6 neobvyklých koníčkov, ktoré by ste mali vyskúšať v roku 2023

3116

Pripravte sa na rozšírenie svojich obzorov, pretože vám predstavujeme zoznam šiestich jedinečných koníčkov, ktoré vám tento rok prinesú príjemné spestrenie. Tieto aktivity, od vzrušujúcich až po netradičné, sľubujú, že prebudia vaše zmysly, naštartujú vašu kreativitu a zanechajú vo vás nezabudnuteľné zážitky.

Geocaching a Letterboxing

Ak ste vždy snívali o hľadaní zakopaného pokladu, určite by ste mali vyskúšať geocaching. Je to hra na hľadanie pokladov v prírode, pri ktorej môžete pomocou zariadení s GPS hľadať skryté schránky nazývané „geocache“. Kľúčovým prvkom geocachingu je, že si poklad odnesiete a nejaký poklad po sebe zanecháte. Nebojte sa však, nemusí to byť bezcenný rubín ani nič podobné. Môže to byť čokoľvek od mince až po malú figúrku. Existuje na to obrovská online komunita, kde sa dobrodruhovia môžu deliť o svoje skúsenosti online, vrátane tipov, kde sa dajú nájsť ukryté schránky na rôznych miestach. Ak vás zaujíma niečo s niekoľkými ďalšími indíciami, možno by ste sa mali pozrieť na letterboxing. Podobne ako geocaching, letterboxing spočíva v hľadaní skrytých schránok obsahujúcich jedinečnú pečiatku a logbook.

a woman with a backpack walking past a building
Photo by Ryan Kwok on Unsplash

Lock Picking

Ak ste tajne snívali o živote superšpióna, toto je jeden z neobvyklých koníčkov, ktorý musíte vyskúšať. Lockpicking, známy aj ako zámočnícky šport, je rekreačné štúdium zámkov a otváranie zámkov. Lockpicking ponúka jedinečnú výzvu, ktorej zvládnutie si vyžaduje zručnosť a znalosti. Zahŕňa pochopenie zložitosti zámkov a ich mechanizmov a naučenie sa manipulovať s nimi pomocou špecializovaných nástrojov. Vyžaduje si trpezlivosť, zručnosť a schopnosť riešiť problémy – je to veľmi psychicky stimulujúce. Je to tiež skvelý koníček, ktorý môžete vyskúšať, ak potrebujete niečo prenosné. Keďže súpravy lockpick sú malé a ľahko prenosné, môžete sa cvičiť takmer kdekoľvek. Lockpicking tiež ponúka pocit posilnenia a nezávislosti a medzi nadšencami existujú rôzné súťaže v tejto oblasti.

person picking lock
Photo by Ariel on Unsplash

Priadza, priadza, priadza

„Bombardovanie“ priadzou dokáže premeniť všedné mestské ulice na čistý rozmar. Stromy si oblečú žiarivé kabáty, stĺpy verejného osvetlenia si oblečú príjemné svetre a lavičky v parku sa uvelebia do rozkošných háčkovaných výtvorov. Pri tomto koníčku sa pletacie ihlice stávajú štetcami a priadza vaším médiom. Začiatkom roku 2000 sa ako forma pouličného umenia objavilo graffiti z priadze. Toto hnutie sa búri proti šedivosti mestskej krajiny a vnáša do každodennosti hravého ducha. Či už sa rozhodnete ozdobiť stojan na bicykle, obaliť sochu alebo upliesť útulný sveter pre požiarny hydrant, možnosti sú obmedzené len vašou fantáziou. A na to, aby ste začali, nepotrebujete ani formálne umelecké vzdelanie alebo rozsiahle školenie. Existuje tu veľmi nadšená komunita, ktorá je pripravená privítať vás s otvorenými motúzmi. Začnite tým, že sa oboznámite s technikami pletenia alebo háčkovania, a začnite s malými projektmi, ako je napríklad pokrytie stĺpa. Yarn bombing je koníček, ktorý podporuje experimentovanie a improvizáciu, kde aj chyby môžu dodať vašim výtvorom charakter. Len sa uistite, že ste dostali povolenie, než začnete!

blue and orange yarn on brown wooden table
Photo by Meg Wagener on Unsplash

Zentangle

Zavrite oči a predstavte si svet, v ktorom sa prelínajú čiary a vytvárajú zložité vzory, ktoré vás prenesú do stavu pokoja. Zentangle je fascinujúci koníček, ktorý spája meditáciu, kreativitu a jednoduchosť. Zentangle je umelecká forma, ktorá zahŕňa kreslenie štruktúrovaných vzorov známych ako „spleť“ v rámci vymedzených priestorov. Vznikol začiatkom roku 2000, keď Rick Roberts a Maria Thomasová, umelci a pedagógovia, objavili terapeutickú silu zámerného, sústredeného kreslenia. Vyvinuli metódu, ktorá umožnila každému bez ohľadu na umelecké schopnosti nájsť útechu a tvorivé vyjadrenie prostredníctvom zámerných ťahov perom. Práca v rámci vymedzených priestorov a používanie obmedzeného súboru vzorov podporuje skúmanie v rámci hraníc. Stáva sa ihriskom tvorivosti na skúmanie nespočetných variácií vzorov, tieňovania a textúr. A jedným z jeho základných princípov je, že neexistujú žiadne chyby – len príležitosti na nečakanú krásu. Je to jeden z koníčkov, ktorý sa dá neuveriteľne ľahko naučiť. Jednoduchosť prístupu a vedenie krok za krokom, ktoré poskytujú certifikovaní učitelia Zentangle, z neho robia ideálnu formu umenia pre začiatočníkov.

white and yellow daisy flower on white spiral notebook
Photo by Swati H. Das on Unsplash

Quilling

Quilling je jemný tanec papierových pásikov, ktoré sa ladne krútia a víria do zložitých vzorov. Táto umelecká forma je fascinujúcim koníčkom, v ktorom sa spája trpezlivosť, precíznosť a bezhraničná kreativita. Označovaná aj ako papierový filigrán, v skutočnosti vznikla v starovekom Egypte a neskôr prekvitala počas renesancie. Dnes táto záľuba ponúka terapeutický únik – možnosť ponoriť sa do rytmického a meditatívneho procesu valcovania, tvarovania a lepenia papierových pásikov. S každým jemným zvitkom sa napätie rozplynie a nahradí ho hlboký pocit pokoja a sústredenia. Quilling sa stáva vedomým cvičením, útočiskom, kde sa prelína tvorivosť a vnútorný pokoj. Všestrannosť quillovaného papiera umožňuje nekonečné možnosti, od zložitých kvetinových aranžmánov a rozmarných zvieracích figúrok až po personalizované blahoželania a dekoratívne nástenné umenie. S trpezlivosťou a predstavivosťou sa pásy papiera premenia na trojrozmerné majstrovské diela, ktoré sú ukážkou vynaliezavosti a zmyslu pre detail. Quilling je celkom prístupný, takže je to koníček, ktorý víta nováčikov s otvorenou náručou. Môžete nájsť množstvo návodov, kníh a online komunít venovaných tomuto remeslu.

Zdroj: nijit/Flickr

Kintsugi

Predstavte si rozbitú keramickú vázu, rozbitú na tisíc úlomkov, ktorej krása sa zdá byť navždy stratená. Teraz si predstavte, že tieto úlomky sú opäť poskladané, pričom praskliny presvetľujú trblietavé zlaté žilky. Táto starobylá japonská umelecká forma, známa ako Kintsugi, vdýchne rozbitej nádobe nový život a premení ju na majstrovské dielo. Kintsugi, čo v preklade znamená „zlaté spojenie“, vzniklo v 15. storočí ako reakcia na krehkosť keramiky. Zrodila sa z filozofie, ktorá si váži nedokonalosti a ctí si históriu. Namiesto toho, aby sa praskliny zakrývali, Kintsugi ich prijíma a premieňa ich na súčasť príbehu umeleckého diela. Keď jemne opravujete rozbité kusy pomocou špeciálneho laku zmiešaného s práškovým zlatom, striebrom alebo platinou, stávate sa liečiteľom predmetov, vdychujete im späť život a ctíte si ich minulosť. Vo svete posadnutom dokonalosťou Kintsugi oslavuje krásu v chybách a učí nás, ako prijať naše vlastné nedokonalosti s milosťou a odolnosťou. Techniky môžu byť zložité a proces si vyžaduje pevnú ruku, pozornosť k detailom a pochopenie krehkej rovnováhy medzi poškodeným a opraveným. Ale s trpezlivosťou a vedením môže umenie Kintsugi zvládnuť každý, kto sa s nadšením vydá na túto transformačnú cestu.

person holding white and blue ball
Photo by Motoki Tonn on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre