Následky dlhodobého nosenia vysokých topánok – sú vážnejšie ako ste si mysleli!

211

Ženy stále s obľubou nosia vysoké podpätky. Ide o znak elegancie a ženskosti, takže aj keď sa trendy každým rokom menia, isté náležitosti a symboly zostávajú zachované. Čo ale na vysoké podpätky hovoria lekári? Sú bezpečné alebo predstavujú pre ženské telo zlo? 

Hľadali sme odpovede nielen na tieto otázky a zostali sme nemilo prekvapení. Ako sa hovorí – pre krásu sa trpí, je tu ale otázka či to vôbec stojí za to. Takže, predtým ako si obujete vysoké topánky, myslite na následky. Niekedy nie je zlé podpätky nahradiť ich balerínami alebo teniskami.

Teraz vám predstavíme zdravotné komplikácie, ktoré sa s vysokými podpätkami spájajú. Je to naozaj celé pravda! 

Skracujú lýtkové svaly

woman in black leather peep toe heeled shoes
Autor fotografie je Femme Spirit

Opticky si síce vďaka nim nohy aj celú postavu predĺžite, no vo výsledku to časom bude mať úplne opačný efekt – dôjde k skráteniu lýtkových svalov. Pri chôdzi na vysokých topánkach sú totiž nadmieru zaťažované Achillove šľachy, ktoré sú takým “pokračovaním” lýtkových svalov. Pri dlhodobom a intenzívnom napínaní, dochádza k celkovému skráteniu. 

Môžu viesť k predčasnej osteoartritíde

person wearing distressed blue denim jeans inside room
Autor fotografie je Imani Bahati

Osteoartritída je typ ochorenia kĺbov, ktoré vzniká, keď sa chrupavka okolo kĺbov opotrebovala natoľko, že sa začala opotrebovávať aj kosť pod ňou. To vedie k opuchu kĺbu, stuhnutiu a bolesti, čo sa prejaví zníženým rozsahom pohybu.

Dlhodobé nosenie vysokých podpätkov môže nepriamo vyústiť do osteoartrózy viacerých kĺbov členka a nohy. Obzvlášť náchylné sú kolená.

Negatívne vplývajú aj na chrbticu 

Zdroj: unsplash

Okrem bolesti chrbta v dolnej časti chrbtice a posunutým stavcom tu hrozí aj chronický stav týkajúci sa miechového nervu nazývaný foraminálna stenóza. Stavce sa totiž skladajú z oblúku, ktorý uzatvára miechový kanál. A tu je dôležitý tvar oblúku, pretože pri jeho deformácií (ku ktorej dochádza vplyvom nosenia vysokých topánok) môže dôjsť k stlačeniu a poškodenie nervov, ktoré tade vychádzajú (napríklad sedací nerv). Toto poškodenie môže spôsobiť celý rad nepríjemných a bolestivých symptómov, ako je vystreľujúca bolesť, necitlivosť, brnenie, svalová slabosť, kŕče, ktoré prechádzajú celými nohami. 

Ovplyvňujú samotné chodidlo

Plantárna fasciitída postihuje chodidlo a spôsobuje bolesť v päte a v spodnej časti chodidla. Je to dôsledok vzniku mikrotrhlín vo väzive, rozpadom kolagénu a následným zjazvením. Často sa táto porucha vyskytuje u športovcov, ktorí behajú dlhé trate, ale i u žien, ktoré často nosia vysoké podpätky.

Prispievajú k vzniku kŕčových žíl

Zdroj: shutterstock

Nejde len o kozmetický dôsledok, ako by si niekto mohol myslieť. V skutočne môžete pociťovať nepríjemné pálenie a svrbenie. Kŕčové žily sú na prvý pohľad viditeľné zhluky žíl, ktoré môžu, ale nemusia prominovať nad povrch kože. To čo ale nevidíme, je obmedzený krvný obeh. Pri nosení vysokých topánok sa zvyšuje krvný tlak, čo môže zaťažiť srdcové chlopne. 

Zmenia prirodzenú chôdzu 

four woman wearing assorted heels
Autor fotografie je Kris Atomic

Nosenie vysokých podpätkov zmení spôsob akým chodíte. Vaša chôdza bude neistá, pretože sa vám zmení ťažisko tela. Vo vysokých topánkach totiž robíte malé kroky s rýchlejšou frekvenciou. Zároveň môžete mať vplyvom neprirodzeného postoju a pohybu vo vysokých topánkach poškodené nervy a takisto tu hrozí vyššie riziko zarastania nechtov. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre