Netradičné silvestrovské oslavy: Zopár najpodivnejších silvestrovských tradícií

309

Keď sa začne odpočítavanie a svet netrpezlivo očakáva úder polnoci, ľudia na celom svete sa oddávajú množstvu jedinečných zvykov, aby sa rozlúčili so starým rokom a s otvorenou náručou privítali nový. Hoci si niektorí spájajú Silvester s ohňostrojmi, prípitkami šampanským a trblietavými večierkami, existuje nespočetné množstvo tradícií, ktoré sa vymykajú konvenciám a sú výstredné.

Rozbíjanie tanierov

V Dánsku ľudia hádžu taniere na dvere svojich blízkych. Starý riad sa odkladá po celý rok a keď hodiny odbijú polnoc, ľudia pobehujú po okolí a hádžu ho o dvere svojich priateľov a rodín. Čím viac rozbitých kusov leží pred vašimi dverami, tým viac máte priateľov a tým viac šťastia budete mať počas roka. V poslednom čase je populárnejšie, položiť pred dvere vopred rozbité kúsky.

blue broken plate on gray concrete floor
Autor tejto fotografie je CHUTTERSNAP

Naplniť si ústa 12 hroznami

V Španielsku sa tradícia napchávania si tváre hroznom nesie v sebe šťastie aj poveru. Španieli zriedkakedy riskujú, že si pokazia osud v nadchádzajúcom roku, a tak nevynechajú napchať si do úst hrozno, jedno za každý z dvanástich úderov polnoci. Táto tradícia, ktorá sa datuje najmenej do roku 1895, ale ktorú spopularizovali a zaviedli niektorí vinohradníci, aby lepšie predávali veľké dávky z vynikajúcej úrody, vedie k dvanástim mesiacom šťastia a prosperity.

green apples on black plastic basket
Autor tejto fotografie je Elianna Friedman

Spanie s mŕtvymi

Silvestrovská tradícia zavedie obyvateľov mesta Talca v Čile na miestne cintoríny, kde prespávajú. Verí sa, že ich mŕtvi blízki sa na cintorín vracajú, aby oslávili koniec roka, a tak sa obyvatelia mesta pridávajú k oslave tým, že rozkladajú ohne, prinášajú jedlo, zdobia hroby a keď sa rozhodnú spať, ustelú si medzi mŕtvymi.

three dead roses are placed on a grave
Autor tejto fotografie je Cameron Nicole

Pálenie strašiakov

Keď v Ekvádore odbije polnoc, ľudia zapália strašiaky ozdobené tvárami osobností popkultúry, politikov a rôznych iných ikon. Táto tradícia pálenia strašiakov, ktorá symbolizuje očistenie od zlého z predchádzajúceho roka, údajne pochádza z epidémie žltej zimnice v roku 1895, keď ľudia balili rakvy s oblečením mŕtvych a zapaľovali ich ako symbol očisty.

woman in brown dress standing on flower field during daytime
Autor tejto fotografie je Mateusz Raczynski

Pästný súboj

Čo tak vyčistiť si účet v novom roku bitkou? V Peru tento festival na urovnanie starých krivd, Takanakuy, v preklade znamená „keď vrie krv“. K týmto oslavám patria pestrofarebné kostýmy, jedlo, pitie, hudba, tanec a zhromažďovanie sa v arénach, kde sa členovia komunity navzájom bijú. Tradícia, ktorá zahŕňa všetky vekové kategórie a pohlavia, sa koná v nádeji, že sa vytvoria silnejšie väzby v rámci komunít, vyriešia sa konflikty a snáď sa dosiahne väčší mier.

person holding persons hand
Autor tejto fotografie je Dan Burton

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.