Navštevujete verejné toalety? Toto by ste mali pre vlastnú bezpečnosť a zdravie vedieť

3913

Používanie verejnej toalety je zriedkakedy čistý a príjemný zážitok. Ale keď príroda volá, musíte využiť akékoľvek možnosti, ktoré máte po ruke. Aby sa však táto skúsenosť stala aspoň trochu únosnejšou, často ľudia zakrývajú záchodovú dosku toaletným papierom, aby tak zabránili preniknutiu mikróbov na pokožku. Niektoré výskumy však naznačujú, že to nemusí byť práve ten najlepší spôsob. Ponúkame vám preto hneď niekoľko dôvodov prečo a dozviete sa aj ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.

Všade sú baktérie

1 34

Zakaždým, keď spláchneme toaletu, sa fekálne baktérie dostanú do vzduchu predtým, ako sa usadia na všetkých predmetoch v blízkosti toalety. Baktérie nájdete na záchode, stenách, kľučkách dverí a dokonca aj na kotúčoch toaletného papiera. Papier veľmi dobre absorbuje vlhkosť a je to tak skvelé prostredie pre množenie sa baktérií. Takže v konečnom dôsledku, keď zakryjete toaletnú dosku toaletným papierom skôr, ako si naň sadnete, v podstate len zakrývate kontaminovaný povrch ešte kontaminovanejším materiálom.

Na niektorých verejných toaletách sú kotúče toaletného papiera chránené plastovým štítom práve kvôli baktériám. Šíreniu baktérií sa dá zabrániť, ak spláchnete záchod s vekom dole.

Dosky nie sú také špinavé, ako sa môže zdať

Je prekvapujúce, že toaletné dosky sami o sebe nie sú najšpinavšie miesta v rámci toalety. Mikrobiológ Charles Gerba je presvedčený, že najviac obchytané povrchy predstavujú najväčšiu hrozbu. Napríklad, ľudia sa častejšie dotýkajú kľučiek, umývadiel a toaletných papierov, pričom na ne takto položia ďalšie mikróby. Pokiaľ ide o toalety, zriedka prichádzajú do priameho kontaktu s kožou alebo s akoukoľvek inou časťou nášho tela a mnoho ľudí ich pred použitím utrie.

Obkladanie toaletným papierom nepomôže

Takto umiestnený toaletný papier nezníži vaše šance na kontamináciu. Neslúži ako ochranná vrstva, pretože už bola kontaminovaná rovnakými mikróbmi a pravdepodobne sa jej dotkli aj ostatní ľudia. Namiesto toho môžete nosiť hygienické vreckovky a používať ich na zakrytie dosky, aby ste potenciálne znížili počet baktérií, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou. Ak ich ale nemáte po ruke, je najlepšie nedotknúť sa dosky vôbec.

2 34

Napriek všetkému je veľmi ťažké niečo chytiť z toaletnej dosky

Je pravda, že kúpeľne sú plné baktérií, ale nemusíte byť paranoidní. Ak je váš imunitný systém zdravý a silný a dodržiavate jednoduché hygienické pravidlá, je len veľmi malá šanca, že sa niečim nakazíte. Väčšina vírusov a baktérií dokáže prežiť na toaletnej doske iba na krátku dobu. Okrem toho existuje len malé riziko infekcie v prípade, že sa baktérie dostanú priamo do vášho uretrálneho alebo genitálneho traktu.

Ako bezpečne používať verejnú toaletu

Ako sme napísali, je dosť ťažké chytiť akúkoľvek chorobu či vírus na verejnej toalete v prípade, že budete postupovať podľa týchto jednoduchých hygienických pravidiel:

– Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú si treba zapamätať, je správne si umyť ruky. Opláchnutie rúk vodou nie je tou najlepšou voľbou. Musíte použiť mydlo a umývať si ruky aspoň 20-30 sekúnd. Ak nemáte k dispozícii žiadne mydlo, použite aspoň dezinfekčný prostriedok na ruky.

– Po umytí rúk sa nedotýkajte kohútika. Použite obrúsok alebo toaletný papier, aby ste zabránili vniknutiu mikróbov späť na ruky.

– Neukladajte si veci na podlahu ani do blízkosti umývadla. Je lepšie, keď ich vám niekto môže držať pokiaľ vás vonku čaká.

– Ak je to možné, nedotýkajte sa holými rukami ničoho na toalete. Ak sa ale chytíte, tak v žiadnom prípade sa bez umytia rúk nedotýkajte úst, očí či tváre.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. Takže toaletní papír je ještě kontaminovanější než záchodová deska, a proto jej máme použít na kohoutek poté, co si umyjeme ruce?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.