Netradiční vládcovia či vládne zriadenia. O tomto ste určite ešte nepočuli!

493

Už od nepamäti sa na svete v jednotlivých ríšach či štátoch formovali vládne zriadenia, či už to bol kráľ, cisár alebo prezident. No pozor, existovali aj iné formy na čele krajiny – tak trochu netradičné.

Možno išlo o akési experimenty v snahe zistiť, čo je pre krajinu a ľudí v nej žijúcich najoptimálnejšie – mala by sa vláda angažovať v čo najväčšej miere pre blaho občanov alebo by mala zasahovať minimálne? A čo armáda a zodpovednosť? Jednoducho, nejde ani zďaleka o jednoduchú vec.

Ste zvedaví na zvláštne a komplikované pokusy o vládnutie, ktoré trvali rôzne dlho? Pozrime sa na ne, možno niektoré z nich nie sú až natoľko bizarné, že by nestáli za kúsok pozornosti. Aj takto sa riešili problémy v minulosti.

Na čínskom ostrove Taiping vládol muž, ktorý o sebe tvrdil, že je Kristovým bratom

Zdroj: wikimedia common

Hong Xiuquan bol provinčným učiteľom v Číne. Jedného dňa ho navštívil kresťanský misionár, ktorý mu daroval kópiu Nového zákona na preštudovanie a obrátenie sa na tú správnu vieru. Hong Xiuquan mal už dlhšiu dobu opakujúce sa sny, v ktorých sa mu objavoval muž s dlhou bielou bradou – jediné možné vysvetlenie, ktoré mu skrslo v hlave bolo, že musí byť Kristovým bratom a jeho úlohou má byť stať sa vládcom Číny a a zaviesť v krajine kresťanstvo.

Vydal sa teda na cestu a kázal posolstvo kresťanstva, ale aj posolstvo o rovnosti pre chudobných. Isté zdroje ale jeho politické názory opísali ako primitívny druh komunizmu. Každému vojakovi v armáde prisľúbil vlastnú pôdu a naverboval množstvo roľníkov. Prepojil kresťanské učenie s vlastnými rozmarmi – zakázal cudzoložstvo a nemravnosť a ukladal brutálne tresty za porušenie. Časom sa ale stal extrémne paranoidným, a tak sa po čase stiahol do spoločnosti svojich 60-tych konkubín. Nakoniec bol otrávený, aj keď nie je jasné, či svojim alebo cudzím pričinením.

Mesto High Wycombe svojho starostu váži

Zdroj: shutterstock

Mesto High Wycombe v Anglicku má veľmi staromódny spôsob kontroly korupcie. Vždy po zvolení nového starosti a pri konci jeho funkčného obdobia ho postavia na váhu a zisťujú, či nepribral na úkor daňových poplatníkov. Ak skutočne pribral, dav ho nemilosrdne vypíska a zároveň je obvinený zo sprenevery. Ide o stredovekú tradíciu, no v súčasnosti je to až slávnostný okamih. Kedysi podvodných starostov obhádzali hnilým ovocím, ale táto časť tradície sa bohužiaľ nezachovala.

Bavorskú republiku riadili spisovatelia a umelci

Zdroj: wikimedia common

Ako vieme, v prvej svetovej vojne sa Nemecko stalo porazeným štátom. V následnosti na to sa v krajine odohrali viaceré revolúcie, vrátane tej v Bavorskej provincii. Po niekoľkých neúspešných pokusoch založili viaceré ľavicové strany 6. apríla 1919 sovietsku republiku. Na jej čele stál Ernst Toller, idealistický 26-ročný budúci dramatik. Je teda prirodzené, že mal podporu ďalších umelcov a spisovateľov.

Jeden z jeho poradcov povedal, že na pretvorenie sveta im stačí pár dní. Ich vláda trvala šesť dní (snáď pre neschopnosť ministrov zostavenej vlády). Po spomínaných šesť dní boli zosadení vojenským prevratom, po ktorom ich čakali brutálne následky, napríklad aj poprava. Sám Toller sa dostal do väzenia na 5 rokov, kde napísal svoje najlepšie divadelné hry.

Belgicko fungovalo bez zvolenej vlády

Autor fotografie je Stephanie LeBlanc

Rovnako ako v iných štátoch aj v Belgicku zostavenie vlády funguje na princípe volieb a následneho zostavenia koalície a opozície. Napriek tomu sa ale môžu ľudia na vedúcich pozíciách dostávať do patovej situácie, ktoré vedú k nezmyselným konfliktom.

A tak v roku 2010 dve dominantné politické strany, Flámska a Valónska, premenili voľby na referendum na základe mnohých starých zášť, avšak neboli schopné dosiahnuť konsenzus a zostaviť vládu. Tento stav pokračoval 589 dní, čo je najdlhšie zaznamenané obdobie, kedy neexistovala žiadna oficiálne zvolená vláda a dočasnú vládu viedol bývalý premiér. Táto vláda sa počas celého svojho funkčného obdobia vyhýbala akýmkoľvek zásadným rozhodnutiam.

Človek by sa mohol obávať, že následkom by bolo ekonomické ochromenie krajiny, ale vo výsledku to malo len veľmi malý vplyv.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre