8 nehygienických návykov, ktoré ľuďom v stredoveku pripadali normálne

1474

Hygienické normy sa menia z generácie na generáciu. Čo bolo kedysi normálne, dnes môže pôsobiť špinavonechutne. Táto zmena je často dobrá, lebo čistejšie postupy znižujú choroby, ktorým sa dá ľahko predísť. Stredovek však vzorom čistoty rozhodne nebol. Pozrime sa na niektoré nehygienické praktiky z tejto doby.

Zdroj Birmingham Museums Trust

V stredoveku sa nekúpali často

Koľkokrát denne sa sprchujete? Pravdepodobne viac než ľudia v stredoveku. Tí sa kúpali len každých niekoľko dní. Voda nebola vždy dostupná, takže sa často umývali v potokoch, jazerách alebo riekach. Bolo to riskantné, najmä pre neplavcov, a preto ľudia chodili aj do verejných kúpeľov.

Zdieľali vodu vo vani s ostatnými ľuďmi aj špinavú

Pravdepodobne by ste nechceli navštíviť kúpeľný dom v stredoveku. Teplý kúpeľ by nebol taký príjemný, keby ste vedeli, odkiaľ pochádza voda. Kúpeľné domy používali drevo na ohrev vody. Keď sa jeden hosť okúpal, ďalší použil tú istú vodu. Tento cyklus sa opakoval niekoľkokrát a viac ľudí mohlo zdieľať rovnaký kúpeľ naraz. Našťastie, moderné kúpele majú čistú vodu pre každého hosťa.

Ako toalety používali rieky

Ak sa niekedy ocitnete v stredoveku, nepite vodu z riek. Slúžili ako verejné kúpeľne. Bez splachovacích toaliet alebo tečúcej vody mali ľudia obmedzené možnosti. Bohaté domácnosti vlastnili latríny, ostatní si uľavili do blízkych vodných plôch. Hygiena vody sa rýchlo zhoršila a väčšina vodných plôch bola príliš špinavá na pitie. Ľudia nepili z jazier ani rybníkov, pretože by im bolo zle. Namiesto toho pili alkoholické nápoje. Niektorí spisovatelia v 15. storočí odporúčali tehotným ženám piť víno namiesto vody.

Zdroj Birmingham Museums Trust

Ich domy nemali betónové podlahy

Slama zmiešaná s bylinkami pokrývala podlahu, ale čistenie bolo ťažké. Hromadila sa špina a vlhkosť, čo spôsobovalo zatuchnutý zápach a priťahovalo škodcov. Mor prinútil ľudí hľadať lepšie riešenia. Drevené podlahy sa stali populárne, pretože sa ľahšie čistili. Ľudia na nich kládli koberce a zvieracie kože. Bohatšie domy mali hlinené alebo mramorové podlahy.

Nočníky vylievali z okna na ulicu

Ľudia mali vedľa postelí komorové hrnce na nočné potreby. Ráno obsah vyhadzovali cez balkóny do ulíc, čo mohlo skončiť nepríjemným prekvapením počas prechádzky. Pandémia nás naučila nosiť rúška, ale v stredoveku nosili nosné vaky s kvetmi na zakrytie zápachu, pretože odpad zostával v uliciach ešte veľmi dlho.

Ruky si takmer vôbec neumývali

Pravdepodobne si umývate ruky viackrát denne, čo v stredoveku nebolo bežné. Aj dnes ľudia občas jedia bez umytia rúk, čo je nehygienické. V stredoveku však často chýbala čistá voda, takže správne umývanie rúk nebolo vždy možné.

Zdroj Europeana

Nie vždy používali mydlo

Keď si už ľudia umývali ruky, často nepoužívali mydlo. Pred osušením si ruky len opláchli vodou. Keď použili mydlo, nečistili si ruky dostatočne dlho. Hoci vyzerali čisto, stále obsahovali choroboplodné zárodky.

Rany si ošetrovali močom

Možno ste počuli, že ľudia radia močiť na bodnutie medúzou. V stredoveku sa moč používal aj na liečbu modrín a rán. Tento spôsob má však problémy, pretože moč nie je úplne sterilný a obsahuje baktérie, ktoré sa pri skladovaní množia. Liečba rán skladovaným močom môže spôsobiť infekciu. Našťastie, moderné antiseptiká už tento problém vyriešili.

Stredovek je plný zaujímavých vecí, ktoré sa dajú naučiť. Hoci niektoré praktiky nie sú hygienické, je fascinujúce vidieť, ako sme sa odvtedy zlepšili. To však neznamená, že by sme mali nasledovať stredoveké hygienické postupy.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre