Každý človek je omylný, a ani lekári nie sú výnimkou. Tu sú príklad chýb, ktorých sa dopustili.

3092

Keď ideme na operáciu, zverujeme svoj život do rúk lekára. Zatiaľ čo väčšina operácií prebehne bez problémov, občas sa vyskytnú aj komplikácie, či omyly lekárov. Možno však k nim dochádza častejšie ako by bolo prijateľné a ospravedlniteľné. Tu je niekoľko skutočných príbehov, pri ktorých sa zastavíte.

Záhada zabudnutej gázy

shutterstock 1102106324
Zdroj: shutterstock

Gázy, ihly, či chirurgické nástroje zostávajú v telách pacientov častejšie, ako by ste si možno mysleli. Vo väčšine prípadov ide o gázu alebo iný druh savého materiálu. Druhým najčastejšie zabudnutým predmetom je skalpel chirurga. Fantázii sa však medzi nekladú. Príkladom je žena pochádzajúca zo Slovenska, ktorej museli päť mesiacov po predchádzajúcej operácii z brucha vybrať fajku dlhú asi 13 cm.

Zväčšujúce sa brucho

shutterstock 1207651639
Zdroj: shutterstock

Po núdzovom cisárskom reze mala žena zamestnaná v letectve Erika Parksová extrémnu bolesť a opuch žalúdka. A na rozdiel od väčšiny matiek, ktoré práve porodili, sa jej bruško nezmenšovalo, ale naďalej rástlo. Čo bolo toho príčinou? Gáza, ktorá sa jej zamotala do čriev. Lekárom trvalo šesť hodín, kým odstránili infikované tkanivo a napravili spôsobené škody. 

Namiesto pomoci ďalšie problémy

shutterstock 1030661404
Zdroj: shutterstock

Istá žena sa rozhodla podstúpila hysterektómiu. Lekári jej síce vybrali maternicu, ale nahradili ju chirurgickou gázou. Trvalo šesť mesiacov, kým na to prišli. Keď po takej dlhej dobe vybrali, museli žene vybrať aj časť tenkého čreva, ktoré bolo zasiahnuté nekrózou a prestalo plniť svoju funkciu.

Črevné ťažkosti

03 ctscan Risky Medical Procedures You Might Not Need 484015207 Tyler Olson
Zdroj: shutterstock

Ďalší prípad zabudnutej gázy sa týka muža menom Lenny LeClair. Neustále vracal a pociťoval obrovské bolesti v oblasti pupku. Bol poslaný na CT vyšetrenie, ktoré ukázalo, že v jeho črevách zostalo niekoľko savého materiálu z predchádzajúcej operácie. Spôsobili infekciu, ktorá zničila časť LeClairovho hrubého čreva. Lekári mu museli časť čreva odstrániť, pričom istý čas musel používať kolostomický vak. Dozaista na túto skúsenosť nikdy nezabudol. 

Ako pokaziť operáciu mozgu

12 Real Life Exorcisms That Actually Happened 5
Zdroj: shutterstock

Bezpečnostné postupy, ako je nakreslenie veľkého X na hlavu pacienta v mieste, kde by chirurgovia mali operovať, majú slúžiť ako prevencia pred omylmi. Ale napriek tomu sa istým chirurgom opakovane podarilo rezať do nesprávnej strany hlavy pacienta. V dvoch z týchto prípadov chirurgovia prerezali obrovskú časť lebky skôr, ako si uvedomili, že urobili chybu.

Záležitosti srdca

shutterstock 174142883
Zdroj: shutterstock

William Barlow prišiel do nemocnice s aneuryzmou aorty. Vydutinu v časti aorty, ktorá prechádzala žalúdkom, bolo dôležité opraviť skôr, ako by explodovala. Týždeň po operácii však Barlowovi vystúpila horúčka. Lekári zistili, že sa u neho vyvinula infekcia krvi nazývaná sepsa, ktorá môže viesť k zlyhaniu orgánov. Až pri druhej operácii lekári objavili problém – chirurgickú gázu v abnormálnej veľkosti, ktorý sa mu omotal okolo čriev. Barlow nemocnicu zažaloval, načo dostal odškodné. 

Nepozornosť pri operácii

13 Things Haunted House Actors Wish They Could Tell You 1
Zdroj: shutterstock

V roku 2012 išla Becky Anderson do centrálnej washingtonskej nemocnice na operáciu, počas ktorej jej mali odstrániť polypy z hrtana. No keď bola v narkóze, jej dýchacia trubica praskla. Po niekoľkých operáciách slúžiacich k náprave poškodeného hrtana Anderson nemocnicu zažalovala. 

Nenapraviteľná škoda

13 Women with Endometriosis Reveal What Finally Worked for Them 6
Zdroj: shutterstock

Mužovi lekári na operačnom stole odstránili nádor z močového mechúra. Potom však prišla zlá správa. Vybrali mu aj penis a semenníky. Tie však v pláne na odstránenie vôbec neboli. Lekári ich pred vyoperovaním na rakovinu netestovali. Neskôr sa však ukázalo, že boli mužovi odstránené celkom zbytočne – rakovinové bunky totiž neobsahovali. Boli úplne zdravé. 

Ľahostajnosť k chybe

shutterstock 81036613
Zdroj: shutterstock

Po operácii chrbtice John P. Freel pripísal bolesť, ktorú cítil v dolnej časti chrbta stavu rekonvalescencie – typickým bolestiam po operácii. Potom zazvonil telefón. Zodpovedajúci lekár priznal, že zanedbal vybratie gázy, načo sa nielenže neospravedlnil, ani chybu nenapravil, ale povedal, že nie je potrebné ju vyberať. 

Bohužiaľ, Freel dostal stafylokokovú infekciu, a tak bol už nútený podstúpiť ďalšiu operáciu, pri ktorej mu predmet vybrali spolu s infikovaným tkanivom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.