Netradičné normy etikety: 5 prekvapivých zvykov po celom svete

6752

Spôsoby a etiketa sú prinajmenšom zložité. Jedna vec je zistiť, ktorá vidlička je vidlička na šalát, ale druhá vec je vedieť, kedy použitie vidličky urazí hostiteľa. Etiketa sa líši od kultúry ku kultúre. Niečo, čo v jednej krajine znie neslušne, môže byť v inej krajine najslušnejšie.

Pľutie

Vo všeobecnosti sa pľuvanie zvyčajne odsudzuje. Pľuvanie na niekoho alebo na niečo sa považuje za jednu z najväčších urážok, akú môžeme spôsobiť. Príslušníci kmeňa Masajov vo východnej časti strednej Afriky však majú úplne iný pohľad na vec. Pľujú na seba rovnako, ako si my podávame ruky. V skutočnosti si pred podaním ruky napľujú na ruku pre prípad, že by si neskôr zabudli napľuť. Priatelia a rodina prichádzajú z ďaleka, aby pľuli na novorodencov. Títo ľudia pľujú takmer pri každej príležitosti. Pľujú na každý dar, ktorý sa chystajú darovať. Keď sa presťahujú do nového domu, jedna z prvých vecí, ktorú urobia, je, že vyjdú von a pľujú na štyri svetové strany. Pľujú na všetko, čo nikdy predtým nevideli, pretože veria, že si tým chránia zrak.

man in black button up shirt holding drinking glass
Photo by Amirr Zolfaqari on Unsplash

Sŕkanie 

Vo väčšine krajín by nás za sŕkanie polievky na verejnosti mohli okríknuť naše matky alebo sa nás zrieknuť naše partnerky. V mnohých ázijských krajinách, napríklad v Číne a Japonsku, sa však sŕkanie polievky alebo rezancov považuje za veľkú pochvalu. Znamená to, že jedlo je také dobré, že stravník nemohol ani počkať, kým vychladne. Jesť v týchto krajinách bez sŕkania môže doviesť okolie k domnienke, že stravník nie je s jedlom spokojný. V Japonsku to isté platí aj pre čaj. Kultúrny rozdiel spôsobil mnohým japonským návštevníkom to, že sa v iných krajinách, kde sa od nich očakáva tiché stolovanie, cítili obmedzovaní.

grayscale photography of man sipping on straw
Photo by Muhammad-taha Ibrahim on Unsplash

Vyplazovanie jazyka

Zvyčajne sa to považuje prinajmenšom za rebelantské alebo dráždivé gesto. V krajnom prípade je to urážka. Preto vám v Taliansku môžu udeliť pokutu za urážlivé správanie. V Indii to síce nie je nezákonné, ale vyplazovanie jazyka je negatívne a považuje sa za prejav neuveriteľného hnevu. Svet je však veľký a v Novej Kaledónii to isté gesto znamená želanie múdrosti a energie. V Tibete sa však vyplazenie jazyka považuje za úctivé správanie. Hovorí sa, že tento zvyk pochádza z presvedčenia, že zlý kráľ mal čierny jazyk, a vyplazením jazyka dokážeme, že nie sme jeho reinkarnáciou. To môže vysvetľovať, prečo sa na Karolínskych ostrovoch verí, že vyplazovanie jazyka je spôsob, ako vyhnať démonov.

girl wearing knit cap and showing her tongue
Photo by Todd Trapani on Unsplash

Kvety

Kvety sa často považujú za univerzálny darček. Dávajú sa na prvé rande, promócie, svadby, pohreby, ako darček k uzdraveniu a na ospravedlnenie. Chryzantémy, ľalie, gladioly a iné biele kvety sú symbolom smútku a v mnohých krajinách sa používajú pri pohreboch. V Nemecku a Francúzsku sú karafiáty bežnou výzdobou cintorínov. Darovať niekomu kyticu bielych kvetov v Číne alebo karafiát vo Francúzsku sa môže vykladať ako: „Zomri.“ Žlté kvety predstavujú nenávisť v Rusku a Iráne a fialové kvety prinášajú smolu v Taliansku a Brazílii. Červené kvety, najmä ruže, majú v Nemecku a Taliansku vyjadrovať len romantický záujem. Aj počet kvetov môže byť neslušný. V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku a Arménsku, je párny počet kvetov určený pre radostné príležitosti a nepárny počet pre smútok, zatiaľ čo v krajinách, ako je Thajsko a Čína, nepárny počet býva šťastný a párny zlovestný.

pink roses in close up photography
Photo by Rikonavt on Unsplash

Komplimenty

Nie vždy je ľahké prelomiť ľady pri prvom stretnutí s novou osobou alebo pri prvej návšteve u niekoho doma. Našou najčastejšou taktikou je hľadať niečo, čo by sme mohli pochváliť. „Páčia sa mi tvoje topánky.“ „To je pekná kravata.“ „Aká krásna pohovka.“ Vo väčšine krajín takáto pochvala zvyčajne spôsobí, že sa pochválená strana usmeje alebo začervená a poďakuje, a tak sa neškodne prelomia ľady. Takéto komplimenty by však neboli múdre na Blízkom východe, ako aj v afrických krajinách, ako je Nigéria a Senegal. V týchto krajinách sa pochvala za nejaký predmet ľahko interpretuje ako vrúcna túžba po uvedenom predmete. Vzhľadom na ich zvyky pohostinnosti by sa hostiteľ cítil povinný dať hosťovi predmet, ktorý pochválil. Okrem toho, podľa tradície musí obdarovaný pri darovaní daru odpovedať darcovi ešte väčším darom. Môžeme len dúfať, že tento zvyk sa nevzťahuje na pochvalu manželského partnera alebo detí.

white throw pillow on green sofa chair
Photo by khloe arledge on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.