5 nebezpečných internetových a tínedžerských výziev, ktoré vyvolali rozruch

476

Popkultúra už dávno dokázala, že tínedžeri často ako prví prijímajú a odmietajú trendy a módne výstrelky. Tínedžeri v priebehu desaťročí prišli s poriadne divokými nápadmi a tínedžerské výzvy sa koncom 90. rokov 20. storočia a začiatkom 21. storočia len zhoršili v dôsledku kontroverzie, ktorú po nich vyvolali virálne médiá. Zdá sa, že niektoré populárne trendy, ako napríklad želé náramky s nebezpečným skrytým významom a šnupanie cukríkov, boli značne prehnané, iné však boli až smrteľne nebezpečné.

Želé sexuálne náramky

Začiatkom roku 2000 sa želé náramky, ktoré boli populárne v 80. rokoch, vrátili do módy – a to s úplne novým (údajným) významom. Povrávalo sa, že tínedžeri ich nosili, aby signalizovali, na ktorých typoch sexuálnych aktov sa zúčastnia, ak im niekto náramok úspešne odlepí od zápästia, pričom každá farba znamenala iný typ intimity. Oranžový alebo fialový náramok signalizoval bozk. Červený náramok znamenal, že osoba dostane tanec na kolenách, modré náramky predstavovali orálny sex a čierne náramky znamenali pohlavný styk. Používali sa aj iné farby a odtiene.

person wearing gold-colored analog watch with black strap
Autor tejto fotografie je Christy Ash

Školské obvody a znepokojení rodičia sa rozčúlili a prinútili školy po celej krajine zakázať náramky, pretože sa rozšírili fámy o ich temnom význame. V niektorých prípadoch, ako napríklad v Huntsville v Texase, niektorí rodičia odobrali svoje deti zo škôl, ak ich okresy nezaviedli zákaz. Nikdy sa neobjavili žiadne jednoznačné dôkazy o tom, že tínedžeri nosili módne ozdoby na zápästie špeciálne na poskytovanie a prijímanie sexuálnych služieb.

Tampóny namočené vo vodke

Hoci prvé zaznamenané obavy týkajúce sa netradičného alternatívneho použitia tampónov sa objavili v roku 1999, fámy o tom, že ženy namáčajú tampóny pred ich vložením do alkoholus cieľom opiť sa – kolujú pravdepodobne oveľa dlhšie. Dokumentácia o konkrétnych prípadoch tejto praktiky neexistuje a panika okolo fámy nezohľadňuje, aké nepravdepodobné je úspešné zavedenie tampónov po namočení do tekutiny. Keď redaktorka blogu Danielle Crittendenová experimentovala s možným trendom, zistila, že vystavenie vagíny alkoholu je aj neuveriteľne bolestivé.

white oval medication pill on teal surface
Autor tejto fotografie je Natracare

Ak by sa tieto prvé dva problémy podarilo nejako obísť, tínedžerky by tento proces s najväčšou pravdepodobnosťou aj tak nepovažovali za uspokojivý. Keďže tampóny pojmú len časť tekutiny, nedosiahli by viac ako mierne vzrušenie, ktoré poskytuje jeden miešaný drink.

Jedenie kapsúl na pranie

Deti mladšie ako 5 rokov často videli žiarivé farby kapsúl a ich tvar na zahryznutie a zamenili si ich za cukríky. Myšlienka, že kapsule vyzerajú ako chutné cukríky, sa stala akýmsi internetovým vtipom. Napriek tomu sa tento trend dostal do hlavných médií až vtedy, keď si tínedžeri uvedomili možnosť virálneho šírenia a získavania miliónov zobrazení. Po tom, čo YouTuber Aaron Swan vytvoril prvú oficiálnu „Tide Pod Challenge“ tým, že 7. januára 2018 zverejnil video, v ktorom jedol farebný prací prostriedok, ostatní YouTuberi ho rýchlo nasledovali – v nádeji, že dosiahnu rovnaký počet zobrazení.

blue and white rose flower
Autor tejto fotografie je Erik Binggeser

Žiaľ, mnohí tínedžeri si neuvedomili, že niektorí influenceri sociálnych médií to robia len preto, aby na svoje účty pritiahli viac očí, a oni a ich rovesníci začali brať výzvu vážne. Spravodajské kanály začali hlásiť masívny nárast prípadov otravy pracím prostriedkom medzi tínedžermi. Koncom januára 2018 sa zdalo, že spravodajské kanály prestali informovať o konzumácii kapsúl na pranie rovnako náhle, ako začali, a hystéria sa upokojila. Pre zaujímavosť, konzumácia pracieho prášku môže spôsobiť zvracanie, stratu vedomia, zástavu srdca a dokonca aj smrť.

Škoricová výzva

Pravidlá škoricovej výzvy sú pomerne jednoduché – účastníci sa testujú, či dokážu za menej ako minútu skonzumovať celú lyžicu škorice bez toho, aby sa napili vody. Táto výzva, spopularizovaná prostredníctvom virálnych videí na YouTube a iných sociálnych médiách, je takmer nemožná. Napriek tomu, že škorica je relatívne neškodné korenie, jej užívanie v masových dávkach môže spôsobiť rôzne problémy. Obsahuje celulózu, ktorá sa v tele len tak ľahko nerozkladá. Keďže niektorí mladí ľudia prehltli niekoľko lyžičiek naraz, možnými vedľajšími účinkami boli dávenie, dusenie a zvracanie.

a bowl of nuts and cinnamon sticks on a table
Autor tejto fotografie je Angelo Pantazis

V niektorých prípadoch mohla výzva spôsobiť tlak v hrudníku, krvácanie z nosa a pálenie úst a hrdla; okrem toho náhodné vdýchnutie škorice môže spôsobiť trvalé poškodenie pľúc. Jedna lyžička škorice obsahuje aj veľké množstvo kumarínu, ktorý môže spôsobiť poškodenie pečene a zvýšiť pravdepodobnosť vzniku niektorých druhov rakoviny. Americká asociácia toxikologických centier v USA zaznamenala v roku 2012 180 hovorov súvisiacich s touto výzvou, pričom 20 % z týchto prípadov si vyžiadalo lekársku pomoc. 13-ročný chlapec skončil v kóme v dôsledku výzvy a 4-ročné dieťa zomrelo po náhodnom požití veľkého množstva škorice.

Hra na dusenie

V priebehu rokov sa niektoré deti zúčastnili na „hre na dusenie“, pri ktorej jedna osoba dusí druhú, až kým takmer neomdlie alebo úplne nestratí vedomie, s cieľom dosiahnuť „high“, keď je mozog zbavený kyslíka. Je zrejmé, že je to neuveriteľne nebezpečné. Táto „hra“ môže byť (a bola) smrteľná.

woman in white and black crew neck t-shirt standing and smiling
Autor tejto fotografie je Brock Wegner

Nikto v skutočnosti nevie, ako často sa táto hra hrá a koľko detí mohlo zomrieť. Ešte v roku 2008 sa v celoštátnom odhade uvádzal počet úmrtí v dôsledku hry na škrtenie v rokoch 1995 až 2007 približne 82. Štúdia sa však opierala o správy z médií, ktoré sa nedali nezávisle overiť. A mnohé úmrtia, ktoré neboli uvedené v správach, mohli byť prehliadnuté.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.