Nechutné fakty týkajúce sa verejných bazénov. Po tomto možno zvážite ich návštevu

10322

Sezóna kúpania vo vonkajších bazénoch sa síce už skončila, ale nesmieme zabúdať ani na tie vnútorné kryté bazény. Veď kto z nás si nejde rád zaplávať aj počas zimy? Je to príjemná forma relaxu a aj veľmi dobrý spôsob ako sa udržiavať v kondícii.

Vo všeobecnosti sú ale verejné kúpaliská, čo sa týka hygieny, na veľmi slabej úrovni. A to, čo ste o nich počuli, je naozaj z veľkej časti pravda. Nechceme vás odhovárať od tejto formy aktívneho oddychu, len to stojí za zváženie, minimálne pri vašich nárokoch pri výbere miesta, kam sa rozhodnete si ísť zaplávať.

Nie každý sa pred vstupom do bazéna sprchuje

woman taking a shower
Photo od Laura Marques na Unsplash

Znie to absolútne neuveriteľne, ale je to naozaj tak. Možno nerozumiete tomu, aký dôvod na to majú a prečo nedodržujú základné pravidlá hygieny. Možno sa už tak extrémne nevedia dočkať plávania, alebo nemajú minútu nazvyš. Tak či onak so sebou do vody prinesú svoj prirodzený maz, pot a ďalšie nečistoty ľudského tela, ktoré úspešne zhoršujú kvalitu vodu a následne zdravie ľudí.

Plavci riskujú, že dostanú infekciu

Občas sa stane, že počas plávania prehltnete vodu, ktorá je ale znečistená pomerne veľkým množstvom rôznych baktérií, ktoré vám spôsobia celú škálu problémov. A každým rokom je to horšie a horšie.

Áno, ľudia sa občas do bazéna vymočia

woman floating on body of water
Photo od Haley Phelps na Unsplash

Áno, je to nesmierne nevhodné a nechutné a nie, netýka sa to len malých detí, ale bohužiaľ aj dospelých ľudí. Čo je však možno ešte zarážajúcejšie je fakt, že okrem rekreačných plavcov sa to bytostne dotýka aj elitných plavcov, ktorí sa účastnia súťaží.

V bazéne môžeme nájsť aj parazity

Cryptosporidum je jednobunečný parazit, ktorý spôsobuje hnačkové ochorenie kryptosporidiózu. Vo vonkajšom prostredí dokáže bez problémov prežiť až 10 dní a to dokonca aj vo vode upravenej chlórom, to znamená, že aj v dobre udržiavaných bazénoch sa človek môže nakaziť.

Plavci a výkaly

woman swimming under water
Photo od Jeremy Bishop na Unsplash

Podľa Centra pre kontrolu chorôb (CDC) priemerný plavec vylúči do vody v bazéne najmenej 0,14 gramu fekálií – zvyčajne počas prvých 15 minút po vstupe.

Voda v bazéne môže obsahovať rôzne chemikálie

Výskumníci z univerzity našli vo vode chemikálie, ktoré sa bežne používajú v repelentoch proti hmyzu, ďalšiu látku, ktorá sa využíva ako retardér horenia a tiež sa tu zistili stopy kofeínu. Nie zriedka sa zistili aj malé množstvá liečiv ako ibuprofén, naproxén a acetaminofén.

V odtokoch sa nachádzajú mnohé nechutnosti, napríklad aj tampóny

blue and black net with water droplets
Photo od Jonathan Borba na Unsplash

Pracovníci sa podelili o to, čo všetko našli pri čistení odtokov – od umelých nechtov až po mŕtve zvieratá ako myši alebo vtáky, cez rôzne náplaste, kondómy, špinavé plienky, tampóny, sklo. Ale tiež peňaženky, telefóny alebo prázdne tuby od opaľovacích krémov, tak aspoň že pred slnkom sa chránili.

Chlór nie je stopercentná záruka usmrtenia všetkých baktérií

Dokáže zabiť veľké množstvo širokej škály baktérií, ale ani zďaleka nie všetky, treba počítať s tým, že jeho použitie nezaručí sterilitu vody. Niektoré baktérie dokážu prežiť hodiny aj niekoľko dní.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre