Neuveriteľné schopnosti ľudského tela: Oči rozpoznávajú chute, čuch detekuje choroby a mozog manipuluje s časom

624

Naše telo sa skladá z rôznych častí, ktoré sa bez problémov spájajú a pomáhajú nám vykonávať každodenné funkcie. Niektoré z nich – ako napríklad srdce a pľúca – môžu mať väčšiu váhu ako iné, hoci sa všetci zhodneme na tom, že každá časť tela je svojím spôsobom dôležitá. Niektoré časti majú úžasné, špecializované schopnosti nad rámec svojich každodenných funkcií, o ktorých väčšina z nás nevie. Tieto orgány nepotrebujeme na to, aby sme ich dokázali využívať v každodennom živote. Ale v špecifických situáciách, na ktoré sú určené, dokážu prekonať aj naše najlepšie stroje.

Oči dokážu vnímať chuť

Vieme, že naše oči dokážu úžasné veci – od schopnosti vidieť v noci až po sledovanie vecí pri vysokých rýchlostiach. To všetko však stále súvisí len so zrakom. Vedeli ste, že naše oči dokážu aj ochutnávať? Výskum dokazuje, že ľudské oči dokážu pomerne dobre rozpoznávať chute. Navyše, náš vizuálny zmysel pre chuť môže dokonca prevýšiť naše chuťové poháriky. V jednom experimente dali vedci profesionálnym degustátorom dva poháre vína z rovnakej fľaše bieleho vína. Obsah jedného pohára bol však zafarbený červeným farbivom bez chuti. Kritici identifikovali druhý pohár ako červené víno. Keď mozog vníma dve protichodné informácie o chuti, rozhodne sa pre vizuálnu informáciu, aj keď ide o mozog niekoho, kto má dlhoročné odborné znalosti týkajúce sa tejto chuti.

selective focus of blue-eyed person
Autor tejto fotografie je Amanda Dalbjörn

Čuchom dokážeme rozpoznať pohlavné choroby

Jedným z najväčších problémov modernej kultúry randenia je desivo vysoký výskyt pohlavných chorôb. Ak si nedáte pozor, neopatrný sex na jednu noc vo vás môže zanechať oveľa viac než len pocity ľútosti a nenaplnenia (napríklad bradavice). Ak budete mať šťastie, na nápravu vám bude stačiť niekoľko návštev lekára. Ľudské telo má zrejme zabudované mechanizmy na odhalenie pohlavne prenosných chorôb. Jedným z nich je náš čuch. Jedna štúdia zistila, že ženy sú schopné vycítiť kvapavku len zo vzoriek slín alebo podpazušia mužov, čo si inak vyžaduje pomerne veľa testov a návštev lekára. Dáva to zmysel aj preto, že ženy si túto schopnosť možno vyvinuli, aby vyradili potenciálne rizikových sexuálnych partnerov. Podľa štúdií vykonaných na myšiach existujú dôkazy, že náš čuch môže byť schopný odhaliť oveľa viac ako len pohlavné choroby, vrátane iných vírusov a parazitov.

woman in orange shirt with purple flowers on her head
Autor tejto fotografie je Elly Johnson

Mozog dokáže manipulovať s časom

Ako sa Albert Einstein celý život snažil všetkých presvedčiť, čas je relatívny. Až teraz máme nástroje potrebné na to, aby sme to dokázali, a čím viac experimentujeme, tým viac zisťujeme, že mal úplnú pravdu. Teraz už vieme, že naše vnímanie času je vnútorne spojené s našou polohou v priestore a ovplyvňuje ho mnoho ďalších zdanlivo nesúvisiacich faktorov. Podľa vedy hrá obrovskú úlohu v tom, ako vnímame čas, aj náš mozog, ktorý má dokonca schopnosť ho v prípade potreby upravovať. Dôvodom je jednoduchý koncept, že naše vnútorné hodiny sa líšia od skutočného času a sú riadené rôznymi časťami mozgu. Všimli ste si niekedy, že čas akoby plynul oveľa rýchlejšie, keď zostarnete? Nie je to len vo vašej hlave. Štúdie ukazujú, že naše vnútorné hodiny sa s vekom naozaj spomaľujú, čo spôsobuje, že všetko vonku sa zdá byť rýchlejšie. Rovnaký koncept platí aj vtedy, keď sa nám zdá, že čas letí, keď sa bavíme.

selective focus photo of brown and blue hourglass on stones
Autor tejto fotografie je Aron Visuals

Výrazy tváre môžu ovplyvniť mozog, aby tieto emócie skutočne cítil

Naše tváre dokážu vyjadriť až smiešne širokú škálu emócií. Samozrejme, nie každý je schopný použiť celé spektrum výrazov. Ale aj tí najrezervovanejší z nás dokážu s tvárou urobiť veľa. Vždy však predpokladáme, že naše výrazy naznačujú, čo sa deje v mozgu, a nikdy nie naopak. Ako sa ukázalo, naše výrazy môžu ovplyvňovať naše nálady do takej miery, že naša tvár môže oklamať mozog, aby cítil to, čo chcete. Zdá sa, že výsledky mnohých štúdií to potvrdzujú. Vezmime si napríklad tú, v ktorej pomocou botoxu odstránili vrásky pacientov trpiacich depresiou. Zákrok nakoniec zmiernil veľkú časť ich depresie, čo naznačuje, že smutný vzhľad môže prispievať k tomu, aby sa tak cítili.

woman in black spaghetti strap top smiling
Autor tejto fotografie je Vicky Hladynets

Vagína má schopnosť čistiť sa sama

Mnohé ženy si myslia, že vaginálny výtok je nejaká nečistota, ktorú musia čistiť, aby si zachovali hygienu. Trh je preplnený výrobkami, ktoré tvrdia, že zlepšujú vaginálnu čistotu, a neprekvapuje, že mnohé z nich stoja majetok. Avšak, pravda je, že ju vôbec netreba čistiť. Ako už muži na celom svete vedia, ženská vagína je evolučný zázrak. V čase puberty je kolonizovaná dobrým druhom baktérií, ktoré si postupne vytvoria vlastný mini ekosystém. Vaginálny výtok sa skladá z týchto baktérií (okrem iného aj z hlienu z krčka maternice) a spolu s prirodzeným udržiavaním čistoty vnútorných stien chráni pred pohlavne prenosnými chorobami. Preto ak žena navštívi gynekológa, takmer vždy jej povie, aby si nikdy neumývala vnútro pošvy. To však neznamená, že by ženy mali úplne rezignovať na čistotu okolo svojich intímnych partií, pretože pravidelné čistenie vonkajšej oblasti je stále nevyhnutné.

sliced apple fruit on black background
Autor tejto fotografie je charlesdeluvio

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre