Ako nakupovať elektroniku online a nepopáliť sa?

259

Kedže sa blížia vianočné sviatky a elektronika je určite jeden z najobľúbenejších darčekov pod stromček vôbec. Online nakupovanie sa už prestáva pomenovávať ako „trend“ ale začína byť štandardom. No spolu s tým ako popularita nakupovania online rastie, rovnako rastú aj riziká a podvodné praktiky . Ako sa teda zorientovať pri výbere obľúbenej elektroniky a nestratiť pri tom hlavu?

online-nakupovanie
1.Využívajte známe webstránky.

Je síce pravda, že ak pôjdete po overených značkách možno si za istotu „priplatíte“ ale na druhej strane ste pod overeným predajcom, ktorý už čo to úspešne doručil. Preto je výhodou nakupovať u známych a overených stránkach alebo sa riadiť podľa užívateľských recenzií eshopov. Medzi overené eshopy patria napríklad stránky ako Alza.sk alebo Hej.sk.

2. Nakupujte cez zabezpečené stránky.

Webstránky známych predajcov majú už dávno takzvané SSL certifikáty. Tieto certifikáty vám zaručia, že platba vašou kartou bude bezproblémová a nepopálite sa. Nikdy nekupujte u predajcu, ktorý nemá minimálne platobnú bránu zabezpečenú cez SSL.

3. Nechajte o sebe čo najmenej informácií.

Nie vždy musíte vypĺňať pri nakupovaní vaše rodné číslo alebo dátum narodenia. Ak to predajca nevyžaduje nechajte si to radšej pre seba. Vždy vyplňte len to, čo je naozaj nevyhnutné pre váš nákup a aby vaša zásielka bola bezproblémovo doručená.

 

4. Platíte kartou? Sledujte si účet.

Nečakajte na výpis účtu, ktorý k vám dorazí na konci mesiaca. Ak platíte platobnou kartou alebo kreditkou kontrolujte si stav vášho účtu aspoň raz týždenne prípadne majte zapnuté sms notifikácie. Ak by sa náhodou niečo stálo o 30 dní môže byť už neskoro. Musíte reagovať rýchlo .

5. Majte zabezpečený PC.

Nie vždy sa podvodníkom podarí vás vybieliť priamo cez web. Niekedy sa potrebujú dostať priamo do vášho počítača . V tom prípade musíte mať váš PC zabezpečený. Odporúčame využívať antivírusové programy ako Avast alebo Avira.

 

6. Využívajte zľavy a kupóny.

Výhodou online nakupovania je mimo pohodlie a efektivitu aj cena tovaru. Online eshopy často využívajú rôzne akcie ako nalákať, čo najviac zákazníkov, tak prečo sa toho nechopiť? Pravidelne sledujte e-maily od známych eshopov, prípadne obodbia ako Black Friday alebo povianočné výpredaje . Výbornou možnosťou je využívanie kupónov . Na internete sú dostupné stránky, ktoré ponúkajú napríklad alebo . Neváhajte a využite ich.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre