Napredujú bleskovým tempom. V Číne udelili veľké množstvo patentov na vynálezy

74

V posledných mesiacoch sme svedkami náhleho vzostupu počtu udelených patentov v Číne. Čo sa skrýva za touto dramatickou zmenou? Prekvapivé čísla a dynamika technologických inovácií nám môžu poskytnúť dôkladnejšie pochopenie.

Zdroj Li Yang

Rekordné obdobie

Podľa správy Čínskej národnej správy a China Daily pre duševné vlastníctvo bolo medzi januárom a aprílom tohto roka v Číne udelených viac ako 362 000 vynálezových patentov. Tento počet predstavuje nárast o 43,42 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Dominancia podnikov

Zaujímavosťou je, že najväčší podiel na tomto náraste majú podnikové patenty. Tie vykázali najvyšší medziročný rast v porovnaní s univerzitami, výskumnými inštitúciami a jednotlivcami. Tento fakt naznačuje, že čínske podniky výrazne investujú do výskumu a vývoja, aby si zabezpečili konkurenčnú výhodu na trhu.

Čína na čele patentovej scény

Do konca roku 2023 mala Čína približne 4,02 milióna domácich platných patentov na vynálezy. To ju robí prvou krajinou na svete, ktorá má viac ako 4 milióny platných domácich patentov. Tento úspech je výsledkom silných inovačných schopností a systematického prístupu k ochrane duševného vlastníctva.

Patentny s vysokou hodnotou

Podľa správy viac ako 40 percent všetkých udelených patentov tvoria patenty s vysokou hodnotou. Toto vysoké percento naznačuje, že čoraz viac čínskych vynálezcov a spoločností sa zameriava na vytváranie technologicky pokročilých a komerčne životaschopných riešení.

Čo môžeme očakávať ďalej?

Rýchly nárast počtu patentov v Číne nebude mať len lokálny dopad. Tento trend bude mať globálne dôsledky, najmä čo sa týka technologickej konkurencie a inovácií. Ako sa budú ďalej vyvíjať čínske technologické sektory, môžeme očakávať ešte intenzívnejšiu súťaž na medzinárodnej scéne.

 

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre