Kráľovský astronóm či harfistka – netradičné zamestnania ľudí v kráľovských službách.

242

Kráľovná predsa musí byť obklopená veľkým množstvom ľudí, ktorí jej budú slúžiť. Nie je predsa možné, aby niektoré typy prác vykonávala sama! Nás preto zaujímalo, koľko ľudí je zamestnaných v službách britskej kráľovskej rodiny a dopátrali sme sa k odhadovanému číslu – 1200 ľudí. Mnohí zamestnanci vykonávajú úplne bežné práce, ale nájdu sa medzi nimi i takí pracovníci, ktorých náplň práce je naozaj zvláštna a maximálne netradičná. Príkladom je človek, ktorý sa stará o kráľovské labute. Sú to síce nezvyčajné práce, no o to vzácnejšie a pompéznejšie. 

Pri čítaní tohto článku zaručene na okamih zabudnete v akom storočí sa nachádzate. 

Krájač mäsa 

person slicing a meat on brown wooden board
Autor tejto fotografie je José Ignacio Pompé

Predsa by ste nečakali, že si samotná kráľovná nakrája svoje mäso úplne sama? Kráľovská domácnosť má pre túto činnosť určeného človeka, ktorého úlohou je predovšetkým pri zvláštnych príležitostiach, kde sa podáva pečené mäso, prísť a dôsledne ho nakrájať na vhodné kúsky. Zaujímavosťou je, že sa zväčša táto pozícia dedí z pokolenia na pokolenie – ide predsa o veľkú česť. 

Kráľovský astronóm 

Zdroj: wikimedia common

Táto pracovná pozícia vznikla v roku 1675, keď kráľ Karol II. poveril Johna Flamsteeda za prvého kráľovského astronóma. Jeho úlohou bolo sledovať nočnú oblohu a zakresliť jednotlivé súhvezdia a polohu či pohyby nebeských telies. Dnes už máme k dispozícii aplikácie, ktoré nám všetko vyhľadajú behom sekundy, no ctená pozícia sa zachovala dodnes a je vykonávaná mužom menom Martin Rees. 

Zberateľ známok 

Zdroj: wikimedia common

Kráľovská filatelistická zbierka je od roku 2003 pod drobnohľadom Michaela Sefiho. Hoci táto práca znie až natoľko nudne a zbytočne, že by sa človek domnieval, že ani nemôže existovať, Michael ju berie velmi vážne. Pravidelne cestuje do zahraničia, aby zbierku známok rozširoval a následne mohol usporadúvať kráľovské výstavy. 

A hoci kráľovná zdedila veľkú časť zbierky po svojom starom otcovi Georgovi V. sama o nich nemá veľký záujem, no oceňuje snahu o zachovanie tradície. 

Harfistka princa z Walesu

gold and black musical instrument
Autor tejto fotografie je wu yi

Pronc Charles rozhodne nečakal len na to, kým zdedí trón. Postaral sa totiž o to, aby sa vrátila tradícia zamestnávania kráľovskej harfistky (táto pozícia bola totiž za vlády kráľovnej Viktórie zrušená). Nakoľko je ale harfa súčasťou Waleskej tradície, Charles sa postaral o to, aby sa jej zvuk opäť ozýval medzi ľuďmi. 

V roku 2015 Anne Denholm nahradila predchádzajúcu harfistku Hannah Stone.

Gajdoš 

man playing Turkish flute
Autor tejto fotografie je Jonathan Francisca

Ak môže mať kráľovská rodina osobnú harfistku, musí mať aj človeka, ktorý by pri špeciálnych príležitostiach hral na gajdy. Okrem toho je ale jeho povinnosťou aj každé ráno o deviatej hodine vyhlásiť začiatok nového dňa. Táto pozícia je samozrejme veľkou poctou a ľudia ju zastávajú už od roku 1843, kedy sa vystriedalo 14 predstaviteľov. 

Skladateľka 

Zdroj: ranker.com

Súčasnou kráľovskou hudobnou skladateľkou je očarujúca a nesmierne talentovaná žena menom Judith Weir, ktorej úlohou je skladať hudbu pre všetky dôležité kráľovské udalosti. Zároveň slúži panovníkovi aj ako poradkyňa vo všetkom, čo s hudbou súvisí. 

Judith je prvou ženou na tomto poste, avšak len na dobu desiatich rokov. Nejde o doživotné vymenovanie. 

Rancher 

Zdroj: wikimedia common

Videný je prirodzene len pri zriedkavých štátnych udalostiach (ceremóniach), kedy sa príslušníci kráľovskej rodiny nesú na chrbtoch koní. Ide o funkciu, ktorej vznik sa datuje ešte do 14.storočia, pričom v minulosti mala vcelku veľký vplyv a politický význam. S vynájdením auta sa ale veľa vecí zmenilo. 

V súčasnosti má za starostlivosť o kone a stajňu zodpovedá Lord Vestey.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre