Fóbie, ktoré strpčujú postihnutým život. Máte niektorú z nich aj vy?

270

Na svete niet človeka, ktorý by mohol povedať, že sa ničoho nebojí (a ak by sa aj taký našiel, s najväčšou pravdepodobnosťou vám klame). Je prirodzené, že máme strach, ide totiž o dôležitý evolučný aspekt, ktorý nám či našim predkom neraz zachránil život. Je však dôležité nenechať sa týmto strachom pohltiť, nedovoliť mu prerásť až do fóbie, pretože potom sa stávame jeho otrokom. Ovláda nám život a robí ho oveľa komplikovanejším a nepríjemnejším. 

To, čo môže byť pre niekoho absolútne bežné, môže pre iného človeka predstavovať abnormálny problém. Snažme sa teda byť tolerantnejší, zhovievavejší a hlavne milší. Určite by sme aj my boli radšej, keby ľudia boli takí k nám. 

Tafofóbia

water on gray concrete stairs
Autor tejto fotografie je Kenny Orr

Strach z pochovania zaživa

Podľa dnešných postupov a štandardov sa to zdá byť dosť iracionálny strach, no v minulosti to nebolo ničím až tak raritným. Občas sa naozaj prihodilo, že bol niekto mylne vyhlásený za mŕtveho a v dôsledku toho aj pochovaný zaživa. Preto sa po istej dobe začali aj navrhovať a vyrábať rakvy s bezpečnostným zariadením v prípade, že by niekto vstal “z mŕtvych”. 

Pediofóbia

filing images ea77ef2acf39
Zdroj: shutterstock

Strach z bábik

Ide o strach, ktorý zahŕňa bábiky a rôzne iné neživé figuríny, ktoré na vás môžu upínať svoj zrak. Často je spúšťačom prežitý traumatický zážitok. Na druhej strane, pri pohľade na niektoré postavičky sa ani niet čo čudovať, že človek s bohatou fantáziou pociťuje strach.

Athazagorafóbia

Strach zo zabudnutia

Ide doslova o existenciálny strach, kedy sa postihnutý obáva, že zabudne na všetko, čo v živote prežil, že zabudne dokonca i na svoju rodinu a priateľov. 

Trypofóbia

trypophobia
Zdroj: shutterstock

Strach z dier

Nejde o oficiálnu diagnózu, no trpí ňou také vysoké percento ľudí, že by ňou pokojne mohla byť. Takémuto človeku stačí vidieť veľa malých dier pri sebe a začne prežívať hlboký strach a úzkosť. 

Chronofóbia

Strach z plynúceho času

Tento strach môže mať viacero vyvolávajúcich príčin – jednou z nich môže byť napríklad depresia, starnutie alebo traumatická udalosť. Nie zriedka sa tento typ fóbie vyskytuje u väzňov, kde je vnímanie a vôbec plynutie času netradičné. Ďalej chronofóbia súvisí aj so strachom zo staroby a zo smrti.

Antropofóbia

timelapse photo of people passing the street
Autor tejto fotografie je mauro mora

Strach z ľudí

Je zrejmé, že človek so strachom z ľudí to musí mať v živote naozaj náročné. Len si predstavte dennodenne prežívať strach, postupovať liečbu. Samozrejme, aj spektrum postihnutia môže byť rôzny od miernej plachosti až po hlboký strach a panické ataky.

Feretrofóbia

Strach z rakiev

Jedná sa o pomerne špecifickú fóbiu, ktorá je ale spojená aj so strachom z uzavretých priestorov a takisto aj strachom zo smrti. 

Somnifóbia

empty white and gray bed set
Autor tejto fotografie je Quin Stevenson

Strach zo spánku 

Mnohí ľudia by dali všetko na svete, aby sa mohli poriadne dlho a kvalitne vyspať. No potom sú tu aj ľudia, ktorí majú zo spánku vyslovene strach a príčinou môže byť paralyzujúci strach z nočných môr. Táto fóbia má zvyčajne za následok zmeny nálad, záchvaty paniky a nadmernú únavu. 

Pedofóbia 

girl in blue and white polka dot jacket
Autor tejto fotografie je Elizaveta Dushechkina

Strach z detí 

Strach z detí je pomerne zvláštnym typom strachu a aj napriek snahe vedcov prísť na jeho príčinu sa im to zatiaľ nepodarilo. Jeho spoločenské dopady sú však ďalekosiahle. Možná je aj existencia istej variácie, kedy sa stretneme s tým, že dospelí majú vrúcny vzťah k svojim vlastným deťom, za to všetky ostatné deti odmietajú.  

Globofóbia

person holding balloons
Autor tejto fotografie je Gaelle Marcel

Strach z balónov 

Možno sa pýtate, čo by už len mohlo byť potenciálne nebezpečné alebo hrôzostrašné na obyčajných farebných balónoch, ktoré dokážu potešiť i oko malých detí. Strach si ale nevyberá a ľudia trpiaci globofóbiou by sa mali vyhýbať festivalom i oslavám. 

Amatofóbia 

Strach z prachových častíc 

Prach sám o sebe nepredstavuje bytostnú hrozbu, napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorým spôsobuje priam hlbokú úzkosť. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.