Modely áut, ktoré by ste na ulici určite neprehliadli. Tu sú tie najzvláštnejšie z nich. 

3679

V roku 1886 sa začala dopravná revolúcia. Nemecký vynálezca Karl Benz si nechal patentovať svoj Benz Patent-Motorwagen, prvý praktický automobil na svete. Od tej chvíle sa svet automobilov vyvíjal závratnou rýchlosťou.

Len v roku 2021 sa na celom svete predalo odhadom 66,7 milióna áut. Stali sa jedným z najpopulárnejších dopravných prostriedkov s výrazným vplyvom na spôsob, akým vytvárame mestá a infraštruktúru vo všeobecnosti. V posledných desaťročiach sa ich vplyv na zmenu klímy stal zreteľnejším, čo signalizuje nové výzvy pre automobilový priemysel.

V priebehu rokov sa vyvinulo nespočetné množstvo inovatívnych a neobvyklých dizajnov áut, pričom viac ako hŕstka vás núti dvíhať obočie. Tu sú niektoré z najbláznivejších automobilov, aké by ste si kedy vedeli predstaviť. 

1921 Leyat Helica

Zdroj : historyhit.com

V začiatkoch výroby áut lietali prichádzali nové a nové nápady a dizajnéri niekedy naozaj predstúpili so skutočne bizarnými výtvormi. Po prvej svetovej vojne sa konštruktér dvojplošníkov Marcel Leyat rozhodol spojiť svoje odborné znalosti z leteckého priemyslu so svetom automobilov.

Leyat Helica z roku 1921 možno najlepšie opísať ako mini lietadlo bez krídel, pričom najvýraznejším prvkom je masívna vrtuľa v prednej časti. Dizajn bol neprekvapivo považovaný za nebezpečný a predalo sa ho len asi 20 kusov. 

2. Ferrari Modulo

Zdroj: historyhit.com

Nie, nie nemýľte sa, toto auto nie je zo sci-fi filmu 60. rokov. Ferrari Modulo navrhol Paolo Martin a bolo vystavené na autosalóne v Ženeve v roku 1970. Jeho zvláštne uhly a krivky dodávajú automobilu vzhľad vesmírnej lode, ako niečo zo Star Treku. Bol vyrobený len jeden. Potom sa v roku 2014 predal americkému automobilovému nadšencovi Jamesovi Glickenhausovi.

3. Peel P50

Zdroj: historyhit.com

Maličký Peel P50 vyrábala v rokoch 1962 až 1965 spoločnosť Peel Engineering Company na Isle of Man. Bol navrhnutý ako mestské auto s reklamnými sloganmi oznamujúcimi, že má dostatok miesta pre jednu osobu a nákupnú tašku.

Auto je v skutočnosti také malé, že sa zmestí cez bežné dvere, vstúpi do budov a môže ho celkom ľahko zdvihnúť jedna osoba. V 60. rokoch sa predalo približne 45 kusov Peel P50. Po 50 rokoch sa výroba tohto kuriózneho automobilu opäť rozbehla v roku 2011, aj keď počet áut predaných každý rok zostáva pomerne malý, okolo pätnásť. 

4. Papamobil 

Zdroj: historyhit.com

Jedno z najznámejších a najunikátnejších áut na svete, Papamobil, je špeciálne navrhnuté motorové vozidlo, ktoré používa hlava katolíckej cirkvi počas verejných vystúpení. Existuje viacero návrhov, pričom niektoré umožňujú pápežovi sedieť, zatiaľ čo iné sú navrhnuté tak, aby stál, hoci všetky majú spoločný cieľ – chrániť hlavu katolíckej cirkvi pred akoukoľvek vonkajšou silou. Zavedenie posilneného vozidla nasledovalo po neúspešnom pokuse o atentát na pápeža Jána Pavla II. v roku 1981.  

5. L’Œuf électrique

Zdroj: historyhit.com

Plány tohto automobilu v tvare vajca pochádzali od priemyselného dizajnéra Paula Arzensa. V roku 1942 bol vyrobený len jeden a Arenz ho používal ako svoje osobné auto. Automobil mal odrážať jeho predstavy o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť. Za zmienku tiež stojí, že auto bolo plne elektrické, kvôli čiastočnému nedostatku benzínu po nemeckej okupácii severného Francúzska. 

6. Wienermobil 

Zdroj: historyhit.com

Zábavne pomenovaný Wienermobil má tvar párku v rožku na žemli a propaguje produkty Oscar Mayer v Spojených štátoch. Vodič tohto typu automobilu sa nazýva Hotdogger. Pôvodné vozidlo bolo vyrobené v roku 1936 predtým, ako sa počas druhej svetovej vojny začalo používať na šrot. V 50. rokoch minulého storočia vzniklo pre spoločnosť niekoľko nových vozidiel. Dokonca aj dnes možno vidieť Wienermobile jazdiace po uliciach Spojených štátov.

7. Messerschmitt KR200

Zdroj: historyhit.com

Messerschmitt KR200, tiež známy ako Kabinenroller, sa vyrábal v rokoch 1955 až 1964. Ide o trojkolesové vozidlo s bublinami (pojem používaný pre najmenšie autá), ktoré navrhol letecký inžinier Fritz Fend. Zaujímavo vyzerajúci automobil bol prvým úspechom. V prvom roku výroby sa ho predalo takmer 12 000 kusov, pričom potenciálne najznámejším kupcom bol Elvis Presley. 

Výroba modelu sa nakoniec zastavila kvôli poklesu predajných čísel v roku 1964. Celkovo sa predalo  okolo 30 286 kusov áut Messerschmitt KR200.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre