Múzeum vlasov, parazitov, či ostnatého drôtu. Áno, naozaj existujú a my vám ich teraz predstavíme v celej svojej veľkolepej zvláštnosti

3462

Keď premýšľate o návšteve múzea, pravdepodobne si predstavíte vážnu a uznávanú inštitúciu. A je to presne tak. 

Avšak nie všetky múzeá sú tradičné. Existuje tiež veľa nezvyčajných múzeí, od mierne divných až po úplne strašidelné. Ak chcete zistiť, aké zvláštne múzeá existujú a rozhodne stoja za návštevu, pozrite si dnešný článok s 10+1 najpodivnejšími múzeami sveta.

Múzeum vlasov Avanos, Turecko 

25 16 610x428 1
Zdroj: list25.com

Múzeum vlasov Avanos, ktoré sa nachádza v malej jaskyni pod obchodom s keramikou v tureckom meste Avanos, obsahuje vzorky vlasov, mená a adresy od viac ako 16 000 žien z celého sveta. Nápad vzniku tohto múzea sa objavil, keď priateľka hrnčiara Cheza Galipa musela opustiť mesto a zanechala Galipovi niečo, vďaka čomu si ju mal pamätať – dala mu prameň svojich vlasov.

Múzeum zlého umenia, Somerville, Massachusetts

24 17 610x413 1
Zdroj: list25.com

Ide o komunitnú súkromnú inštitúciu, ktorá sa venuje zhromažďovaniu, uchovávaniu, vystavovaniu a oslave zlého umenia vo všetkých jeho formách a v celej jeho sláve. Múzeum, bolo pôvodne založené v roku 1993 v Dedhame, MA.

Podmorské múzeum Cancún, Mexiko

21 16 610x431 1
Zdroj: list25.com

Podmorské múzeum Cancún, ktoré sa nachádza na dne oceánu v národnom morskom parku Cancún je jedným z najunikátnejších múzeí na svete. S cieľom odlákať masy turistov od už poškodených miestnych koralových útesov bolo na morské dno nainštalovaných takmer 500 sôch. Sochy vyrobené z ph-neutrálnej hliny vytvorili aj umelý útes, kde môžu rásť koraly a morské živočíchy sa rozmnožovať.

Múzeum stroskotaných vzťahov, Záhreb, Chorvátsko

Zagreb s Museum of Broken Relationships entrance interior 610x813 1
Zdroj: list25.com

Múzeum stroskotaných vzťahov sa nachádza v krásnom barokovom paláci Kulmer v historickom Záhrebe v Chorvátsku a ponúka jedinečnú emocionálnu cestu okolo sveta cez stovky rozchodov. Venuje sa neúspešným milostným vzťahom a zobrazuje osobné predmety, ktoré zostali po bývalých milencoch.

Medzinárodné múzeum toaliet Sulabh, Dillí, India

18 16 610x458 1
Zdroj: list25.com

Medzinárodné múzeum toaliet Sulabh, ktoré bolo zaradené medzi najpodivnejšie múzeá na svete, ponúka vzácnu zbierku faktov, obrázkov a predmetov, ktoré podrobne opisujú historický vývoj toaliet od roku 2500 pred naším letopočtom dodnes. Poskytuje chronologický prehľad vývoja súvisiaceho s technológiou, spoločenskými zvykmi súvisiacimi s toaletami, etiketou toalety, prevládajúcimi hygienickými podmienkami a legislatívnym úsilím tej doby. 

Múzeum mučenia, Amsterdam, Holandsko

15 18 610x458 1
Zdroj: list25.com

Hlavné mesto Holandska sa môže pochváliť viac ako 50 múzeami, ale len málo z nich je tak bizarných a strašidelných ako Múzeum mučenia. 

Múzeum, ktoré sa nachádza v samom centre mesta, poskytuje živý obraz bolestivej európskej minulosti. Medzinárodná výstava „Tresty a rozsudky v stredoveku“ obsahuje viac ako 40 mučiacich nástrojov z rôznych častí Európy, od inkvizičného kresla až po gilotínu.

Múzeum upírov, Paríž, Francúzsko

vampire mouth 610x407 1
Zdroj: list25.com

Ďalšie strašidelné múzeum, ktorému by sa mali slabí ľudia vyhnúť, Múzeum upírov v Paríži, založil Jacques Sirgent, výstredný, ale veľmi dobre informovaný učenec a špecialista na hrozné veci. Toto strašidelné múzeum je vizuálnou reprezentáciou jeho výskumu zasvätenému vampirizmu. 

V múzeu sa nachádza množstvo zaujímavých predmetov vrátane autentickej súpravy na ochranu proti upírom z 19. storočia, mumifikovanej mačky a rôznych zbraní proti upírom.

Múzeum múmií, Guanajuato, Mexiko

12 16 610x413 1
Zdroj: list25.com

Možno najdesivejšie múzeum na svete, Múzeum múmií v Guanajuate, pozostáva z množstva prirodzene mumifikovaných tiel pochovaných počas vypuknutia cholery v okolí mesta v roku 1833. Prirodzenú mumifikáciu mŕtvych tiel pravdepodobne spôsobilo horúce a suché podnebie Guanajuata. V roku 1969 sa toto strašidelné miesto zmenilo na múzeum a v súčasnosti vystavuje viac ako 100 múmií.

Psychiatrické múzeum Glore, St. Joseph, Missouri

11 16 610x458 1
Zdroj: list25.com

Psychiatrické múzeum Glore, považované za jedno z najneobvyklejších múzeí v USA, zaznamenáva 130-ročnú históriu nemocnice St. Joseph a stáročia liečby duševného zdravia. Exponáty múzea, ktoré sa nachádzajú v areáli pôvodnej nemocnice, zahŕňajú chirurgické nástroje, liečebné vybavenie, nábytok, uniformy zdravotných sestier, osobné poznámky, ako aj fascinujúce umelecké diela od pacientov v nemocnici. 

Parazitologické múzeum Meguro, Tokio, Japonsko

parasite exhibit 610x458 1
Zdroj: list25.com

Parazitologické múzeum Meguro, založené v roku 1953, je miestom, kde sa môžete dozvedieť všetko, čo ste kedy chceli vedieť o pásomnici, vši a mnohých ďalších parazitoch, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Pôsobivá zbierka sa môže pochváliť viac ako 300 exemplármi, vrátane obrovskej 9 metrov dlhej pásomnice.

Múzeum ostnatého drôtu, La Crosse, Kansas

3 16 610x407 1
Zdroj: list25.com

Múzeum ostnatého drôtu v Kansase, založené v roku 1970 v malom výklade na Hlavnej ulici v centre mesta La Crosse v Kansase, je venované výlučne histórii a legende ostnatého drôtu. Múzeum vystavuje viac ako 2 400 druhov ostnatého drôtu – vrátane tradičných vzorov vyrobených v rokoch 1870 až 1890. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.