Neuveriteľné príbehy o prežití proti všetkým nástrahám: 5 inšpiratívnych príbehov

1069

Všetci vieme, že ľudské bytosti dokážu prežiť dosť strastiplné veci. Veď existuje veľa ľudí, ktorí prežili streľbu, autonehodu alebo rakovinu. Ale niektoré príbehy o odolnosti a šťastí posúvajú veci na úplne novú úroveň. Od prežitia 133 dní bez jedla na otvorenom mori až po pád z vybuchnutého lietadla bez padáka – toto sú niektoré z neuveriteľných vecí, ktoré ľudské bytosti skutočne prežili.

Pád z vybuchnutého lietadla bez padáka

V roku 1972 pracovala juhoslovanská letuška Vesna Vulović na palube lietadla spoločnosti JAT, let 367, keď lietadlo vybuchlo vo vzduchu v dôsledku, ako sa dnes predpokladá, teroristickej bomby. Pri páde z výšky približne 10 km sa ocitla uprostred neúmyselného voľného pádu, učupená uprostred trosiek. Prežila vďaka tomu, že trosky zmiernili jej náraz, keď narazila na zasneženú stranu hory.

white airplane in mid air during daytime
Photo by Carnaby Gilany on Unsplash

Hoci Vesna utrpela viaceré zranenia vrátane zlomených kostí a dočasnej kómy, takmer úplne sa zotavila a dokonca pokračovala v lietaní. Je tiež držiteľkou Guinnessovho rekordu za najvyšší pád, ktorý prežila bez padáka.

Tri dni uviaznutý pod vodou

Predstavte si, že ste uväznení pod vodou, v dusivých priestoroch potopenej lode. To bola desivá realita Harrisona Okeneho v roku 2013. Pracoval ako kuchár na remorkéri Jascon-4. Keď sa plavidlo pri nigérijskom pobreží prevrátilo a kleslo na dno oceánu 30 metrov pod hladinu, došlo k nešťastiu. Väčšina posádky neprežila, ale Harrison sa zásluhou osudu ocitol v malej vzduchovej bubline. Približne 72 hodín prežil Harrison bez jedla a s malým množstvom pitnej vody. Uzavretý v úplnej tme počul mimo potopenej lode morský život vrátane vzdialených zvukov veľkých dravcov.

sunken ship
Photo by Olga ga on Unsplash

Každý okamih bol bojom so zúfalstvom, plazivým chladom, dehydratáciou a postupným hromadením škodlivého dusíka v malej vzduchovej bubline, ktorá ho udržiavala pri živote. Jeho situácia sa zdala úplne beznádejná, ale potápačský tím vyslaný na vyhľadávanie tiel vo vraku ho našiel skôr, ako bolo neskoro, a bezpečne ho vyniesol na povrch. Existuje dokonca neuveriteľný videozáznam z momentu, keď ho našli živého.

Besnota bez vakcíny

Jedným z faktov je, že besnota je po objavení sa príznakov smrteľná. No, Jeanne Gieseovej, tínedžerke z Wisconsinu, sa svojím neuveriteľným príbehom o prežití podarilo prepísať učebnice medicíny. V roku 2004, keď mala Jeanna 15 rokov, ju v kostole pohrýzol netopier, ale nad malou ranou sa veľmi nezamýšľala a nevyhľadala okamžité lekárske ošetrenie. Až o mesiac neskôr, keď sa u nej objavili závažné príznaky, jej diagnostikovali besnotu. V tom čase jej už konvenčná medicína nedávala veľkú nádej. Doktor Rodney Willoughby Jr. však navrhol experimentálnu liečbu, ktorá sa niekedy označuje ako „Milwaukee Protocol“.

brown bat in close up photo
Photo by David Clode on Unsplash

Ten spočíval v uvedení Jeanny do lekársky navodenej kómy a podávaní koktailu antivírusových liekov. Dúfali, že spomalením jej metabolizmu bude mať jej imunitný systém šancu bojovať proti vírusu besnoty. Napriek všetkým predpokladom sa tento hazard vyplatil. Jeanna sa stala prvou známou osobou, ktorá prežila besnotu bez toho, aby dostala vakcínu bezprostredne po uhryznutí.

133 dní na mori bez zásob

V roku 1942 sa Poon Lim, čínsky námorník na palube britskej obchodnej lode SS Ben Lomond, ocitol v tej najhoršej možnej situácii, keď jeho loď torpédovala nemecká ponorka a vrhla ho do rozľahlého južného Atlantiku len so záchrannou vestou a záchranným člnom. Osamotený a na míle vzdialený od akejkoľvek pevniny musel Poon Lim využiť všetky svoje inštinkty na prežitie. Namiesto paniky preukázal vynaliezavosť, ktorej sa môže vyrovnať len málokto. Pomocou remienka od hodiniek si vyrobil provizórny rybársky háčik a časom sa mu podarilo uloviť ryby a dokonca aj vtáky ako potravu.

boat on body of water
Photo by Ishan @seefromthesky on Unsplash

Aby mal dostatok pitnej vody, vymyslel metódu na zber dažďovej vody. Poon Lim sa dokonca viackrát musel brániť žralokom. Dlhých 133 dní prežíval živly, hlad a izoláciu. Jeho neobyčajný príbeh o prežití sa skončil, keď ho zbadali brazílski rybári. Príbeh Poon Lima je svedectvom ľudskej odolnosti a schopnosti inovovať aj v tých najhorších podmienkach.

Pád z hory

Máloktorý príbeh o prežití v oblasti horolezectva je taký strastiplný a legendárny ako utrpenie Joea Simpsona v peruánskych Andách. Toto nešťastie sa začalo v roku 1985, keď sa Simpson spolu s horolezeckým kolegom Simonom Yatesom vydal na misiu vyliezť na dovtedy nezdolanú západnú stenu Siula Grande. Výstup bol úspešný, ale pri zostupe sa stala katastrofa. Joe si zlomil nohu, čo je v takomto zradnom prostredí nočná mora. Vzhľadom na svoju situáciu dvojica prijala mučivé rozhodnutie pokúsiť sa o kontrolovaný zostup s pomocou lán. Počas neho však Joe zostal visieť nad hlbokou trhlinou.

ice-capped mountain at daytime
Photo by Mads Schmidt Rasmussen on Unsplash

Keďže hrozilo, že ťarcha strhne oboch mužov dolu, a Yates nemal možnosť komunikovať, urobil srdcervúce rozhodnutie ako z katastrofického filmu a odrezal lano, aby sa zachránil, v domnení, že Joea posiela na smrť. Joe ako zázrakom pád prežil a pristál na úzkej ľadovej stene vo vnútri trhliny. Ťažko zranený, bez jedla a vody sa tri dni plazil späť do základného tábora. Jeho konečná záchrana bola priam zázračná.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre