Hovoria im aj doktori smrti, najznámejšie prípady, kedy pracovníci nemocníc pomohli svojim pacientom na druhý svet

9445

V Taliansku zadržali zdravotnú sestru, ktorú obvinili zo zabitia trinástich pacientov v nemocnici v Toskánsku. Pri tejto príležitosti vám prinášame výber známych prípadov vrážd v zdravotníctve, ktoré sa stali vo svete.

6. október 1960

Zdroj: wikimedia common

Súd rozhodol o treste smrti pre zdravotnú sestru Máriu Fikáčkovú, ktorá na prelome 50. a 60. rokov v Československu vraždila novorodencov v nemocnici v meste Sušice. Deti zabíjala úderom do mäkkej časti lebky novorodenca, ide o miesto, kde jednotlivé kosti nie sú pevné zrastené. Motívom jej konania bola nenávisť k plačúcim deťom. Policajtom sa Fikáčková priznala k najmenej desiatim vraždám, dokázané jej boli dve a dva prípady ublíženia na zdraví. V apríli 1961 bola popravená.

13. apríl 1999

Zdroj: wikimedia common

Americký patológ Jack Kevorkian, ktorý je asi najznámejším človekom spájaným s eutanáziou, bol odsúdený kalifornským súdom za zabitie a poslaný do väzenia na desať rokov. Muž prezývaný Doktor Smrť údajne pomohol asi 130 nevyliečiteľne chorým ľuďom zomrieť. V roku 2007 bol zo zdravotných dôvodov podmienečne prepustený na slobodu a o štyri roky neskôr zomrel vo veku 83 rokov.

31. január 2000

Zdroj: wikimedia common

Britský lekár Harold Shipman bol odsúdený za vraždu pätnástich pacientok na niekoľkonásobné doživotie. Shipman, ktorý v januári 2004 spáchal vo väzení samovraždu, mohol podľa posledných skúmaní zavraždiť až 355 ľudí. On sa však k svojim činom nikdy nepriznal a dôvod, pre ktorý tak činil nebol nikdy objasnený.

28. január 2005

person's hand in shallow focus
Photo od Danie Franco na Unsplash

Švajčiarskeho ošetrovateľa Rogera Andematta, ktorého usvedčili z usmrtenia 22 osôb počas rokov 1995 až 2001, odsúdil tribunál v Luzerne na doživotné väzenie. Zabíjal predovšetkým staré ženy – či už u nich doma alebo v domovoch dôchodcov. Buď im dával vysoké dávky liekov na upokojenie, alebo ich zadusil vankúšom.

29. jún 2007

Zdroj: wikimedia common

Za sériu vrážd pacientov na nemeckej klinike Charité uložil súd v Berlíne doživotný trest zdravotnej sestre Irene B., ktorá od júna 2005 do októbra 2006 usmrtila predávkovaním liekmi päť chorých ľudí.

21. február 2008

Zdroj: wikimedia common

Na doživotný pobyt za mrežami bol za niekoľko vrážd odsúdený bývalý zamestnanec nemocnice v českom Havlíčkovom Brode Petr Zelenka. Podaním lieku heparín pripravil o život sedem pacientov a ďalších desať osôb sa zavraždiť pokúsil. Podľa polície mal Zelenka na svedomí ešte ďalšie tri vraždy a jeden pokus, pretože už ale nemohol dostať vyšší trest, polícia ho ďalej nestíhala.

8. január 2015

Zdroj: wikimedia common

Nemecký ošetrovateľ Niels Högel sa pred súdom priznal k vražde tridsiatich pacientov, ktorých zabil na klinike v Delmenhorste na severe krajiny v rokoch 2003 až 2005. V marci ho odsúdili na doživotie. Súd v Oldenburgu muža odsúdil za pokus o vraždu už v roku 2008 pôvodne na sedem a pol roka do väzenia.

31. marec 2016

woman in teal shirt wearing white mask
Photo od SJ Objio na Unsplash

Talianska polícia zadržala zdravotnú sestru podozrivú zo zabitia trinástich pacientov v nemocnici v toskánskom meste Piombino. Obete boli hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti a trpeli rôznymi ochoreniami. Žena údajne pacientov zabila tak, že im podala lieky, ktoré im neboli určené.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre