Neznáme miesta na Zem – prečo o nich ani dnes veľa nevieme?

850

Objavitelia zdolali najvyššie hory sveta, odobrali vzorky z najhlbších subglaciálnych jazier Arktídy, ale ani z ďaleka nepreskúmali všetky časti sveta.  

Zdroj: unsplash/ NEOM

Vale do Javari, Brazília

Vale do Javari je domovom najmenej 14tich amazonských nekontaktovaných kmeňov a je jedným z najizolovanejších miest na svete. Odhaduje sa, že v oblasti o veľkosti Rakúska žije približne 2000 pôvodných obyvateľov. Právo kmeňov žiť v izolácii je chránené brazílskou vládnou agentúrou, ktorej úlohou je zabrániť cudzincom tieto pôvodné územia navštíviť.

Severná Patagónia, Čile

Severná Patagónia je jednou z najdivokejších krajín v Čile. V tomto najredšie osídlenom regióne krajiny nájdeme dažďové pralesy, ľadovce, fjordy a horúce pramene, ktoré sú od 80. rokov sprístupnené diaľnicou. Severné patagónske ľadové pole zostáva jednou z najväčších más ľadu, ktoré sa nachádza mimo polárnych oblastí.  

Zdroj: unsplash/ Andrea Leopardi

Kamčatka, Rusko

Na východnom polostrove Ruska sa odohráva jedna z najpozoruhodnejších sopečných aktivít na Zemi. Nachádza sa tu viac ako 300 sopiek, vrátane tej, ktorá nepretržite vybuchuje od roku 1996. Je tiež domovom najrôznejších druhov lososov a je najhustejšie obývaným biotopom medveďa hnedého na svete. Pre Západniarov bol región až do pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991 uzavretý, ešte predtým mohlo na území o veľkosti Kalifornie žiť iba 400 000 sovietov (všetci s vojenskými povoleniami).

Zdroj: unsplash/ Mariya Tereshkova

Priekopa New Hebrides, Tichý oceán

Vedci sa do tejto podmorskej priekopy ležiacej na morskom dne južného Tichého oceánu pri východnom pobreží Austrálie ponorili až koncom roka 2013. Keď výskumníci z Veľkej Británie a Nového Zélandu vyslali svoje podvodné roboty do tejto trhliny (takmer 8 km pod povrchom) našli krevety a úhory úplne odlišné od tých, ktoré sa nachádzajú v iných hlbokomorských zákopoch.

 

Bioregión pohoria Arakan a lesy severného trojuholníka, India a Mjanmarsko

Mnohé zo subtropických lesov nachádzajúcich sa na strmých svahoch najvýchodnejšieho úseku Himalájí sú prakticky nedotknuté ľudskou činnosťou. Sú to dôležité oblasti pre voľne žijúce zvieratá. Hlboko v lesoch v mjanmarskom Kačjinskom štáte leží najväčšia tigria rezervácia na svete. Je tiež domovom medveďov, červených pánd a gibonov.

Zdroj: unsplash/ Igor Kazantsev

Národný park Tsingy de Bemaraha, Madagaskar

Tento národný park a rezervácia divočiny s rozlohou takmer 1000 km štvorcových je pomenovaná podľa jedinečných vápencových útvarov známych ako „tsingy“ (malgašský výraz pre „chôdzu po špičkách“) a svoje miesto si našiel na západnom okraji Madagaskaru. Labyrint ostrého vápenca vznikal eróziou počas miliónov rokov a výsledný biotop roklín, kaňonov a lesov je prírodnou pevnosťou. Obrovské množstvo druhov rastlín a živočíchov je endemických, čo znamená, že sa nenachádza nikde inde na svete. Zároveň mnoho z nich ešte nebolo objavených. Zatiaľ čo jeho južný cíp je otvorený pre verejnosť, veľká časť rezervácie je pre turistov neprístupná.

Hviezdne hory, Papua-Nová Guinea

V tomto izolovanom regióne v západnej Papue-Novej Guinei sa nachádza tzv. Hindenburgov múr, sieť vápencových plošín vysokých asi 1 km. Obsahuje takmer nenarušené ekosystémy, ktoré sa nachádzajú vysoko nad zemou. Biologický prieskum, ktorý tu prebehol v roku 2013 zistil prítomnosť 1108 živočíšnych a rastlinných druhov, z ktorých bolo takmer 100 úplne nových.

Zdroj: unsplash/ Vika Jordanov

Púšť Namib, Namíbia

Namib sa považuje za najstaršiu púšť na svete a jedno z najsuchších a najmenej obývaných miest. Južnej časti drsnej púšte dominujú duny, nachádza sa tu len veľmi málo spevnených ciest. S výškou takmer 400 metrov sa tzv. „Dune 7“ považuje za najvyššiu piesočnú dunu na svete.

Zdroj: unsplash/ Andrew Svk

Sakha republika, Rusko

Sibírska republika Sakha (tiež nazývaná Jakutsko) pokrýva jednu pätinu Ruska s veľkým pásom územia nachádzajúceho sa nad polárnym kruhom. Jeho podnebie je jedným z najextrémnejších na svete. Priemerné teploty v januári sa tu pohybujú okolo – 40 stupňov Celzia a väčšina pôdy je pokrytá permafrostom. Lišajník a mach tu tvoria obľúbenú potravu pre sobov. Hoci si ťažba vybrala svoju daň mnohé časti tohto regiónu zostávajú stále nedotknuté.

Zdroj: unsplash/ USGS

Severné Grónsko

Hoci sa Vikingovia priplavili do Grónska okolo roku 1000 n.l. a domorodí Grónci žili na jeho pobreží tisícročia, stále objavujeme časti ďalekého severu, ktoré odkrývajú tepiace sa ľadovce. Zhruba 80% pevniny má ľadovú prikrývku, ktorá je miestami hrubá viac ako 1 km. To robí územie Grónska do značnej miery neprístupným a neobývateľným miestom.

Zdroj: unsplash/ Dylan Shaw

Mount Namuli, Mozambik

Tento takmer 2,5 km vysoký vrchol je najväčší zo série hôr, ktoré sa vyvinuli podobne ako samostatné ostrovy s veľmi odlišnými druhmi. Svoje domovy si našli na rôznych vrcholoch. V roku 2014 sa skupina biológov a horolezcov spojila, aby tu vykonali terénnu prácu, pretože  horolezectvo je často jediný spôsob, ako sa dostať k nepreskúmaným biotopom.

 

Národný park Fiordland, Nový Zéland

Najväčší národný park Nového Zélandu bol tvarovaný ľadovcami a obsahuje niektoré z najstarších skál v krajine. Rozľahlá divočina je domovom jedinečnej rozmanitosti zvierat, ako je nelietavý endemický vták takahē, o ktorom sa predpokladalo, že vyhynul (bol znovu objavený v roku 1948) a kākāpō, jediný nelietavý nočný papagáj na svete. Fiordland je s 2,9 miliónmi akrov jedno z najdivokejších území na južnej pologuli.

Zdroj: unsplash/ Samuel Ferrara
Zdroj: unsplash/ Cameron Witney

Polostrov Melville, Austrália

Opevnený žulovými balvanmi nahromadenými stovky metrov vysoko je Cape Melville domovom biotopu dažďového pralesa, ktorého rôznorodosť je na míle vzdialená od tej, ktorú poznáme. S výnimkou vrtuľníka je prakticky nedeostupná. V roku 2013 tu vedci objavili tri nové druhy zvierat. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Braeden (@braeden.middleton)

Jaskyňa Son Doong, Vietnam

Najväčšia jaskyňa na svete (takmer 9km) má vlastnú rieku a dokonca aj džungľu. Prvá expedícia sa vydala preskúmať tento podzemný svet v roku 2009 predtým, ako vstup zmarila 61 metrov vysoká stena kalcitu nachádzajúca sa v jej vnútri. Veľká časť okolitej siete, teda viac ako 150 jaskýň, ostáva stále nepreskúmaná.

Zdroj: unsplash/ Andrew Svk

Severný ostrov Sentinel, India

Nachádza sa uprostred Bengálskeho zálivu pri najjužnejšom cípe Mjanmarska. Obyvatelia, ktorí rázne odmietajú kontakt so širším svetom, tam žijú už viac ako 55 000 rokov. Okolo ostrova je takmer 5 km dlhá uzavretá zóna, kde sa predpokladá, že žije od 50 do 300 ľudí.

Nezmapované územia ponúkajú nádej na odhalenie nových druhov, pochopenie ich ekosystémov a ochranu ohrozených biotopov pre budúce generácie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre