Zopár najvplyvnejších vedcov všetkých čias, ktorí navždy zmenili svet

486

V obrovskej sfére vedeckých objavov sa našli jednotlivci, ktorých prevratné príspevky formovali samotnú štruktúru nášho chápania sveta. Od odhalenia tajomstiev vesmíru až po odhalenie zložitosti ľudského tela – tieto brilantné mysle zanechali nezmazateľnú stopu na smerovaní vedeckého pokroku. V tomto článku sa ponoríme do života a úspechov niekoľkých najvplyvnejších vedcov, ktorých hlboký vplyv naďalej inšpiruje generácie výskumníkov a mysliteľov. Vydajte sa s nami na túto pútavú cestu a preskúmajte pozoruhodné dedičstvo, ktoré po sebe títo priekopníci vedy zanechali.

Marie Curie

Poľská fyzička a chemička Marie Curie bola priekopníčkou v oblasti rádioaktivity, osobou ocenenou Nobelovými cenami v dvoch rôznych vedách a prvou profesorkou na Parížskej univerzite. Založila inštitúty Curie v Paríži a vo Varšave. Jej manžel Pierre Curie bol tiež nositeľom Nobelovej ceny, rovnako ako jej dcéra Irene Joliot-Curie a zať Frederic Joliot-Curie. Medzi jej úspechy patrí vytvorenie teórie rádioaktivity (termín, ktorý sama vymyslela), techniky izolácie rádioaktívnych izotopov a objav dvoch nových prvkov – rádia a polónia.

a woman working in a lab with a lot of bottles
Autor tejto fotografie je Nationaal Archief

Pod jej osobným vedením sa tiež uskutočnili prvé štúdie na svete zamerané na liečbu nádorových ochorení („rakoviny“) pomocou rádioaktívnych izotopov. Hoci bola aktívne lojálnou francúzskou občiankou, nikdy nestratila zmysel pre poľskú identitu. Prvý nový chemický prvok, ktorý objavila (1898), pomenovala pre svoju rodnú krajinu „polónium“ a v roku 1932 založila v rodnej Varšave Rádiový inštitút, ktorý viedla jej sestra, lekárka Bronisława Dłuska.

Charles Darwin

Anglický prírodovedec a biológ Charles Darwin dokázal, že všetky druhy života sa časom vyvinuli zo spoločných predkov prostredníctvom procesu, ktorý nazval prírodný výber. Skutočnosť, že dochádza k evolúcii, začala vedecká komunita a široká verejnosť akceptovať ešte za jeho života. Zároveň sa jeho teória prirodzeného výberu začala v 30. rokoch 20. storočia všeobecne považovať za hlavné vysvetlenie procesu evolúcie a v súčasnosti tvorí základ modernej evolučnej teórie.

white concrete statue of a man
Autor tejto fotografie je Hulki Okan Tabak

V modifikovanej podobe zostáva Darwinov vedecký objav základom biológie, pretože poskytuje zjednocujúce logické vysvetlenie rozmanitosti života. Jeho kniha O pôvode druhov z roku 1859 ustanovila evolúciu na základe spoločného pôvodu ako dominantné vedecké vysvetlenie diverzifikácie v prírode. Vývojom človeka a pohlavným výberom sa zaoberal aj v knihách The Descent of Man a Selection in Relation to Sex, po ktorých nasledovala kniha The Expression of the Emotions in Man and Animals. Na znak uznania Darwinovho prvenstva bol jedným z piatich britských osobností 19. storočia, ktoré neboli kráľovskými osobnosťami, no napriek tomu mu bol udelený štátny pohreb.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci bol taliansky polyhistor. Bol odborníkom na matematiku, inžinier, vynálezca, anatóm, maliar, sochár, architekt, botanik, hudobník a spisovateľ. Leonardo bol často označovaný za archetyp „renesančného človeka“, muža, ktorého zdanlivo nekonečná zvedavosť sa vyrovnala len jeho vynálezcovským schopnostiam. Leonardo je uctievaný pre svoju technologickú vynaliezavosť.

Mona Lisa painting
Autor tejto fotografie je Eric TERRADE

Vytvoril koncepciu helikoptéry, tanku, koncentrovanej slnečnej energie, kalkulačky, dvojitého trupu a načrtol základnú teóriu tektoniky dosiek. Pomerne málo z jeho návrhov bolo skonštruovaných alebo dokonca uskutočniteľných počas jeho života. Napriek tomu niektoré z jeho menších vynálezov, ako napríklad automatický navíjač cievok a stroj na testovanie pevnosti drôtu v ťahu, vstúpili do sveta výroby bez ohlasu. Ako vedec výrazne posunul stav poznania v oblasti anatómie, stavebného inžinierstva, optiky a hydrodynamiky.

Nikola Tesla 

Tesla bol srbský inžinier a vynálezca, ktorý sa často označuje za najvýznamnejšieho vedca a vynálezcu modernej doby, muža, ktorý „vrhol svetlo na tvár Zeme“. Je známy najmä vďaka mnohým revolučným príspevkom v oblasti elektriny a magnetizmu na konci 19. a začiatku 20. storočia. Teslove patenty a teoretické práce vytvorili základ moderných systémov striedavého elektrického prúdu (AC) vrátane polyfázových rozvodov elektrickej energie a motora na striedavý prúd, ktorými pomohol naštartovať druhú priemyselnú revolúciu.

the big bang theory dvd
Autor tejto fotografie je Marija Zaric

Súčasní životopisci Teslu považujú za „otca fyziky“, „muža, ktorý vynašiel dvadsiate storočie“ a „patróna modernej elektriny.“ Okrem práce v oblasti elektromagnetizmu a elektromechaniky Tesla v rôznej miere prispel k vytvoreniu robotiky, diaľkového ovládania, radaru a informatiky a k rozšíreniu balistiky, jadrovej fyziky a teoretickej fyziky. V roku 1943 mu Najvyšší súd Spojených štátov amerických priznal zásluhy za vynález rádia. Mnohé z jeho úspechov sa s istými kontroverziami využívali na podporu rôznych pseudoved, teórií UFO a raného okultizmu New Age.

Albert Einstein

Albert Einstein, nemecký fyzik, je známy najmä svojou teóriou relativity a konkrétne teóriou ekvivalencie hmotnosti a energie, vyjadrenou rovnicou E = mc2. Einstein dostal v roku 1921 Nobelovu cenu za fyziku „za zásluhy o teoretickú fyziku a najmä za objav zákona fotoelektrického javu. Medzi Einsteinove početné príspevky k fyzike patrí jeho špeciálna teória relativity, ktorá zosúladila mechaniku s elektromagnetizmom. Jeho všeobecná teória relativity mala rozšíriť princíp relativity na nerovnomerný pohyb a poskytnúť novú teóriu gravitácie.

love is the answer painting
Autor tejto fotografie je Hannes Richter

Medzi jeho ďalšie príspevky patria pokroky v oblasti relativistickej kozmológie, kapilárneho pôsobenia, kritickej opalescencie, klasických problémov štatistickej mechaniky a ich aplikácie na kvantovú teóriu, vysvetlenia Brownovho pohybu molekúl, pravdepodobnosti atómových prechodov, kvantovej teórie monoatomárneho plynu, tepelných vlastností svetla s nízkou hustotou žiarenia (čo položilo základy fotónovej teórie), teórie žiarenia vrátane stimulovanej emisie, koncepcie jednotnej teórie poľa a geometrizácie fyziky. Einstein publikoval viac ako 300 vedeckých prác a viac ako 150 nevedeckých prác. Fyzikálna komunita si Einsteina váži a v roku 1999 ho časopis Time vyhlásil za „Osobnosť storočia“. V širšej kultúre sa meno „Einstein“ stalo synonymom génia.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.