla v 15. januára 2022.

Keďže je sopka pod vodou, morská voda, ktorá prišla do kontaktu s vybuchujúcou magmou, sa okamžite prehriala. Výsledkom bolo, že výbuch vstrekol do atmosféry 50 miliónov ton vodnej pary, čo je dosť na zahriatie planéty na niekoľko rokov. Výbuch sa predĺžil na 260 kilometrov a stĺp popola, pary a plynu sa natiahol do výšky 20 km, čo je najvyššie v zaznamenanej histórii.

Obrovský výbuch uvoľnil energiu ekvivalentnú viac ako 100 hirošimským bombám, uviedla NASA.

zdroj: Tonga Geological Services

Mount Pinatubo, 1991 (VEI 6)

Mount Pinatubo je stratovulkán v Luzone na Filipínach. Kataklizmatická erupcia Pinatuba bola klasickou výbušnou erupciou. Erupcia vyvrhla do ovzdušia viac ako 5 kubických kilometrov materiálu a vytvorila stĺp popola, ktorý v atmosfére vystúpil do výšky 35 km. Popol padal po krajine, dokonca sa ho nahromadilo tak veľa, že niektoré strechy sa pod ťarchou zrútili.

Výbuch tiež vychrlil do ovzdušia milióny ton oxidu siričitého a iných častíc, ktoré sa vzdušnými prúdmi rozšírili po celom svete a v priebehu nasledujúceho roka spôsobili pokles globálnej teploty o približne 0,5 stupňa Celzia.

zdroj: southeastasiaglobe.com

Novarupta, 1912 (VEI 6)

Erupcia Novarupta bola najväčším sopečným výbuchom 20. storočia. Sopka bola súčasťou reťazca, ktorý je posiaty južným Aljašským polostrovom, Silná erupcia poslala do vzduchu 12,5 kubických kilometrov magmy a popola, ktoré pokryli plochu 7 800 štvorcových kilometrov.

V meste Kodiak na Aljaške, vzdialenom takmer 160 km, bol vzduch taký hustý, že po obrovskom výbuchu bolo 60 hodín sotva vidieť lampu držanú na dĺžku paže. Pyroklastické prúdy po erupcii vytvorili zadymenú, vulkanicky aktívnu oblasť známu ako Údolie desiatich tisícok dymov, ktorá je posiata fumarolami (pozn. trhliny, alebo „prieduchy“ v zemskom povrchu, cez ktoré unikajú do okolia plyny s teplotou 200 až 800 °C.)

zdroj: beasgeobuzz.blogspot.com

Santa María, 1902 (VEI 6)

Erupcia Santa María v roku 1902 bola jednou z najväčších sopečných explózií 20. storočia. Pred dramatickou erupciou bola sopka v Guatemale pokojná 500 rokov. Výbuch zanechal na juhozápadnom úbočí hory veľký kráter s priemerom takmer 1,5 km.

Symetrická sopka pokrytá stromami je súčasťou reťazca stratovulkánov, ktorý sa týči pozdĺž tichomorskej pobrežnej nížiny Guatemaly. Od svojho posledného výbuchu, VEI 3, ku ktorému došlo v roku 1922, zažíva nepretržitú činnosť.

zdroj: Stocktrek Images/Richard Roscoe/Getty

Krakatoa, 1883 (VEI 6)

Niekoľkotýždňový rachot Krakatoa vyvrcholil mohutným výbuchom 26. a 27. apríla 1883. Euroázijská platňa sa stretáva s indoaustrálskou platňou a vyvrhuje obrovské množstvo kameňa, popola a pemzy. Posledný výbuch bol najhlasnejším zaznamenaným zvukom v histórii a bolo ho možné počuť na 10 % zemského povrchu. Výbuch vytvoril aj cunami, ktorých maximálna výška vĺn dosiahla 40 metrov a zabila asi 36 000 ľudí.

Zatiaľ čo ostrov, ktorý kedysi hostil Krakatoa, bol pri erupcii úplne zničený, nové erupcie začínajúce v decembri 1927 postavili kužeľ Anak Krakatau v strede krátera. Anak Krakatau sporadicky ožíva. Naposledy vybuchla vo februári 2022.

zdroj: Byelikova_Oksana/GettyImages

Mount Tambora, 1815 (VEI 7)

Explózia Mount Tambora je najväčšia, akú kedy ľudia zaznamenali, pričom sa umiestnila na 7 stupni VEI, čo je druhé najvyššie hodnotenie v indexe. Sopka, ktorá je stále aktívna, je jedným z najvyšších vrcholov indonézskeho súostrovia.

Erupcia dosiahla svoj vrchol v apríli 1815, keď explodovala tak hlasno, že ju bolo počuť až na ostrove Sumatra, vzdialenom viac ako 1 930 km. Počet obetí erupcie sa odhadoval na viac ako 11 000. Erupcia však viedla k obrovskému nedostatku potravín, ktorý trval v nasledujúcom desaťročí a nakoniec zabil 100 000 ľudí.

zdroj: Mike Lyvers/Getty

Huaynaputina, 1600 (VEI 6)

Najväčšia vulkanická erupcia v Južnej Amerike v zaznamenanej histórii v roku 1600. Výbuch poslal bahno až do Tichého oceánu, vzdialeného 120 km a zdá sa, že ovplyvnil aj globálnu klímu. Letá po erupcii v roku 1600 boli jedny z najchladnejších za posledných 500 rokov. Popol z explózie pochoval oblasť s rozlohou 50 kilometrov štvorcových na západ od hory, ktorá je pokrytá dodnes.

Kataklizma z roku 1600 poškodila neďaleké mestá Arequipa a Moquengua, ktoré sa úplne zotavili až o viac ako storočie neskôr.

zdroj: Dominic Byrne / Alamy Stock Photo

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre