Metaforický zákon akcie a reakcie – prípady, kedy zlé rozhodnutie malo naozaj desivé následky

7957

Všetci robíme chyby. Sú absolútne bežnou súčasťou života každého jedného človeka. Niekedy nám dokážu poriadne zavariť, no v konečnom dôsledku pre nás predstavujú aj možnosť rásť a poučiť sa. Niekedy sú následky chýb zanedbateľné, inokedy to môže byť naozaj vážne. 

Zaujímali by vás príklady, kedy to naozaj mohlo drasticky zmeniť chod života človeka alebo dejín? Nech sa páči, tu je niekoľko skromných, pravdivých a tak trochu aj desivých príbehov. 

Chlapec zjedol slimáka, na čo zostal paralyzovaný

1002740225 photo u 467799265
Zdroj: ranker.com

Ako inak by sa mohol začať príbeh, než popíjaním vína mládežou, ktorej súčasťou bol aj 19-ročný Sam Ballard. Aby to však nebolo málo, Sam prišiel s geniálnym nápadom! Uvidel na podlahe zadnej terasy slimáka, a tak sa spýtal či ho má zjesť. Jeho kamaráti mu s nadšením pritakávali, a tak ani nezaváhal a slimáka si vložil do úst a hneď prehltol, ani sa neobtažoval s prežúvaním. 

Čoskoro sa ale Sam začal cítiť zvláštne a nesvoj, čo spočiatku pripisoval konzumácii alkoholu, keď ale na druhý deň začal pociťovať intenzívnu bolesť nôh, jeho matka mala zlú predtuchu – bála sa totiž, aby jej syn nemal sklerózu multiplex.

Lekári ju však pomerne skoro vylúčili a prišli na pravú príčinu Samovych problémov – slimák, ktorého prehltol mal v sebe pľúcne červy. Tie, keď sa dostanú do tráviaceho traktu človeka, tak namiesto toho, aby vyšli trusom von sa, dostanú do krvných ciev a odtiaľ do mozgu, kde spôsobia zápal – takzvanú eozinofilnú meningitídu. 

Aj napriek tomu, že väčšina zaznamenaných prípadov nemá ťažký priebeh, Sam také šťastie nemal. Upadol do 420 dňovej kómy, pričom po prebudení bol úplne paralyzovaný, ešte aj kŕmený bol pomocou sondy. Čo je ale ešte horšie? Na následky zranení napokon zomrel.

Okamih frustrácie basketbalového hráča viedol k paralýze

sddefault
Zdroj: youtube

Celé sa to odohralo v roku 1993 na majstrovstvách v Grécku. Srbský basketbalista Slobodan Jankovič vedel, že stávky sú vysoké, keďže jeho tím Panionios z Atén bojoval so štvorbodovým mankom v štvrtej štvrtine proti Panathinaikosu. No vrchol bol, keď mu rozhodca odpískal piaty faul, kvôli ktorému musel opustiť hru. 

Prirodzene sa nahneval a v návale zlosti si začal udierať hlavu o cementový stĺp. Prestal, až keď nebol schopný udržať sa na nohách a spadol do kaluže vlastnej krvi. Ešte predtým než upadol do bezvedomia stihol zdravotníkom povedať, že od pása nadol nič necíti. 

Lekári zistili, že si údermi spôsobil zlomeniny krčných stavcov s ireverzibilným poškodením miechy, ktoré mu spôsobilo onú paralýzu. A to všetko len pre krátku chvíľu nezvládnutého hnevu. 

Vodič kamiónu si krátil čas na zoznamke, o život prišli traja ľudia 

kamionista
Zdroj: shutterstock

Tento incident sa odohral len celkom nedávno – v júli 2021. Vodič nákladného auta prepravoval hnojivo cez grófstvo Durham v Spojenom kráľovstve, no a namiesto toho, aby sa plne venoval riadeniu vozidla a sledovaniu diania na cestnej premávke, si prezeral zoznamovacie webové stránky. To spôsobilo, že jeho jazda nabrala veľmi chaotický charakter. Celých 40 minút bola vodičova pozornosť zameraná na predmet záujmu mimo riadenia vozidla. V tom však prešiel do protismeru a zrazil sa s protiidúcim vozidlom. Jeho návez vzplanul a o život prišli až traja ľudia. Onut, ako sa volal šofér, sa pred svedkami a neskôr i pred rodinnými príslušníkmi priznal. Odsúdili ho na osem rokov väzenia, pričom po prepustení mu má plynúť lehota zákazu šoférovania po dobu 10-tich rokov. 

Futbalová hviezda skórovala do vlastnej brány, čo sa nestretlo s pochopením

escobar
Zdroj: flickr

Majstrovstvá sveta v roku 1994, Spojené štáty proti Kolumbii. Kolumbia bola jasným favoritom, no i tak sa ocitla v ohrození a zápas so Spojenými štátmi bol naozaj napínavý a plný prevratov.

Kolumbijčan Andrés Escobar, známy vďaka svojmu pokojnému vystupovaniu a čistému štýlu hry, bol aj tentokrát pripravený zaujať na hracej ploche svoje miesto obrancu. Čo sa ale nestalo! V 34. minúte prvého polčasu Escobar odvrátil v šestnástke pokus amerického hráča Johna Harkesa o center z ľavého krídla, no loptu nešťastne kopol priamo do vlastnej brány.

Spojené štáty nakoniec vyhrali 2:1 a Kolumbia bola vyradená z turnaja. Asi si viete predstaviť, akí nahnevaní museli byť fanúšikovia z Kolumbie. Preto Escobarovi neodporúčali hneď sa vracať domov, no on v tom nevidel žiaden problém ani riziko.

Krátko po návrate domov strávil noc s kamarátmi popíjaním alkoholu. To sa však neskončilo ani náhodou šťastne. Escobara totiž šesťkrát strelil do hlavy osobný strážca mocného drogového kartelu Humberto Castro Muñoz. Ten sa k činu priznal, na čo ho odsúdili na 43 rokov väzenia, no po 11 rokoch bol prepustený za dobré správanie. Špekulovalo sa, že ho zabili kvôli stávkam, ktoré on pokazil. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.