Sú to najmä ženy, ktoré sú pre krásu ochotné obetovať veľa. Dokonca toho aj veľa vyskúšať. Napríklad krém z ľudskej predkožky, aké sú ďalšie bizarné výmysly? Čítajte. 

1785

Na začiatok si pripomeňme jednu pomerne dôležitú vec citátom od slávnej poetky Emily Dickinson:

„Krásu sa nedá vytvoriť, krása buď je, alebo nie.”

Veľa z nás nad tým súhlasne pokýva hlavou, ale ani to nám nezabráni horúčkovito hľadať magický zázrak, ktorý nám vypne pleť, vyhladí vrásky alebo rozžiari tvár. Je smutné, že niektorí sa v honbe za mladistvým vzhľadom stanú „závislí“ na aplikácií botoxu, či silikónov.

To však nie je ani zďaleka všetko. Ľudia, najmä ženy, sú ochotné vyhadzovať obrovské sumy peňazí, skúšať a uveriť i firmám, ktoré predávajú produkty s podivným zložením. Alebo sa nechajú nahovoriť na neúčinné, bolestivé a nepríjemné procedúry. 

Nie vždy sa experimenty vyplácajú. V tom lepšom prípade vám však prihodia len nepríjemný pocit a neodídete s trvalým poškodením. 

Krém na tvár z ľudskej predkožky – USA

7c6ed6db 9a10 4ff9 8c5e 9a8cafbaa117
Cute baby butt“ od Evermore joy5 is licensed under CC BY-SA 2.0

Išlo o krém proti vráskam, ktorý obsahoval jednu špeciálnu ingredienciu – ľudskú predkožku (konkrétne z obrezaných dojčiat). Možno by to i dávalo zmysel, keďže fibroblasty predkožky sa môžu použiť ako kultúra na pestovanie buniek kože, otázkou však zostáva etická stránka tento zložky krému. 

V hlavnej úlohe vtáčí trus – Japonsko

a small bird perched on a tree branch
Photo od Andrey Gulivanov na Unsplash

Rôzne procedúry a ošetrenia tváre sú dnes v podstate bežnou súčasťou starostlivosti o pleť. Avšak v Japonsku v rámci jedného takéhoto ošetrenia používajú slávičí trus. Konkrétne sa jedná o prášok vyrobený z výkalov týchto spevavých vtákov, ktorý používali gejše v 18. storočí na odstránenie ťažkého bieleho make-upu. 

Trus týchto vtákov je bohatý na aminokyselinu guanín, ktorá by mala dodávať pleti jemný porcelánovo biely vzhľad. 

Krém so slimačím slizom – Čile

Picsart 23 08 04 10 17 51 498 edit 83083304423773
Zdroj: Openverse

Človek neustále hľadá riešenie, ako by docielil hladkú dokonale vyzerajúcu pleť bez jedinej chybičky.

A k tomu by nám mohli dopomôcť práve slimáky! Sliz, ktorý vylučujú obsahuje totiž silný antioxidant, ktorý pleť chráni pred voľnými radikálmi, ktoré bunky pokožky poškodzujú. 

Dokonca bolo klinicky dokázané, že slimačie sérum zlepšuje funkciu buniek. Okrem toho pomáha predchádzať vzniku jazvám, predovšetkým po akné, tiež predchádza predčasnému starnutiu pokožky a vráskam.

Ambra – Nový Zéland

ambra Amber hg
Zdroj: wikimedia common

Ide o pevnú voskovitú látka, ktorá pochádzajúca z čreva veľrýb. A teda je jasné, že sa ambra musí vylúčiť cez konečník týchto cicavcov. Následne kúsky zostávajú plávať na hladine mora, kde sa pri pôsobení slnečného žiarenia chemicky mení. Po istom čase je vyplavená na breh, najčastejšie sa to týka pobrežia Číny, Japonska, Afriky, Ameriky a tropických ostrovov ako sú Bahamy.

Vo východných kultúrach sa ambra používa na výrobu liekov, elixírov a ako korenie. Na západe sa zase používa ako súčasť mnohých druhov parfumov. 

Placenta – Malajzia 

157566c3 dc93 47ce ad2e a2d52fd784fa
Placenta: Velamentous insertion of membranes“ od lunar caustic is licensed under CC BY 2.0

Hlavná funkcia placenty je zcela jasná – slúži na výživu plodu v čase, keď sa nachádza vo vnútri tela, presnejšie v maternici matky. Očividne však toto nie je jej jediný význam. Použiť sa dá aj pri výrobe pleťových masiek, očných krémov, či sér na vlasy. Dokonca sa povráva, že takéto produkty používa aj Jennifer Lopez, Eva Longoria, či Madonna. 

Mikroihlová terapia – Kalifornia

1f8583e8 6114 4254 95a1 62ab857228e0
Zdroj: shutterstock

Už z názvu tejto procedúry je jasné ako bude prebiehať – drobné ihly prepichávajú pokožku, čím ju podporujú v tvorbe nových buniek, a zároveň odstraňujú staré kožné bunky na jej povrchu. Tým dokážu nahradiť chemický peeling, či dermabráziu. Procedúra sľubuje zmenšenie jaziev i hyperpigmentačných škvŕn. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.