8 vecí, ktoré si musíte pamätať, keď sa na seba hneváte

458

Na každého to občas príde. Máte na seba nervy, kvôli niečomu, čo urobíte zle alebo naopak neurobíte. Je to normálne. Je však dôležité si zapamätať, že nikdy nesmiete byť na seba nahnevaný príliš dlho. Skresľuje to potom vaše vnímanie samých seba a znižuje to vaše sebavedomie. Všetci robíme chyby, sme leniví alebo občas vybuchneme na niekoho, koho máme veľmi radi. Ale sme predsa ľudia, nie roboti. Preto je to ľudská prirodzenosť nebyť zakaždým vo všetkom perfektní a nechať priechod emóciám alebo lenivosti. Keď váš hnev voči sebe bude trvať príliš dlho, spomeňte si na týchto 8 vecí.

Dávajte pozor na seba – polhcovanie

3 49
Zdroj: canva

Pokiaľ budete na seba príliš dlho nahnevaní, hrozí vám, že upadnete do akejsi seba – nenávisti. Je to toxická forma seba – sklamania a ste vtedy jednoducho znechutení zo svojich vlastných chýb. Zdá sa vám to extrémne? Tak si na to spomeňte najbližšie, keď sa vám niečo nepodarí. Nastane u vás proces seba – pohlcovania, kde sa zacyklíte do seba a negatívnych myšlienok o sebe. A to teda naozaj nerobí dobrotu. Majte sa pred tým na pozore. Z takýchto stavov sa potom veľmi ťažko dostáva.

Majte sa radi

4 32
Zdroj: canva

Je to jednoduché ako facka. Namiesto nekonečného fňukania a ľutovania sa, sa proste majte radi. Ešte lepšie. Ľúbte sa. Presne takí, akí ste. Žiadne falošné prilepšováky, ani žiadne filtre. Pripomeňte si, že za to stojíte a že ste skvelí. Je to najlepšie, čo môžete urobiť. Chyby budete robiť vždy. Toho sa nedá zbaviť. Ale sebaláska, ktorú budete pestovať, bude s vami celý život. A váš život bude krajší, budete celkovo spokojnejší a naplnenejší. Ľahšie sa vám budú zvládať chyby a problémy, čo nastanú a nemusíte prečítať zase 5 kníh o tom, ako znovu nadobudnúť sebavedomie. Myslíme, že je to výhra v každom smere.

Kontrolujte svoju náladu

5 39
Zdroj: canva

Hnev je veľmi komplikovaná emócia, pokiaľ neviete, čo s ňou. Ľudia sa celý život učí ako ho ovládať zvládať alebo z neho vyťažiť maximum. V prvom rade sa ale každý učí zvládať hnev na iných ľudí, na hnev, ktorý máme voči sebe väčšinou zabúdame. A ten môže byť oveľa drsnejší ako hnev na niekoho iného. Preto je dôležité naučiť sa ho kontrolovať a nájsť si spôsoby, ako ho čo najrýchlejšie utlmiť. Pokiaľ teda zase niečo vo svojom živote pokašlete a veľmi vás to vytočí, pokúste sa čo najskôr hnev skrotiť, aby neprerástol do seba – nenávisti.

Ste len človek

6 32
Zdroj: canva

Nikto a nič na svete nie je dokonalé. Ani vy. Je nám ľúto, ak ste si to náhodou o sebe mysleli, ale bohužiaľ, nie je to pravda. Preto by sme sa mali podľa toho chovať. Sme ľudia. Ľudia robia chyby. Patrí k jednej z našich charakteristických čŕt. Preto ich nesmiete brať tak tragicky. Máte na nich právo, takže nemajte nervy, že sa niečo nepodarilo kvôli vašej chybe. Kto nič nerobí, ani nič nepokazí. A zapamätajte si, že veľa vynálezov vzniklo vďaka chybe. Prečo by na seba tí vynálezci mali mať na seba nervy, keď vďaka chybe objavili niečo geniálne?

Nebuďte na seba takí prísni

7 34
Zdroj: canva

Ten váš večný vnútorný kritik vám sedí na ramene príliš často. Dajte si niekedy aj trochu pohov. Ak sa neustále vnútorne za niečo kritizujete, ničíte si v živote veľa pekných vecí. Okrem iného zabíjate aj svoju vlastnú motiváciu. A to predsa nechcete. Zapamätajte si, že váš vnútorný kritik je tam na to, aby vám pomohol. Nie aby vás ťahal dole. Má vás posúvať vpred, aby ste sa zlepšovali. Preto je potrebný. Ale pokiaľ váš neustále za všetko deptá,  asi je čas sa s ním vážne porozprávať.

Učte sa zo svojich chýb

8 18
Zdroj: canva

Túto vetu čítate a počúvate z každej strany. Je omieľaná dookola až príliš. V tomto prípade však môže byť vašou spásou. Keď naozaj neviete stráviť chybu, ktorú ste urobili a stále to vo vás vrie, skúste sa pozrieť na tú chybu z iného pohľadu a zistite, čo vás naučila alebo kam vás posunula, či kam by vás posunúť mohla. Keď takto zmeníte nastavenie svojej mysle, tak sa zo svojich chýb naučíte ešte oveľa viac a odpútate svoju pozornosť natoľko, že vás vnútorný hnev sa nenápadne rozpustí aj sám. Vaša osobnosť bude napredovať a danú chybu už neurobíte. Takže sa nemáte na čo hnevať.

Dobrý a zlý hnev

9 14
Zdroj: canva

Hnev je veľmi adrenalínová záležitosť. Rozbúši sa vám srdce, navrú sa vám žili na čele a máte pocit, že vybuchnete. Existuje však dobrý a zlý hnev a vy sa ich musíte naučiť rozlišovať, aby vás hnev ako taký nepohltil úplne. Ľudia pohltení hnevom potom robia šialené veci. Dobrý hnev rozpoznáte tak, že vďaka nemu sa z vás stáva lepší človek. Negatívny hnev z vás naopak robí posadnutého a zatrpknutého človeka. Je to veľmi tenký ľad, preto ich musíte rozlišovať. Jeden prichádza zo zdravých a druhý z nezdravých emócií. Môžu sa kľudne aj zmiešať. Vy ste tam na to, aby ste si urobili poriadok sami v sebe. Hnev vám má pomôcť k rozkvetu, nie k hnilobe.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.