Doprajete svojmu psiemu miláčikovi žuvaciu „kosť”? Môže ho to stáť život.

596

Zdá sa to možno malicherné, no verte mi, že je niekoľko desiatok, stoviek a možno i tisícok prípadov, kedy tento pomerne obľúbený pamlsok spôsobil smrť. Je naozaj nebezpečný a to z viacerých dôvodov, ktoré vám hneď objasníme.

Nehovoriac o tom, že tento pamlsok okolo mäsa poriadne ani nešiel. Neobsahuje vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu – konkrétne hovädzieho mäsa (priamo sušené mäso neobsahuje ani náhodou). Ide o surovú kožu (ktorá sa využíva ako vedľajší produkt kožiarskeho produktu).

Zdroj: flickr.com

Kože z dobytka sú dodávané z bitúnkov do garbiarní, kde sa spracúvajú. A to chemickým kúpeľom, aby sa zabránilo znehodnoteniu počas prepravy. Nikto predsa nechce kúpiť pokazený produkt, tobôž ak sa ani vzhľadom, vôňou či chuťou nepodobá originálu a mohol by uškodiť ešte omnoho viac.

Následne sa v garbiarni kože namočia do chemických roztokov alebo do vysoko toxického sulfidu sodného, ktorý zbavuje kožu chlpov a tuku.

Tu sa tiež koža rozdelí na dve vrstvy – vonkajšiu, ktorá sa používa na výrobu tovaru ako sú autosedačky, oblečenie, topánky, peňaženky a podobne a vnútornú vrstvu, ktorá sa spracováva za vzniku tejto obľúbenej nebezpečnej maškrty.

Zdroj: flickr.com

Vnútorná vrstva kože sa umyje a na rad prichádza bielenie v roztoku peroxidu vodíka alebo iných bielidiel, čím sa odstráni nepríjemný zápach kože.

Následne už dochádza k tvarovaniu, zafarbeniu a ďalším úpravám, ktoré majú za cieľ vytvoriť produkt s finálnym dizajnom. Keďže pamlsky pre psov, aby boli lákavé, by mali voňať, pridávajú sa rôzne príchute, vône. Na farbenie sa dokonca používa oxid titaničitý v podobe tenkej vrstvičky na povrchu. Konzervujú sa benzoanom sodným, čo je v podstate toxická látka, ktorá pomaly poškodzuje DNA buniek a spôsobuje celý rad ochorení.

Nakoniec máme ešte jednu nepríjemnosť – možno ste si všimli, že sa tieto pamlsky lepia. Áno naozaj sa používa látka podobná lepu, nakoľko sa pri testovaní zistila prítomnosť olova, arzénu, ortuti, soli chrómu, formaldehydu.

A to ešte nehovoríme o tom, že pri týchto dobrotách hrozí vášmu psovi aj udusenie, v prípade, že neodhadnete pomer veľkosti psa k maškrte (typicky malé plemená psov ako čivava).

person holding brown short coated dog
Photo od Jennifer Latuperisa-Andresen na Unsplash

Kupujte radšej svojim miláčikom kvalitné maškrty, alebo si jednoducho nájdite vhodné recepty a pripravte si ich sami doma. Stojí to síce čas, ale vo výsledku vás to vyjde lacnejšie a ste si vedomí toho, čo všetko, aké ingrediencie, ste použili.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre