10 neuveriteľných faktov o leňochovi, ktoré ste zaručene nevedeli

2343

Vitajte vo fascinujúcom svete leňochov! Tieto nezvyčajné a tajomné tvory nás okúzľujú svojou eleganciou a zaujímavými vlastnosťami. V tomto článku sa pozrieme na 10 neuveriteľných faktov o týchto fascinujúcich zvieratách a dozviete sa viac o ich tajných schopnostiach a skrytých záhadách. Pripravte sa na prekvapenie, pretože tieto informácie o leňochoch vás určite dostanú!

1. Bez leňochov by nebolo avokádo

Vyhynuté obrovské pozemné leňochody boli jedny z mála cicavcov, ktoré mali tráviaci systém dostatočne veľký na to, aby spracovali obrovské semená avokáda v celku. Pochutnávali si na avokáde a potom semená roznášali široko-ďaleko. Všetky stromové leňochy, ktoré dnes vidíme, sa vyvinuli z obrovských pozemných leňochov – predpokladá sa, že existovalo viac ako 80 rôznych druhov, pričom najväčší (Megatherium) dosahoval výšku viac, ako šesť metrov. Existujú dokonca dôkazy, ktoré naznačujú, že existovalo niekoľko rôznych druhov morských leňochov, ktoré sa živili morskou trávou a morskými riasami v plytkej vode.

primate climbing tree
Foto od
Sebastian Molinaresna
Unsplash

2. Leňochy sú trikrát silnejšie ako my

Leňochy sú nespornými majstrami sveta v ťahaní – od chvíle, keď sa narodia, sú schopné zdvihnúť celú váhu tela nahor iba jednou rukou. Nielen to, ale leňochy majú o 30 % menej svalovej hmoty ako podobne veľké cicavce a sú viac ako trikrát silnejšie ako priemerný človek. Majú vysoko špecializované usporiadanie svalov, ktoré dokáže vyprodukovať dostatočnú silu, aby odolalo sile jaguára, ktorý sa ich snaží odtrhnúť zo stromu. Špecializované šľachy v rukách a nohách leňochoda sa „uzamknú“, čo im umožňuje visieť hore nohami po dlhú dobu bez plytvania energiou. Tento jedinečný uzamykací mechanizmus je tiež spôsob, akým môžu leňochy spať, keď visia na konári stromu, a dokonca je známe, že po smrti zostanú zavesené hore nohami!

A Sloth on a Tree
Foto od
Palu Malerbana
Pexels

3. Na jeden záťah vykadia tretinu svojej telesnej hmotnosti

Leňochy sú známe svojimi bizarnými kúpeľňovými návykmi — uľavia si len raz za týždeň a počas jedného vyprázdnenia môžu prísť až o tretinu svojej telesnej hmotnosti! Okrem toho to robia iba na zemi, keď sa vrtia okolo kmeňu stromu, aby vykopali malú jamu. Táto podivná týždenná rutina zostáva jednou z najväčších záhad okolo správania leňochodov. Aj keď existuje veľa rôznych teórií, pravdepodobné vysvetlenie je, že je to všetko o komunikácii a reprodukcii.

sloth, mammal, animal
Foto od
Michelle_Raponina
Pixabay

4. Leňochy sú slepé

Majú veľmi zriedkavý stav nazývaný tyčinková monochrómia, čo znamená, že im v očiach úplne chýbajú kužeľové bunky. Výsledkom je, že všetky leňochy sú farboslepé, slabo vidia len v šere a pri jasnom dennom svetle sú úplne slepé. Našťastie, leňochy si kompenzujú takéto slabé videnie tým, že majú fenomenálny čuch a skvelú priestorovú pamäť! Ich zlý zrak tiež hrá kľúčovú úlohu v ich pomalosti – nemôžete predsa behať po stromoch, ak nevidíte, kam idete!

sloth, costa rica, puerto viejo
Foto od
minkewinkna
Pixabay

5. Vo vode sú rýchlejšie ako na súši

Aj keď väčšinu času trávia na stromoch, leňochody sú prekvapivo dobrí plavci – vo vode dokážu preplávať trikrát rýchlejšie ako sa pohybovať po zemi! Leňochy s tromi prstami majú o dva krčné stavce viac ako ktorýkoľvek iný cicavec, čo im umožňuje otočiť hlavu o 270° a bez námahy udržať nos nad vodou pri plávaní.

two chimpanzee lying on soil at daytime
Foto od
Roger Burkhardna
Unsplash

6. Leňochom trvá 30 dní, kým strávia list

Leňochy majú najnižšiu rýchlosť metabolizmu zo všetkých cicavcov, čo znamená, že im trvá dlho, kým niečo strávia. Majú neskutočne veľký a trvalo plný štvorkomorový žalúdok, ktorý môže tvoriť až 30 % ich telesnej hmotnosti. U leňochov s dvoma prstami je tento nadmerne veľký žalúdok podopretý 46 rebrami (23 párov), čo je viac ako u ktoréhokoľvek iného cicavca!

Up-Close Sloth Foto od
marissa_strniste is licensed under CC BY 2.0

7. Aj s plným žalúdkom môžu zomrieť od hladu

Na rozdiel od väčšiny cicavcov, leňochy obetovali schopnosť kontrolovať svoju telesnú teplotu, aby ušetrili energiu. Namiesto toho sú úplne závislé od podmienok prostredia a ich telesná teplota môže v priebehu jedného dňa kolísať nad 10 °C! Ak sa príliš ochladí, špeciálne mikróby, ktoré žijú v ich žalúdku, môžu zahynúť a leňochod tak už nedokáže stráviť listy, ktoré požiera.

Two-toed SlothFoto od
guppiecat is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

8. Leňochy môžu spadnúť z výšky až 30 metrov bez zranení

Leňochy sú anatomicky navrhnuté tak, aby padali zo stromov. V priemere leňoch spadne zo stromu raz za týždeň počas celého života. Ale nebojte sa, všetky leňochy sú anatomicky navrhnuté tak, aby spadli a prežili – môžu padnúť z výšky viac ako 30 metrov bez zranenia. Keď sa dvaja leňochody bijú, zvyčajne ide o prístup k samici na párenie a cieľom boja leňochov je zraziť súpera zo stromu.

Shirtless Man Hugging Sloth
Foto od
Alejandro Omna
Pexels

9. Mohli by vyliečiť rakovinu

Leňochy majú nezvyčajnú metódu maskovania – praskliny v ich vlasoch umožňujú rast mnohým rôznym druhom rias a húb na ich srsti, vďaka čomu vyzerajú zelené. Zistilo sa, že niektoré druhy húb žijúcich v srsti leňochov sú aktívne proti určitým kmeňom baktérií, rakovine a parazitom! Srsť leňochov tiež poskytuje domov celému ekosystému bezstavovcov ⁠ – niektoré druhy sa nenachádzajú nikde inde na zemi. Jeden leňochod môže v srsti hostiť až 950 nočných motýľov a chrobákov naraz.

Sloth in the AmazonFoto od Praziquantel is licensed under CC BY 2.0

10. Nikto nevie, ako dlho žijú

Keďže leňochov je veľmi ťažké študovať vo voľnej prírode, nikto nikdy nesledoval jednotlivca od narodenia až do smrti a je prakticky nemožné presne určiť vek dospelého leňochoda. Všetko, o čo sa môžeme opierať, je dĺžka života v zajatí, ale leňochom sa mimo ich prirodzeného prostredia nedarí dobre. Najstarší známy leňoch na svete má práve 50 rokov a žije v zoologickej záhrade v Nemecku. Máme podozrenie, že divoké leňochy v skutočnosti žijú oveľa dlhšie, ale len čas ukáže.

pygmy sloth, sloth, bradypus pygmaeus
Foto od
WikiImagesna
Pixabay

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre