Zopár šialených spôsobov, ako vás môže ovplyvniť nedostatok spánku

258

Spánok nemusí byť najvyššou prioritou na zozname úloh väčšiny ľudí, často je až na druhom mieste po práci alebo oddychu. Ľudia by si však možno mali rozmyslieť, či spánok odsunúť na druhú koľaj. Podľa odborníkov potrebujú osoby staršie ako 18 rokov na to, aby boli zdravé, minimálne sedem hodín spánku a mnohí dospelí túto dĺžku spánku nedodržiavajú. Bohužiaľ, niektoré zdroje uvádzajú, že „viac ako 30 % dospelých má denný spánkový dlh – keď spíte menej, ako vaše telo potrebuje – viac ako hodinu, pričom takmer 1 z 10 dospelých chýbajú každú noc dve alebo viac hodín spánku“. Spánok je životne dôležitý pre duševnú a fyzickú pohodu; jeho nedostatok môže mať vážne vedľajšie účinky. Prečítajte si preto zopár šokujúcich spôsobov, ktorými vás môže nedostatok spánku ovplyvniť!

Nedostatok spánku môže spôsobiť, že ľudia budú menej láskaví

Altruizmus, definovaný ako nezištná oddanosť blahu druhých, je životne dôležitý pre blaho spoločenstiev. Ľudská láskavosť je nevyhnutná pre rast a dlhovekosť spoločenstiev. Ak sa však miera nedostatku spánku bude naďalej zvyšovať, štedrosť môže byť v budúcnosti nedostatočná. V článku z časopisu Science News sa opisuje štúdia, ktorá analyzovala altruizmus účastníkov v závislosti od ich spánku. V štúdii sa zistilo, že „čím viac času účastníci strávili v posteli, čo je meradlom nedostatočného spánku, tým nižšie bolo ich skóre altruizmu. Tento pokles altruizmu platil tak pri porovnávaní jednotlivcov so sebou samými, ako aj pri spriemerovaní skóre v celej skupine.“ Hoci sa toto zistenie môže zdať triviálne, je dôležité si uvedomiť, ako mohli ľudské civilizácie prosperovať na základe spoločenstva a spolupráce. Veľkorysosť spôsobuje, že svet sa točí okolo, a teda aj dobrý spánok spôsobí, že svet sa točí okolo!

Zdroj Tom Parsons

Nedostatok spánku môže spôsobiť nárast hmotnosti a obezitu

Obezita a nedostatok spánku sú problémy verejného zdravia, ktoré z roka na rok narastajú a môžu spolu úzko súvisieť. V štúdii uverejnenej v Národnej knižnici medicíny sa zistilo, že „u osôb s krátkym trvaním spánku (menej ako 6 hodín) je 7,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať vyšší index telesnej hmotnosti“ a že „dospelí, ktorí spali 7,7 hodiny, mali najnižší BMI; tí s kratším a dlhším trvaním spánku mali postupne vyšší BMI.“ Žiaľ, so súvislosťou medzi nedostatkom spánku a obezitou sa spájajú aj dôkazy o tom, že obezita prispieva k nedostatku spánku. Ako sa uvádza v štúdii, obezita môže prispievať k obštrukčnému spánkovému apnoe, ktoré môže spôsobiť zúženie dýchacích ciest a v konečnom dôsledku môže spôsobiť zlý spánok. Preto je dôležité vyhnúť sa tomuto cyklu úplne a poriadne sa vyspať!

Zdroj Towfiqu barbhuiya

24 a viac hodín bez spánku môže spôsobiť halucinácie

Halucinácie sú desivé, keď si na ne spomenieme, a to z dobrého dôvodu. Halucinácie môžu vyzerať a pôsobiť reálne, ale sú to len vedľajšie produkty vášho mozgu. Ak sa teda chcete vyhnúť riziku halucinácií, kľúčový je správny odpočinok. V štúdii uverejnenej v Národnej knižnici medicíny sa zistilo, že po období straty spánku boli „u jedincov bez anamnézy psychiatrického ochorenia hlásené percepčné skreslenia a halucinácie“ a že „problémy so spánkom korelujú so zvýšenou frekvenciou psychotických porúch, ako sú halucinácie a bludné presvedčenia.“ Nestresujte sa však príliš, ak vám chýba kvalitný nočný odpočinok! Opísané halucinácie boli zvyčajne pozorované v extrémnych prípadoch nedostatku spánku, napríklad 24 až 48 hodín bez spánku. Stále je však dôležité mať na pamäti, že halucinácie sú rizikom vynechania príliš dlhého spánku!

Zdroj Ehimetalor Akhere Unuabona

Ospalá jazda môže mať rovnaké riziká ako jazda pod vplyvom alkoholu

Jazda pod vplyvom alkoholu je veľmi neprípustná a ide o všeobecne známe nebezpečenstvo. Ospalá jazda je však podceňovaným zabijakom! Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky odhaduje, že v roku 2017 „91 000 policajne hlásených nehôd zahŕňalo ospalých vodičov. Tieto nehody viedli podľa odhadov k 50 000 zraneným a takmer 800 úmrtiam“. V súvislosti s nárastom počtu nespavcov vo veku, keď sú vodičmi, začal úrad NHTSA vyvíjať úsilie na boj proti ospalej jazde. Poskytujú aj tipy, ako sa vyhnúť ospalému šoférovaniu. Hoci spánok je spôsob číslo jeden, ako sa vyhnúť ospalému šoférovaniu, je tiež užitočné vyhýbať sa šoférovaniu počas obdobia najväčšej ospalosti a uistiť sa, že si skontrolujete predpísané a voľnopredajné lieky. Takže keď si nabudúce sadnete za volant, uistite sa, že ste bez akejkoľvek ospalosti.

Zdroj Jaromír Kavan

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre